9.5 C
Czech
Pondělí 9. března 2026
Ostatní sportySkotsko ve velkých problémech. Kriketový svaz čelí obviněním z rasismu

Skotsko ve velkých problémech. Kriketový svaz čelí obviněním z rasismu

Skotsko čelí za poslední roky několika obviněním z rasismu. Dnes se k němu přidává i skotský kriket. Z nezávislého testování vyplynulo, že kriketový svaz se chová jinak k lidem s tmavší pletí. Na problémy ukázal nejlepší skotský hráč Majid Haq. Od včerejšího rána odstupují ředitelé.

Nejlepší skotský hráč Majid Haq si po dobu své kriketové účasti ve skotském týmu stěžoval, že se k němu vedení chová jinak než k ostatním hráčům. Své obvinění vznesl Haq v rozhovoru pro Sky Sports News. Společnost SportScotland požádala organizaci Plan4Sport, aby začala s rozsáhlým prověřováním.

Aamer Anwar, který zastupuje dva hráče s tmavší pletí se vyjádřil takto: „Skotský kriket je nefunkční a rasistický. Jestli tohle potvrdí přezkoumání, bude to pro skotský kriket zničující. V organizaci jsou lidé, kteří by se měli stydět za to, jak s lidmi s tmavší pletí zachází. Rasismus v kriketovém světě existuje a moji svěřenci to vědí už dlouhá léta.“

Závěry nezávislého vyšetřování mají být zveřejněny v pondělí a očekává se, že potvrdí obvinění z významného a rozšířeného rasismu ve skotském kriketu. Ještě před vypuštěním oficiální zprávy do světa už vysoce postavení manažeři opouští svá místa. Je tedy nad míru jasné, že obvinění jsou na místě.

Špatné vzpomínky a deprese

„Za Skotsko jsem hrál od svých dvanácti let. Bylo to pro mě naprosto vším. Nyní mám na tuto organizaci pouze jen špatné vzpomínky a deprese. Už se nikdy na kriketové hřiště ve Skotsku nevrátím,“ vyjádřil svůj hněv Majid Haq.

Majid Haq, stejně jako ostatní členové s tmavší pletí přiznávají, že jim takové zacházení vzalo spoustu sil. Nejenže čelili neustálým narážkám, dokonce ale nebyli nikdy ze strany klubu podporováni. Několikrát byli staženi ze zápasů nebo mistrovství. Vždy byli až na druhém místě, tedy za lidmi s bílou barvou pleti.

Události ve Skotsku navazují na skandál s rasismem v anglickém kriketu. V loňském roce odstoupilo několik vrcholných představitelů Yorkshire County Cricket Clubu v důsledku obvinění bývalého kapitána Azeema Rafiqa. Ten si stěžoval na institucionální rasismus v klubu a uvedl, že kvůli nadávkám týkajícím se jeho pákistánského původu byl blízko tomu, aby si vzal život.

Nejčtenější tento týden

Kämpf se ve Washingtonu těší na novou šanci, debut zatím brzdí administrativa

David Kämpf má za sebou další nečekaný přesun v NHL a v novém působišti zatím sbírá první dojmy. Český útočník po odchodu z Vancouveru přiznal, že ho výměna zaskočila, zároveň ale neskrývá radost z angažmá ve Washingtonu. Do kabiny přišel mezi známé tváře a věří, že týmu brzy pomůže i na ledě.

Ostuda po Old Firm derby. Na hřiště vtrhli fanoušci, zasahovala policie 

Čtvrtfinále Skotského poháru mezi Rangers a Celticem mělo být dalším velkým dílem slavného Old Firm derby. Nakonec se však bude mluvit především o chaotických scénách po závěrečném hvizdu. Po penaltovém rozstřelu, který poslal Celtic do semifinále, totiž na trávník stadionu Ibrox vtrhli fanoušci obou klubů a incidenty nyní vyšetřuje policie i skotská fotbalová asociace.

Luke Littler obhájil titul z UK Open po výhře nad Wadem

Luke Littler obhájil triumf na turnaji UK Open, když ve finále v Mineheadu porazil Jamese Wadea 11:7. Devatenáctiletý mistr světa tak navázal na loňský titul a stal se prvním hráčem od Michaela van Gerwena v letech 2015 a 2016, kterému se podařilo vyhrát „FA Cup šipek“ dvakrát po sobě.

Siniaková prošla v Indian Wells dál, Lehečka s Kopřivou končí

Kateřina Siniaková zvládla v Indian Wells další těžký zápas a po více než tříapůlhodinové bitvě postoupila do třetího kola. Český den na kalifornském turnaji ale zůstal jen napůl povedený. Jiří Lehečka i Vít Kopřiva ve svých duelech skončili a mužská část české výpravy se z dvouhry rychle vytratila.

