Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 16 října, 2021

  Salač se posune o level výš. Český jezdec od příští sezony mění Moto3 za Moto2

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Když se zamyslíme nad tím, kdo v současné době platí za nejtalentovanějšího motocyklového závodníka z České republiky, asi má většina lidí jasno. Filip Salač je členem seriálu Moto3 pravidelně od roku 2019, v příští sezoně ale dává kategorii sbohem. Stěhuje se totiž o třídu výš do Moto2.

  Filip Salač patří mezi obrovské přísliby. V Moto3 se pravidelně umisťuje na slušných místech a v květnu na trati v Le Mans si dokonce dojel pro své maximum. Druhým místem se tehdy zapsal do povědomí motoristické veřejnosti. Což přesně plánoval.

  Už od začátku svého působení v seriálu sní o tom, že bude jednou jezdit MotoGP. Od královské kubatury ho ale až doteď dělil ještě jeden krok – Moto2. To si ale bude moct od příští sezony odškrtnout ze seznamu, neboť minimálně rok v druhé nejvyšší kategorii pojede.

  Svým podpisem stvrdil smlouvu u týmu Gresini Racing „Nebyla to jednoduchá věc, ale Filip má výhodu, že je rychlý jezdec, takže po něm poptávka byla. Všichni v padocku vidí, že už nám Filip také vyrostl a už je také těžší. Bylo jasné, že bude potřebovat větší motorku, takže se předpokládalo, že do Moto2 přestoupí,“ řekl pro ČTK prezident Autoklubu České republiky (AČR) Jan Šťovíček.

  Ve hře bylo více týmů

  Kromě Gresini se řešily podmínky i u dalších několika stájí. 19letý jezdec ale nakonec zvolil tuto cestu, neboť nabídka byla nejlákavější. Což ostatně řekl i Šťovíček.

  „Vždycky jsme chtěli, aby šel Filip do nějakého kvalitního týmu Moto2. Chtěli jsme tým, který má návaznost na MotoGP. Ve hře bylo několik týmů. Původně to byl jiný tým, kterému ale odešli nějací sponzoři. Pak jsme byli v kontaktu s Gresini Racing, se kterým to nakonec klaplo a je tam dohoda, že se v budoucnu Filip může posunout právě do MotoGP,“ uvedl na pravou míru.

  Sám ale ví, že Salače jednoduchá práce ani náhodou nečeká. „Nebude to pro něj jednoduché, bude si muset zvyknout, ale Filipovi to na větších motorkách jde. Moto3 už přerostl, ale nějaké výsledky by ještě udělal. Je to ale logický krok a musí se ještě posunout nahoru,“ přiznal šéf AČR.

  Bude to těžké, ví jezdec

  Samotný Salač má teď na čem pracovat. Do konce sezony v Moto3 by rád zajel ještě několik slušných výsledků. Ví také, že v Moto2 ho nečeká žádná procházka růžovou zahradou. Na novou výzvu se ale moc těší.

  „Bude to těžké, vůbec nevím, jaké si mám dát cíle. Bude to pro mě všechno nové. Kdybych dojížděl na bodech, bylo by to skvělé a kdyby klapla občas desítka, bylo by to super,“ prozradil. „Gresini Team má obrovské zkušenosti a mají několik titulů mistrů světa. V MotoGP mají tým společně s Aprilií. Myslím, že budu mít konkurenceschopnou motorku,“ věří Salač.

  V současné době mu v Moto3 patří průběžné 17. místo.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Velká cena Turecka F1

  Tah s motorem Hamiltonovi nevyšel. Verstappen se vrací do čela, v Turecku vyhrál Bottas

  O víkendu se jela Velká cena Turecka vozů formule 1. Už před samotným startem se řešila řada věcí v čele s výměnou motoru, která posunula o 10 pozic dozadu Lewise Hamiltona. Tah Britovi vůbec nevyšel, dojel až pátý a čelo pořadí šampionátu musel přepustit svému rivalovi Maxi Verstappenovi.
  Oliver König

  König zakončil sezonu osmým místem. Je to velký posun, ví mladý jezdec

  Poslední letošní závod v kategorii Supersport 300 čekal na Olivera Königa. Sezonu zakončil v Portugalsku na osmé příčce, v celkovém pořadí šampionátu mistrovství světa je 11. nejlepší jezdec se 64 body. „To je velký posun, protože v minulých letech jsem neměl ani deset bodů. Moc mě těší, že jsem vybojoval stupně vítězů v Mostě a ke konci sezony jsem pokaždé bojoval s těmi nejlepšími,“ prohlásil talentovaný český jezdec. „Oliver ukázal letos svůj potenciál, posouval se každým závodem vpřed. Systematická práce byla vidět. To spousta kluků takový progres neprokázala,“ dodal Miloš Čihák, manažer týmu Movisio by MIE.
  Oliver König

  König chce zakončit sezonu na bedně. O motivaci bude mít v Portugalsku postaráno

  Po náročném programu ve Španělsku má Oliver König před sebou poslední letošní závodní víkend ve třídě Supersport 300. V Portugalsku chce předvést stejné výkony jako před týdnem, jen by rád dojel na lepších příčkách – nejlépe na stupních vítězů. „Bylo by skvělé zakončit sezonu na bedně. Udělám pro to maximum,“ prohlásil talentovaný český jezdec, který se ještě v týdnu zúčastnil testování na světový vytrvalostní šampionát motocyklů FIM EWC.
  Oliver König

  Tragédie v Jerezu očima Königa. Soupeři by se měli trochu zklidnit, myslí si

  Tohle byl nejtěžší víkend jeho dosavadní kariéry. Oliver König sice v závodech v Jerezu předvedl špičkové výkony, když se držel vpředu a bojoval o přední příčky. Jenže ve třídě Supersport 300 bylo hodně pádů a jeden z nich skončil tragicky. Dean Berta Viñales v sobotu bohužel podlehl svým zraněním. „Byl to velmi nadějný jezdec, nálada v paddocku byla hrozná. Bohužel je to odraz té našlapané třídy, kde je hodně mladých a agresivních jezdců. Před koncem sezony se navíc chtějí předvést a tak riskují,“ tvrdil König, který v sobotu skončil na desátém místě a v neděli byl jedenáctý.
  Lewis Hamilton

  Hamilton si dojel pro 100. vítězství v F1. Verstappen začal na chvostu, dojel druhý

  Nevyšlo to v Maďarsku, Belgii, Holandsku ani Itálii. Na trati v Rusku už ale Hamiltonovi konečně štěstěna přála. Britský pilot si připsal 100. výhru ve formuli 1 a přepsal dějiny. Podobný kousek se ještě nikdy nikomu nepodařil. Jeho vrchní sok startoval z poslední pozice, prodral se ale až na celkové druhé místo.
  Oliver König

  Telefon vyměnil König za poezii. Chci se dostat mezi nejrychlejší, hlásí před Jerezem

  Fungovalo to během závodů v Mostě, kde dojel na stupních vítězů. Tak proč to měnit? Motocyklový jezdec Oliver König tráví čas v paddocku bez mobilního telefonu. Prý kvůli minimalizaci rozptylování. A podobně nastavené to bude mít také na víkendových závodech třídy Supersport 300 v Jezeru. „Nevěděl jsem, co mám večer bez mobilu dělat a jedinou věcí pro odreagování po ruce byla kniha. Šlo o básně, které napsala manželka manažera mého týmu. Skvěle mě to uspalo,“ tvrdil s úsměvem König, kterého čekají další závody ve Španělsku.
  Reklama
  Reklama
  Reklama