4.3 C
Czech
Sobota 13. prosince 2025
FotbalSlavia a Plzeň kráčí vstříc Evropě. Do odvet půjdou s náskokem

Slavia a Plzeň kráčí vstříc Evropě. Do odvet půjdou s náskokem

Všechny tři české týmy mají za sebou úvodní kvalifikační zápasy o postup do pohárové Evropy. Po Spartě, která v úterý remizovala v Kodani, se dostaly do akce také výběry Slavia a Plzně. A oba včera uspěly. Slávisté vyhráli doma nad ukrajinským Dniprem-1 jednoznačně 3:0, Plzeň dala maltské Gziře ještě o jeden gól víc.

Pokud by se daly úvodní kola dvojzápasů českých týmů v cestě do Evropy označit jedním slovem, zřejmě by se jednalo o slovo „úspěch“. Sparta v předkole Ligy mistrů remizovala v Kodani a domů si tak veze nadějný výsledek. To Slavia i Plzeň budou hrát odvety venku, kam pojedou po prvním souboji v ještě lepším rozpoložení.

Slavia dominovala i po červené

Slávisté na úvod přivítali doma ukrajinské Dnipro-1. Tým, který vloni skončil v ukrajinské lize druhý za Šachtarem a vypadl z předkola Ligy mistrů proti Panathinaikosu. Před zápasem se Slavií hlásal, že chce dojít daleko alespoň v Evropské lize, soudě podle úvodní bitvy mu ale ani to s největší pravděpodobností nevyjde.

Do vedení se brzy dostala Slavia, v 5. minutě udeřil hrdina Schranz, ve 37. minutě to bylo díky tomu samému slovenskému fotbalistovi už o dva góly. Slavia kontrolovala hru, Dnipru nic moc nedovolovala a mohla přidat další trefy. Po změně stran se prosadil Jurečka, branka ale kvůli ofsajdu neplatila. Za dalších sedm minut pak přišla pro Slavii pohroma.

Červenou kartu za úder nohou do krku soupeře dostal Ogbu a Slavia najednou hrála v deseti. Nijak výrazně ji to ale nerozhodilo. Až do konce zápasu dominovala míči a v závěru ještě jednu trefu přidala. Postaral se o ni střídající Conrad Wallem, který nastoupil v 79. minutě poprvé v dresu Slavie a na premiérovou branku mu stačily dvě minuty.

Do odvety, která se hraje za týden v Košicích, tak Slavia půjde s pohodovým náskokem.

Plzeň si vedla ještě lépe

První ze dvou kvalifikačních zápasů ve 3. předkole Evropské konferenční ligy má za sebou plzeňská Viktoria. V předešlém domácím zápase s kosovskou Dritou jen remizovala 0:0, teď si ale vedla proti Gziře, která hraje nejvyšší soutěž na Maltě, o dost lépe. Už ve 23. minutě vedli Západočeši díky Buchovi a Durosinmimu o dva góly.

Poločas skončil 2:0, ve druhém dějství to pak dlouho vypadalo, že zápas Plzně skončí v Doosan aréně stejným výsledkem jako ten slávistický v Edenu. V 73. minutě zvýšil na 3:0 Pavel Šulc, který mimochodem asistoval u prvních dvou branek, a v samotném závěru v 94. minutě přidal pojistku Jan Kopic.

Plzeňská Viktorie je krok od postupu do play off, kde by měla vyzvat lepšího z dvojice Tobol Konstanaj/Derry City. Slavii čeká v případě úspěchu další ukrajinský soupeř, tentokrát Zorya Luhansk.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Adamczyková se vrátila do Světového poháru pátým místem v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu pátým místem v Cervinii. V kvalifikaci zajela nejrychlejší čas, na medaili ale nedosáhla. V malém finále však zvítězila a připsala si důležité body směrem k olympijské kvalifikaci. Z vítězství se radovali Francouzi Léa Casta a Jonas Chollet.

Gian van Veen konečně zvítězil v Ally Pally

Gian van Veen si v pátek večer připsal své vůbec první vítězství na pódiu Alexandra Palace a postoupil do druhého kola mistrovství světa PDC. Společně s ním slavili postup také Ricky Evans a Damon Heta, zatímco 12. nasazený Ross Smith se stal prvním vyřazeným nasazeným hráčem turnaje.

Šok před mistrovstvím světa. Fanoušci mluví o zradě, FIFA mlčí

Mistrovství světa ve fotbale má být svátkem pro fanoušky z celého světa. Turnajem, který spojuje národy, generace i různé sociální vrstvy. Jenže s blížícím se světovým šampionátem v roce 2026 se stále hlasitěji ozývá otázka: pro koho vlastně tento turnaj je? Nejnovější informace o cenách vstupenek totiž vyvolaly mezi fanoušky vlnu pobouření, jaká nemá v moderní historii šampionátů obdoby.

Luke Littler odstartoval cestu za druhým titulem dominantní výhrou 

Luke Littler zahájil obhajobu titulu mistra světa organizace PDC vítězstvím 3:0 na sety nad Litevcem Dariusem Labanauskasem. Osmnáctiletý světový hráč číslo jedna byl hlavní hvězdou úvodního večera šampionátu v londýnské Alexandra Palace.