Vejmelka jako první v sezoně dosáhl na 30 výher, Zacha a Pastrňák táhli Boston

Čeští hokejisté v sobotním programu NHL znovu výrazně promluvili do dění. Karel Vejmelka dotáhl Utah k cenné výhře 5:4 v prodloužení nad Columbusem a jako první brankář v této sezoně dosáhl na metu 30 vítězství. Boston porazil Washington 3:1, Pavel Zacha dal gól a David Pastrňák přidal dvě asistence. Uspěl i Jakub Dobeš, který pomohl Montrealu k obratu v Los Angeles.

Russell vyhrál v Austrálii a Mercedes slaví double

Mercedes vstoupil do nové sezony formule 1 snovým výsledkem. Velkou cenu Austrálie vyhrál George Russell před týmovým kolegou Andreou Kimim Antonellim, třetí dojel Charles Leclerc. Britský pilot potvrdil formu z kvalifikace a oslavil šesté vítězství v kariéře.

Djokovič se vrátil vítězně a myslí na olympiádu

Novak Djokovič se po pauze vrátil na kurty vítězně a v Indian Wells znovu připomněl, že s ním soupeři musí počítat. Otočil zápas s Kamilem Majchrzakem, postoupil do třetího kola a hned nato otevřeně mluvil o tom, že ještě nechce končit. Ve hře zůstávají další tituly i olympijská obhajoba v Los Angeles.

Naděje se tenčí, čeští baseballisté podlehli Tchaj-wanu 0:14

Čeští reprezentanti nezvládli na World Baseball Classic ani třetí vystoupení. V důležitém utkání s Tchaj, wanem padli vysoko 0:14 a duel skončil už po sedmé směně. Tým trenéra Pavla Chadima tak velmi pravděpodobně uzavře skupinu C na posledním místě a o příští turnaj bude muset znovu bojovat v kvalifikaci.

Nečas čtyřmi body zařídil výhru Colorada nad Dallasem

Martin Nečas po olympijské pauze září. Český útočník tentokrát gólem, třemi asistencemi a proměněným nájezdem dovedl Colorado k výhře 5:4 nad Dallasem po samostatných nájezdech. V šesti zápasech po návratu nasbíral už 14 bodů a znovu patřil k hlavním postavám celého večera.

Siniaková s Townsend začaly v Indian Wells výhrou

Kateřina Siniaková a Taylor Townsend vstoupily do čtyřhry v Indian Wells vítězně. Česko americká dvojice porazila Emmu Raducanu a Gabrielu Elenu Ruse 6:2 a 7:5 a postoupila mezi šestnáct nejlepších párů. Pro Siniakovou s Townsend šlo o první společnou výhru po šesti týdnech. V dalším kole je čekají Jekatěrina Alexandrova a Sofia Kenin.

Menšík postoupil v Indian Wells, Svrčina narazil na Sinnera

Jakub Menšík zvládl vstup do turnaje v Indian Wells a po dvousetové výhře nad Marcosem Gironem prošel do třetího kola. Český tenista se ale na kurtu pořádně nadřel a dlouho hledal jistotu. Dalibor Svrčina naopak svůj další kalifornský krok nepřidal. Proti Jannikovi Sinnerovi narazil tvrdě a duel skončil rychle.

Russell byl nejrychlejší v posledním tréninku v Austrálii, Antonelli havaroval

George Russell zajel nejrychlejší čas v posledním tréninku před kvalifikací na Velkou cenu Austrálie. Trénink však poznamenala těžká havárie jeho týmového kolegy Kimi Antonelliho, která krátce před koncem přerušila závěrečnou přípravu na první kvalifikaci sezony.

LeBron James překonal 39 let starý rekord NBA, Lakers ale podlehli Denveru

LeBron James opět přepsal historii NBA. Matador Los Angeles Lakers se stal hráčem s nejvyšším počtem proměněných střel z pole v dějinách soutěže, když překonal rekord Kareema Abdula-Jabbara, který vydržel téměř čtyři desetiletí. Historický okamžik však přišel v zápase, který Lakers nakonec prohráli s Denver Nuggets 113:120.

Čeští baseballisté na WBC znovu padli, Austrálie vyhrála 5:1

Čeští baseballisté ani ve druhém utkání na World Baseball Classic nebodovali. V tokijské skupině C podlehli Austrálii 1:5 a po dvou zápasech zůstávají bez vítězství. O první úspěch budou hrát v sobotu ráno proti Tchaj, wanu.

Vaněček zapsal sté vítězství a Chmelař otevřel gólový účet v NHL

Vítek Vaněček prožil povedený večer. Český brankář dovedl Utah k výhře 3:0 nad Philadelphií, udržel první čisté konto v sezoně a oslavil sté vítězství v NHL. Výrazně o sobě dal vědět i Jaroslav Chmelař, který při výhře Rangers nad Torontem vstřelil svůj první gól v nejlepší lize světa. Dvě asistence přidal Pavel Zacha, Boston ale na Nashville nestačil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama