13 C
    Čtvrtek 25. dubna 2024

Slavia zabrala, Jablonec veze z Dánska bod. Spartě se postup v Evropské lize komplikuje

Česká fanouškovská základna se na čtvrteční večer těšila kvůli třem různým důvodům. Své zápasy v Evropě měla na programu obě pražská „S“, tedy Slavia a Sparta, k nim se přidal i Jablonec. Jak se Čechům ve čtvrté bitvě v Evropské lize a Evropské konferenční lize vedlo?

Evropské poháry mají letos na svých listinách účastníků tři týmy z České republiky. Sparta hraje Evropskou ligu, Slavia a Jablonec bojují o slávu v Evropské konferenční lize. Program se překlenul už do čtvrtého kola základních skupin, po kterém mají všichni aktéři o dalším dění jasnější představa.

Sparta padla na hřišti Lyonu

Pražská Sparta vyjela k zápasu na trávník šestého týmu francouzské Ligue 1. Lyon ji před dvěma týdny na Letné porazil a stejný úkol si předsevzal i pro odvetu. Ten nakonec splnil a zajistil si postup do vyřazovací fáze Evropské ligy. Sparťanům dal tři góly.

„Kvalita Lyonu je momentálně jinde než naše. Byli jsme důstojným soupeřem a měli jsme pasáže, kdy jsme byli hodně důstojným soupeřem. Nakonec se převaha a kvalita Lyonu prosadila. Jen mě mrzí, že se zápas rozhodl během tří minut, kdy jsme dostali dvě branky,“ smutnil po zápase kouč Pavel Vrba.

Jeho družina dostala pár desítek minut po restartu. Slibný první poločas zničil z pohledu Sparty útočník Slimani, který se trefil v minutách 61 a 63. Rozjetý křídelník Toko-Ekambi pak v 92. minutě už jen zvýšil náskok. Spartu má v tabulce 4 body, stejně jako Rangers. Právě se Skoty si to tak nejspíš rozdá o postup.

• Lyon vs. Sparta 3:0 (0:0). Góly: 61. a 63. Slimani, 90+2 Toko-Ekambi.

Slavia vrátila porážku Haifě

Slávistické počínání ve fotbalové Evropě zatím není vůbec ideální. Nevyšel postup do Ligy mistrů ani Evropské ligy, kdo by si ale řekl, že ve třetí nejvyšší soutěži to bude jízda, je na omylu. Slavia ovládla ze čtyř utkání pouze dvě, i tak ale pomýšlí na postup.

Na své soky z Haify před dvěma týdny nestačila, v Edenu ale zabrala s tím nejtěsnějším rozdílem zvítězila. Výkon ale opět nebyl takový, jaký si vedení klubu i fandové představovali. Slávisté pálili šance a mohou děkovat Kuchtovi, že alespoň jednu proměnil.

„Jsem rád, že jsme vyhráli, že jsem pomohl mančaftu, protože jsem se střelecky a herně velmi trápil. Ale teď jsem našemu týmu pomohl. Kluci mě podrželi. Jsem rád, že jsme udělali další krok, abychom postoupili dál ve skupině,“ usmíval se po zápase střelec Kuchta.

A skutečně. Slavii patří ve skupině druhé místo a se šesti body pomýšlí na play-off. Pokud v dalším kole porazí Feyenoord, který skupinu vede, bude jasno. V případě, že prohraje, bude muset spoléhat na to, že třetí Haifa neporazí poslední Union Berlín.

• Slavia vs. Maccabi Haifa 1:0 (0:0). Gól: 49. Kuchta.

Jablonec si odváží bod z Dánska

O Jablonci by se dalo mluvit jako o příjemném překvapení českého fotbalu. Ve své skupině Evropské konferenční ligy má o jednu porážku méně než Slavia a včera v Dánsku ukopala cennou remízu. Proti Randers téměř vstali Severočeši z mrtvých.

Po půli hráli s dánským soupeřem nerozhodně, hned ve 46. a 53. minutě ale dostal Jablonec dva góly. Nepříjemnost ale zvládl odčinit a do konce zápasu srovnal střelecký účet. Na kontě tak má už 5 bodů a patří mu postupové druhé místo.

„Hráčům musím poděkovat za posledních třicet minut druhé půle, to byl z naší strany asi nejlepší výkon. Když nám to nelepí, a dokážeme to srovnat z 0:2, za to hráčům děkuju,“ říkal po zápase jablonecký kouč Petr Rada.

Matematika je z pohledu Jablonec snadná. Jestli chce dál, musí v Alkmaaru bodovat, v opačném případě si to rozdá o postup nepřímo s Randers.

Další zápasy Evropské ligy:

Další zápasy Evropské konferenční ligy:

Ve fotbalovém světě to vře. Dva hráči Premier League zatčeni

Ve světě fotbalu se často setkáváme s kontroverzemi a skandály. Ty se ovšem nyní dostaly mimo hřiště. Tentokrát se vše točí kolem dvou hráčů Premier League, kteří byli zatčeni v souvislosti s údajným znásilněním. Oba devatenáctiletí muži byli propuštěni na kauci poté, co byli vyslechnuti policií. Zatčení jsou členy stejného klubu. Ten odmítl se k celé věci vyjádřit.

Fanoušky Liverpoolu naštvala reakce Darwina Núñeze na porážku v zápase proti Evertonu

Fanoušci Liverpoolu vyjádřili svůj hněv nad „malichernou“ reakcí Darwina Núñeze na rozhodčí po závěrečném hvizdu zápasu Premier League proti Evertonu. Reds utrpěli výrazný neúspěch v boji o titul, když se svým městským rivalem prohráli 0:2.

Trenér Nurmagomedova na adresu McGregora: Nemám ho rád, ale je to hvězda

V době, kdy se Conor McGregor připravuje na svůj návrat do Ultimate Fighting Championship (UFC), bývalý trenér Chabiba Nurmagomedova Javier Mendez uznal Irův hvězdný potenciál. McGregor, který se v poslední době soustředí na svou začínající hereckou kariéru, se má na konci června vrátit na zápas UFC 303 v Las Vegas. Bude to jeho první zápas po téměř třech letech, jeho poslední vystoupení v oktagonu v červenci 2021 skončilo porážkou s Dustinem Poirierem kvůli zlomenému kotníku.