Více
  7.4 C
  Czech
  Pondělí 4. března 2024

  Šampionem cyklistického Gira d’Italia je Bernal. Neuvěřitelný pocit, rozplýval se

  Slavný cyklistický závod Giro d’Italia ovládl Egan Bernal z Kolumbie. Po loňských problémech se zády se tak čtyřiadvacetiletý jezdec může radovat z druhého triumfu v závodě Grand Tours. Předloni totiž opanoval Tour de France.

  Bernal v závěrečné nedělní časovce v okolí Milána, kdy na cyklisty čekalo 30,3 kilometru, skončil na 24. místě a v konečném pořadí zvítězil s náskokem minuty a půl. Druhé místo bral Ital Damian Caruso, třetí skončil Brit Simon Yates.

  Jen těžko hledal slova a mluvil o neuvěřitelném pocitu

  „Maximálně jsem se soustředil na to, abych neudělal chybu. Přece jen nechcete ztratit prvenství na Giru kvůli jedné zatáčce,“ řekl Bernal po závěrečné 21. etapě. „Je to vlastně první časovka, kterou jsem si užil. Byl to speciální den,“ dodal šampion, kterého dojalo mnoho kolumbijských vlajek kolem trati.

  „Díval jsem se na to a nevěřil vlastním očím. Všude bylo spoustu kolumbijských vlajek a lidé mi fandili. Když jsem dorazil do cíle a uvědomil jsem si, že jsem vyhrál, byl to neuvěřitelný pocit. Nedokážu popsat, co se ve mně dělo,“ popsal Bernal, který na letošním Giru vyhrál dvě etapy a rozhodující krok k triumfu udělal v sobotní poslední horské etapě, ve které ustál útok Itala Carusa.

  2019 triumf na Tour de France, 2020 trable se zády

  Bernal v roce 2019 ovládl slavnou Tour de France a věřil, že na úspěch naváže i v dalším roce. Ale osud tomu chtěl jinak. Zdravotní problémy se zády mu v sebevědomých plánech udělaly čáru přes rozpočet. „Po tom všem, co se stalo v posledních dvou letech je těžké si naplno uvědomit, co jsem právě dokázal, že jsem vyhrál Giro,“ dodal Bernal, který kromě růžového trikotu získal i ten bílý pro nejlepšího jezdce do 25 let. V historii Gira se tak stal druhým Kolumbijcem, který si tento závod podmanil. V roce 2014 v Itálii dominoval Nairo Quintana.

  Vítězem časovky se stal Bernalův týmový kolega Filippo Ganna. Za italským cyklistou skončil na druhém místě se ztrátou 12 sekund Rémi Cavagna z Francie, třetí byl další Ital Edoardo Affini.

  Jan Hirt, jediný český zástupce v pelotonu, ztratil v časovce na vítěze přes tři minuty a obsadil 70. místo. V konečném pořadí mu patří 26. pozice. Za vítězným Bernalem zaostal o více než hodinu a půl.

  Cyklistický závod Giro d’Italia – 21. etapa Senago – Milán (časovka jednotlivců 30,3 km):

  1. Ganna (It./Ineos Grenadiers) 33:48, 2. Cavagna (Fr./Deceuninck-Quick Step) -12, 3. Affini (It./Jumbo-Visma) -13, 4. Sobrero (It./Astana-Premier Tech) -14, 5. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick Step) -27, 6. Walscheid (Něm./Qhubeka-ASSOS) -33, 7. Bettiol (It./EF Education-Nippo) -34, 8. Tratnik (Slovin./Bahrajn Victorious) -42, 9. Moscon (It./Ineos Grenadiers) -44, 10. Keisse (Belg./Deceuninck-Quick Step) -47, …70. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -3:22.

  Konečné pořadí: 1. Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) 86:17:28, 2. Caruso (It./Bahrain Victorious) -1:29, 3. S. Yates (Brit./BikeExchange) -4:15, 4. Vlasov (Rus./Astana-Premier Tech) -6:40, 5. Martínez (Kol./Ineos Grenadiers) -7:24, 6. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick-Step) -7:24, 7. Bardet (Fr./DSM) -8:05, 8. Carthy (Brit./EF Education-Nippo) -8:56, 9. Foss (Nor./Jumbo-Visma) -11:44, 10. D. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) -18:35, …26. Hirt -1:32:42.

  Sledujte nás na sítích