Červenka narozeninovým gólem potvrdil sílu týmu před olympiádou

Česká reprezentace má za sebou vítězný vstup do posledního turnaje Euro Hockey Tour před olympijskými hrami. Výhra nad Finskem 3:1 v Liberci potvrdila konkurenceschopnost týmu i směrem k únorovému vrcholu sezony. Zápas nabídl řadu pozitivních signálů, které přesahují samotný výsledek.

Ledecká zahájila sezonu 22. místem ve Svatém Mořici, veteránka Vonn slavila návrat na vrchol

Ester Ledecká vstoupila do olympijské sezony ve Světovém poháru alpských lyžařek 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítěznou Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Americká legenda ve 41 letech vybojovala první triumf po návratu do seriálu a zapsala se do historie jako nejstarší vítězka závodu SP ve sjezdovém lyžování.

Pastrňák znovu zářil a Boston díky němu vyhrál ve Winnipegu

David Pastrňák se po zranění vrátil ve velkém stylu a dvěma góly i dvěma asistencemi řídil výhru Bostonu 6:3 na ledě Winnipegu. Bruins vyhráli počtvrté v řadě a český kanonýr se navíc v klubové historii osamostatnil na pátém místě střelců, když dorovnal a předčil Ricka Middletona, na kontě má 404 branek. Ve stejný večer se mezi hvězdy dostal i brankář David Rittich, bodovali také Martin Nečas a Radek Faksa.

Ledecká ovládla trénink na Světový pohár

Ester Ledecká skončila druhá v závěrečném tréninku na páteční sjezd Světového poháru ve Svatém Mořici. Dlouho držela nejrychlejší čas, jenže domácí Joana Hählen s vysokým číslem 56 projela trať o třináct setin rychleji. Trénink pak ale narušil těžký pád Michelle Gisin, kterou vrtulník přepravil do nemocnice, informují švýcarská média.

Real Madrid vs. Manchester City 1:2. Haaland rozhodl, Guardiola slaví cenný triumf

Manchester City si výrazně posílil šance na umístění v elitní osmičce ligové fáze Ligy mistrů, když na stadionu Santiaga Bernabéua otočil zápas s Realem Madrid a zvítězil 2:1. Domácím zařídil vedení Rodrygo, ale ještě v prvním poločase odpověděli Nico O’Reilly a z penalty Erling Haaland.

Utah znovu padl, Vejmelka kryl 32 střel a nestačilo to

Karel Vejmelka předvedl 32 zákroků, přesto Utah znovu nezvládl těsný souboj. Domácí podlehli Floridě 3:4, a prohloubili sérii neúspěchů. Panthers rozhodli až v samotném závěru a podpořili svůj aktuální vzestup. Ve středečním programu se prosadil i Seattle, který otočil duel s Los Angeles. Chicago uspělo proti Rangers a Detroit zvládl divoký zápas v Calgary.

Promotér Le Sy naznačil konec Kotlára v Clashi po ostudném výkonu

Jaroslav Kotlár má za sebou víkend, který zvedl ze židle fanoušky i promotéry. Na turnaji CLASH 14 selhal hned dvakrát a místo boje nabídl výkon, který vyvolal pobouření celé haly. Tvrdě ho kritizoval i promotér Tomáš Le Sy, který naznačil, že Kotlár možná v organizaci skončí. Zápasník však na sociálních sítích oznámil, že se nevzdává a už míří k další přípravě.

„Není to fér.“ Aryna Sabalenka tvrdě o účasti transgender žen v ženském tenise

Světová jednička Aryna Sabalenka znovu otevřela téma účasti transgender sportovkyň v ženském tenise. Běloruská hráčka uvedla, že podle jejího názoru by bylo „nespravedlivé“, aby současné profesionálky nastupovaly proti soupeřkám, které prošly mužskou pubertou a mohou mít podle ní určitou fyzickou výhodu. Debata se vrací do popředí v době, kdy některé sportovní organizace stanovují nové limity pro účast transgender žen.

Hokejisté z NHL odmítnou jet na olympiádu, pokud led nebude bezpečný

Hráči zámořské NHL stále počítají s účastí na zimních olympijských hrách 2026 v Itálii, avšak vedení ligy zároveň varuje, že v případě nekvalitního či nebezpečného ledu mohou účast na turnaji odvolat. Uvedl to zástupce NHL Bill Daly, podle něhož je zatím situace předmětem intenzivního řešení. Dokáže Itálie zajistit kvalitní zázemí? Pokud ano, olympijský hokej nabídne skvělou podívanou. 

Tottenham přehrál Slavii a postup v Lize mistrů se ji vzdálil

Slavia nezvládla klíčový duel na stadionu Tottenhamu a po porážce 0:3 se její šance na postup do vyřazovací fáze Ligy mistrů výrazně snížily. Český mistr inkasoval po vlastním gólu Davida Zimy a dvou penaltách, které proměnili Mohammed Kudus a Xavi Simons. Zápas doprovodil i nečekaný spor o přesun duhové vlajky domácích LGBTQ+ fanoušků, který na tribunách přitáhl velkou pozornost.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama