Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Rusové na olympiádě? Češi by pak měli soutěžit sami za sebe, myslí si Hašek

  Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek dlouhodobě vystupuje proti ruské invazi na Ukrajině a zároveň návratu Rusů do profesionálního sportu. Nyní přišel s myšlenkou, jak by měli ostatní sportovci reagovat, když by Rusové na olympiádu mohli.

  Hašek veřejně vystupuje proti účasti ruských a běloruských sportovců na mezinárodní scéně a to už od počátku konfliktu loni v únoru. Kvůli tomu míří jeho kritika například i na Mezinárodní olympijský výbor (MOV), hokejovou NHL i tenisové organizace ATP a WTA. Ty působení sportovců z Ruska a Běloruska umožňují.

  Mezinárodní olympijský výbor nedávno vydal doporučení pro sportovní asociace, aby vrátili ruské a běloruské sportovce do soutěží jako neutrální, i když válečný konflikt pokračuje. Jejich start na Olympijských hrách v roce 2024 ve francouzské Paříži zatím potvrzený není.

  Podle olympijského vítěze z Nagana je třeba udělat všechno proto, aby Rusové a Bělorusové na olympiádě startovat nemohli. Ale pokud by to nastalo, bojkot by nenavrhoval.

  Chtěl bych, aby tam jeli každý za sebe. Ať nemají české národní dresy, ať na takové soutěži, kde by ruští sportovci mohli oficiálně vystupovat, nehraje česká hymna. Kdyby se ty holky nebo kluci rozhodli, že chtějí jet na olympiádu, tak bych nechtěl, aby tam jeli s dresem České republiky. Teď mluvím jako občan, nebudu mluvit jako funkcionář,“ uvedl v rozhovoru na Rádiu Impuls.

  Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru je proti ruské agresi od prvních dní velmi ostrý a vystupuje proti ní veřejně při každé příležitosti.

  Každý ruský sportovec je reklamou pro svou zemi. Kdykoliv jakýkoliv ruský sportovec vyjede na led za současných podmínek, tak je obrovskou reklamou na ruské činy. To znamená na ruskou válku, na zabíjení, na zločiny včetně genocidy na ukrajinských dětech,“ zdůraznil.

  Jedinou možností, jak Rusy a Bělorusy na olympiádu i další sportovní akce pustit, je podle něj ten, že by mezinárodní federace umožnily dotčeným sportovcům, aby se mohly vyslovit proti ruské agresi.

  Aby nebyli reklamou pro ruskou válku, ale aby mohli být reklamou proti tomu,“ naznačil Hašek. Ten se zastal nedávno i české tenistky Petry Kvitové, kterou ruská soupeřka Světlana Kuzněcovová nařkla z rusofobie a propagandy.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.