9.7 C
    Pátek 26. dubna 2024

Skupina „smrti“ nakonec bez překvapení. Maďaři ale Němce pořádně prohnali

Základní skupiny jsou na EURU 2020 minulostí, brzy se rozjede vyřazovací fáze. Poslední zápasy přinesly zajímavé bitvy a nechybělo mnoho, aby se o zatím největší překvapení postaralo Maďarsko. V nabité skupině F ho od postupu dělilo pouhých šest minut.

Divoké přestřelky, drama do posledních minut a hned několik zvratů. Poslední den základních skupin přinesl parádní podívané a pořádně zamotané zápletky. Ve skupinách E a F mohly před posledními zápasy do vyřazovacích bojů postoupit všechny týmy.

Odpoledne se vyřešila tajenka ve skupině E. Španělé v klíčovém utkání přejeli Slováky 5:0 a zajistili si po dvou remízách postup. Suverénně do osmifinále prolétlo Švédsko, které v posledním zápase přestřílelo Polsko 3:2 a díky sedmi získaným bodům postoupilo z prvního místo.

O dost dramatičtější závěr přinesla skupina F. Outsider z Maďarska po překvapivé remíze s Francouzi zaskočil i Němce a hned v úvodu utkání se dostal do vedení. Svěřenci Joachima Löwa nemohli dlouho najít recept na maďarskou obranu, až v 66 minutě srovnal Havertz.

Jenže pár vteřin po výkopu se Maďaři trefili znovu a opět vedli. Rozuzlení tak přišlo až v samém konci, když tečovaná střela Goretzky prolétla až do sítě a poslala Němce do vyřazovacích bojů. Zklamaní Maďaři tak sahali po naprosto senzačním postupu do posledních minut, ale sen se jim nakonec nesplnil.

„Převedli jsme velkou bojovnost a dobrou morálku. Neustále jsme se tlačili za vyrovnáním, které nakonec přišlo. Máme velkou radost, že se nám podařilo postoupit,“ říkal po utkání Joachim Löw.

Ronaldo do čela střelců

Dál jdou i obhájci titulu z mistrovství světa i obhájci titulu z posledního EURA. Utkání mezi Francií a Portugalskem nabídlo tři penalty, z nichž dvě proměnil Cristiano Ronaldo a poslal svůj tým po remíze 2:2 dál. Vstřelil už svou čtvrtou a pátou branku na turnaji, čímž se osamostatnil na čele tabulky střelců. Navrch přidal ještě jednu asistenci.

Po dvou dnech volna bude mistrovství Evropy pokračovat vyřazovací fází. Jedním z největších šlágrů osmifinále bezpochyby bude duel Anglie s Německem, které se uskuteční ve Wembley. Portugalsko bude mít rovněž těžkého soupeře, protože narazí na vítěze skupiny B Belgii.