ZOH 2022Sbohem, Pekingu. Ani rekordní výprava Česku nepomohla, olympijské hry skončily fiaskem

Sbohem, Pekingu. Ani rekordní výprava Česku nepomohla, olympijské hry skončily fiaskem

Konec olympijských her v Pekingu i nadějí na zisk dalšího cenného kovu. Dějiště her v čínské metropoli se dnešním závěrečným ceremoniálem rozloučilo se XXIV. zimní olympiádou. Tou, na kterou s úsměvem někteří rozhodně vzpomínat nebudou. Ať už kvůli pandemii nemoci covid-19, tak kvůli výsledkům, které třeba z pohledu české výpravy rozhodně ideální nebyly.

Na olympijské hry v Pekingu se česká veřejnost neskutečně těšila. Stejně jako výbor doufala, že sportovci navážou na úspěchy z Pchjongčchangu, se kterým se z pohledu národních barev České republiky spojilo hned sedm cenných kovů. Letos ale výpravě pšenka rozhodně nekvetla.

Češi vyslali pod pět kruhů rekordní počet účastníků. O cenné kovy se jich pralo celkem 114, jenomže medaile domů přivezou jen dva. Přesněji dvě, Martina Sáblíková brala v rychlobruslení bronz a Ester Ledecká obhájila zlato na snowboardu. Jinde, od biatlonu po hokej, to bylo horší.

Rekordní trapas hokejistů, nejistí biatlonisté. Až na čtvrté místo Markéty Davidové ze závěrečného „masáku“ se české naděje na medaile rozsypaly. Lepší než český tým byli v počtu kovů třeba i o polovinu menší a ne zrovna zimními sporty pobláznění Maďaři.

České cenné kovy na zimních olympiádách:

Olympijské hryZlatoStříbroBronzCelkem
1994 – Lillehammer0000
1998 – Nagano1113
2002 – Salt Lake City1203
2006 – Turín1214
2010 – Vancouver2046
2014 – Soči2428
2018 – Pchjongčchang2237
2022 – Peking1012

Češi podali nejhorší výkon od olympijských her v Lillehammeru v Norsku, kdo naopak bude na hry vzpomínat ještě dlouho, jsou právě Norové. Ti povedou domů do Skandinávie celkem 37 medailí, z nichž má hned 16 zlatou barvu.

Velkolepý úvod, velkolepý závěr

O olympijských hrách v Pekingu se dlouho mluvilo před samotným startem. Nezpůsobila sportoviště, hry v zemi, která porušuje občanská práva, navíc všudypřítomná hrozba covidu-19. Nakonec ale vše klaplo a 4. února proběhl zahajovací ceremoniál. Dnes, o 16 dní později, vše zase končí.

Rozdaly se poslední ze 109 sad medailí, poslední z více než 2800 sportovců se pokusili zabojovat o věčnou slávu. Jako vrchol by se dal prezentovat třeba hokej, jehož finálový zápas se hrál dnes ráno. Finové v něm přehráli Rusy a poprvé si pověsili na krk olympijské zlato.

Peking je u konce, na další zimní edici her si musíme počkat do roku 2026. Ještě touto dobou bude právě tehdy probíhat olympiáda v Evropě, přesněji zimních střediscích Itálie. Olympijské hry bude hostit Milán a Cortina d’Ampezzo. Ve stejné destinaci se hry pořádaly už v roce 1956.

Nejčtenější tento týden

Bezpečnost FIFA MS 2026 není jistá. Bílý dům žádá obnovení klíčového úřadu 

Přípravy na fotbalové mistrovství světa ve Spojených státech komplikují politické spory i bezpečnostní incident ve Washingtonu. Bílý dům varuje, že bez plně funkčního ministerstva vnitřní bezpečnosti může být organizace turnaje ohrožena. FIFA zatím mlčí. 

Fabio Wardley poslal jasný a tvrdý vzkaz svému soupeři Duboisovi

Souboj dvou ranařů slibuje krev už od prvního gongu. Fabio Wardley chce v titulovém zápase proti Danielu Duboisovi rozpoutat otevřenou bitvu bez taktizování. V Manchesteru půjde o pás organizace WBO a podle všeho i o rychlý a nekompromisní průběh.

