18.6 C
    Sobota 27. července 2024

Slavia a Plzeň kráčí vstříc Evropě. Do odvet půjdou s náskokem

Všechny tři české týmy mají za sebou úvodní kvalifikační zápasy o postup do pohárové Evropy. Po Spartě, která v úterý remizovala v Kodani, se dostaly do akce také výběry Slavia a Plzně. A oba včera uspěly. Slávisté vyhráli doma nad ukrajinským Dniprem-1 jednoznačně 3:0, Plzeň dala maltské Gziře ještě o jeden gól víc.

Pokud by se daly úvodní kola dvojzápasů českých týmů v cestě do Evropy označit jedním slovem, zřejmě by se jednalo o slovo „úspěch“. Sparta v předkole Ligy mistrů remizovala v Kodani a domů si tak veze nadějný výsledek. To Slavia i Plzeň budou hrát odvety venku, kam pojedou po prvním souboji v ještě lepším rozpoložení.

Slavia dominovala i po červené

Slávisté na úvod přivítali doma ukrajinské Dnipro-1. Tým, který vloni skončil v ukrajinské lize druhý za Šachtarem a vypadl z předkola Ligy mistrů proti Panathinaikosu. Před zápasem se Slavií hlásal, že chce dojít daleko alespoň v Evropské lize, soudě podle úvodní bitvy mu ale ani to s největší pravděpodobností nevyjde.

Do vedení se brzy dostala Slavia, v 5. minutě udeřil hrdina Schranz, ve 37. minutě to bylo díky tomu samému slovenskému fotbalistovi už o dva góly. Slavia kontrolovala hru, Dnipru nic moc nedovolovala a mohla přidat další trefy. Po změně stran se prosadil Jurečka, branka ale kvůli ofsajdu neplatila. Za dalších sedm minut pak přišla pro Slavii pohroma.

Červenou kartu za úder nohou do krku soupeře dostal Ogbu a Slavia najednou hrála v deseti. Nijak výrazně ji to ale nerozhodilo. Až do konce zápasu dominovala míči a v závěru ještě jednu trefu přidala. Postaral se o ni střídající Conrad Wallem, který nastoupil v 79. minutě poprvé v dresu Slavie a na premiérovou branku mu stačily dvě minuty.

Do odvety, která se hraje za týden v Košicích, tak Slavia půjde s pohodovým náskokem.

Plzeň si vedla ještě lépe

První ze dvou kvalifikačních zápasů ve 3. předkole Evropské konferenční ligy má za sebou plzeňská Viktoria. V předešlém domácím zápase s kosovskou Dritou jen remizovala 0:0, teď si ale vedla proti Gziře, která hraje nejvyšší soutěž na Maltě, o dost lépe. Už ve 23. minutě vedli Západočeši díky Buchovi a Durosinmimu o dva góly.

Poločas skončil 2:0, ve druhém dějství to pak dlouho vypadalo, že zápas Plzně skončí v Doosan aréně stejným výsledkem jako ten slávistický v Edenu. V 73. minutě zvýšil na 3:0 Pavel Šulc, který mimochodem asistoval u prvních dvou branek, a v samotném závěru v 94. minutě přidal pojistku Jan Kopic.

Plzeňská Viktorie je krok od postupu do play off, kde by měla vyzvat lepšího z dvojice Tobol Konstanaj/Derry City. Slavii čeká v případě úspěchu další ukrajinský soupeř, tentokrát Zorya Luhansk.

Kanadským ženským fotbalem otřásl skandál, trenérka na olympiádě končí

Trenérka kanadské ženské fotbalové reprezentace Beverly Priestman byla odvolána z funkce hlavní trenérky pro olympijské hry. Je také dočasně suspendována kanadskou fotbalovou federací. Důvodem je pokračující skandál kolem dronu, který v pondělí přeletěl nad tréninkem novozélandského týmu.

Murray se loučí s olympijským singlem, v deblu míří za medailí

Andy Murray se odhlásil z tenisového singlu na Olympijských hrách v Paříži, ale nastoupí v deblu. Pro legendárního Brita to bude poslední turnaj kariéry. Fanoušci se tak mohou těšit na čtyřhru, kde si on Andyho slibují skvělý výkon.

Francouzská olympijská závodnice nesmí na zahajovací ceremoniál. Důvodem je hidžáb

Francouzská vláda a představitelé olympijských her hledají kreativní řešení, které by umožnilo francouzské sprinterce Sounkambě Sylle mít hidžáb na zahajovacím ceremoniálu, a přitom stále dodržovat zákony země týkající se sekularismu.