Více
  20.2 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Slavia mezi elitou. Podobný kousek se povedl jen Barceloně, Bayernu nebo City

  Postup do semifinále Evropské konferenční ligy sice pražské Slavii nevyšel, smutnit však nemusí. Faktem je, že už postupem do čtvrtfinále se zařadila mezi elitní kluby. Dostat se mezi osm nejlepších týmů Evropy potřetí za čtyři roky? To se podařilo jen velikánům typu Bayern Mnichov, Barcelona, Manchester United nebo Chelsea.

  Nevyšlo to, Slavie si vysněné semifinále podruhé v historii nezahraje. Maximem tak i nadále zůstane boj o finále Poháru UEFA v sezoně 1995/96, kdy Pražané podlehli před branami posledního utkání soutěže francouzskému Bordeaux. Na svůj výkon ale mohou být hrdí i tak.

  Důvod je prostý. Slavie se probila od sezony 2018/19 už do svého třetího čtvrtfinále. Dvakrát skončila její cesta v Evropské lize, jednou s Chelsea, podruhé s Arsenalem, do třetice padla včera v Evropské konferenční lize ve dvojzápase s Feyenoordem. Podobně jako Slavia na tom téměř nikdo není.

  Klubů, které během posledních čtyř let postoupili do třech čtvrtfinále pohárů na „starém kontinentu“, je celkem osm. Včetně Slavie. Manchester City hrál mezi nejlepší osmičkou všechny čtyři roky, po třech dvojzápasech mají na kontě Liverpool, Manchester United, Chelsea, Bayern Mnichov, Barcelona a Villarreal.

  Slávisté jsou tak v tomto ohledu lepší než třeba Real Madrid, který skončil v sezonách 2018/19 a 2019/20 vždy v prvním vyřazovacím kole, nebo Paris Saint-Germain. Zástupci hlavního města vypadli z Ligy mistrů v sezoně 2018/19 hned po skupině, podobně tomu bylo také letos.

  Můžeme na sebe být hrdí, říká kouč Trpišovský

  Na cestě do semifinále Evropské konferenční ligy srážely Slavii chyby, ale také rozsáhlá marodka nebo nemožnost nasadit do utkání v soutěži některé opory, které nejsou na soupisce. Klub navíc v přestupových obdobích opustilo několik důležitých členů kádru, třeba Nicolae Stanciu.

  Jak hodnotí výkon v Evropě kouč Trpišovský? „V tuhle chvíli jsme zklamaní, jsem ale velmi hrdý na klub i lidi v něm, za třetí čtvrtfinále za poslední čtyři roky. Je vždy těžké se tam prokousat, je těžké proměnit šance, které máte, neudělat chyby,“ říkal pro Slavia.cz po včerejší odvetě s Feyenoordem.

  Ambice jsou ale v Edenu stále velké. Slavia vede tabulku české nejvyšší soutěže, ráda by hrála v evropských pohárech i příští rok. Ostatně tak, jak tomu v posledních letech bývá zvykem.

  „Co bude v příští sezoně teprve uvidíme, otázka je, jak bude vypadat kádr, kdo přijde, kdo odejde. Vrací se nám na soupisku někteří hráči, v létě není EURO a po sezoně je pro hráče delší pauza. Je prostor pro dobrou přípravu, zase budeme mít ambice takové, aby se v Edenu hrála minimálně skupina evropského poháru,“ říká trenér Trpišovský.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.