Pastrňák rozhodl v prodloužení a udržel Boston ve hře

David Pastrňák znovu ukázal, proč patří mezi největší lídry Bostonu. Český útočník rozhodl pátý zápas série proti Buffalu krásným blafákem v prodloužení. Bruins vyhráli 2:1 a snížili stav série na 2:3. Jejich sezona tak pokračuje a série se vrací do Bostonu.

Pardubice po čtrnácti letech slaví titul

Pardubické Dynamo se vrátilo na extraligový trůn. V šestém finále vyhrálo v Třinci 5:4 po prodloužení a celou sérii ovládlo 4:2 na zápasy. Hlavní roli sehrál Roman Červenka, který dal dva góly a v čase 60:57 rozhodl o zlaté tečce za sezonou.

Lehečka v Madridu přehrál Musettiho a jde do čtvrtfinále

Jiří Lehečka dál září na antukovém Masters v Madridu. Český tenista zvládl osmifinále proti Lorenzu Musetti, kterého porazil jasně 6:3 a 6:3. Na kurtu působil jistě, dobře servíroval a soupeře často tlačil agresivní hrou. Ve čtvrtfinále ho čeká Arthur Fils.

Mercedes pod tlakem. Toto Wolff musí krotit ambice svých jezdců

Tři závody, tři dominantní víkendy a dvojice jezdců na čele šampionátu. Mercedes vstoupil do sezony 2026 ve velkém stylu. Šéf týmu Toto Wolff však upozorňuje, že boj mezi Georgem Russellem a Kimim Antonellim má jasná pravidla.

Vladařovi rozhodl smolný odraz, Vejmelka padl v prodloužení

Českým brankářům pondělní program play off NHL radost nepřinesl. Daniel Vladař s Philadelphií nevyužil druhý mečbol proti Pittsburghu a po porážce 2:3 vede jeho tým už jen 3:2 na zápasy. Karel Vejmelka s Utahem sahal po velkém obratu proti Vegas, jenže Golden Knights nakonec vyhráli 5:4 v prodloužení a srovnali sérii na 2:2.

Plíšková v Madridu prošla do čtvrtfinále

Karolína Plíšková pokračuje v Madridu ve výborné jízdě. Česká tenistka zvládla osmifinále proti Solaně Sierře a po výhře 6:4, 6:3 si zahraje o semifinále. Bývalá světová jednička zároveň výrazně posílí svou pozici v žebříčku a přiblíží se návratu do elitní stovky.

Drama i dominance v NBA play off, favorité jsou krok od postupu

Nedělní zápasy prvního kola NBA play off přinesly jasné vzkazy. Boston a San Antonio mají postup na dosah, Houston odmítl konec sezony a Toronto srovnalo krok s Clevelandem. Každá série nabídla jiný příběh, od defenzivních bitev po jednoznačné demolice.

Motor má nového kouče, tým přebírá Petrovický

Hokejisté Českých Budějovic vstoupí do nové extraligové sezony s novým trenérským štábem. Motor povede slovenský kouč Róbert Petrovický, který naposledy působil v Olomouci. Po jeho boku budou pracovat Valdemar Jiruš a David Vrbata. Klub tím uzavřel důležitou část změn po odchodu Ladislava Čiháka.

Těžká nehoda v belgické rally. Jos Verstappen vyvázl bez zranění, jeho vůz skončil na střeše

Dramatické okamžiky nabídla Rallye de Wallonie. Zkušený nizozemský jezdec a otec mistra Formule 1 Jos Verstappen havaroval ve vysoké rychlosti, jeho speciál se převrátil a narazil do stromu. Navzdory děsivým záběrům vyvázla posádka bez zranění.

Colorado slaví postup, Boston dělí od konce jediná porážka

Colorado zvládlo sérii s Los Angeles bez jediné porážky a po výhře 5:1 prošlo do druhého kola play off NHL. U triumfu nechyběl ani Martin Nečas, který asistoval u posledního gólu Nathana MacKinnona. Boston naopak doma tvrdě narazil, podlehl Buffalu 1:6 a v sérii prohrává 1:3 na zápasy.

Sebastian Sawe přepsal historii maratonu. V Londýně pokořil dvouhodinovou hranici

Londýnský maraton přepsal atletickou historii. Sabastian Sawe posunul hranici, o které se dlouho mluvilo jako o nedosažitelné. Výkon pod dvě hodiny byl roky považován za symbol absolutního limitu lidských možností. Teď už to neplatí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama