Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Rusové a Bělorusové v Paříži? Podporujeme sankce, účast ne, hlásí Český výbor

  Po vpádu ruských vojsk na území Ukrajiny se toho i ve sportovním světě změnilo spoustu. A je více než pravděpodobné, že nastolený trend bude pokračovat. Podle slov Českého olympijského výboru by Rusové a jejich kolegové z Běloruska, kterých se sankce dotýkají také, neměli startovat na olympiádě v Paříži.

  Ještě před pátečním on-line summit evropských sportovních představitelů se na téma účasti ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži vyjádřil Český olympijský výbor. Jaký zaujímá ČOV postoj? Vcelku jednoznačný. Účast sportovců ze zemí, které vedou válku s Ukrajinou, nepodporuje.

  „Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou,“ uvedl ČOV v prohlášení, kterému předcházely reakce z Ukrajiny a dalších zemí, které v případě účasti Rusů a Bělorusů hovoří o bojkotu her.

  „Stále platí sankce z loňského roku. Rozhodující roli v tom, zda na olympijských hrách budou moci ruští a běloruští sportovci startovat, mají mezinárodní sportovní federace a Mezinárodní olympijský výbor. Zatím se vůbec nejedná o účasti sportovců s ruským či běloruským pasem na olympijských hrách. Nyní jde pouze o jejich možné zařazení do kvalifikací v Asii, což navrhla rok a půl před hrami Asijská olympijská rada. Evropa stále trvá na tom, že Rusové a Bělorusové startovat na mezinárodních soutěžích nemohou,“ pokračoval ČOV.

  Jako v LA?

  Českým sportovním kruhům při slově „bojkot“ ihned vyvstala na mysl situace z Los Angeles, které hostilo olympijské hry v roce 1984. Tehdy zatrhli Čechoslovákům účast politici.

  „Samozřejmě budeme respektovat vůli každého sportovce, pokud se kdokoli z nich rozhodne her nezúčastnit. Nebudeme jim nic nakazovat a rozhodovat za ně. To se stalo pouze v době komunismu a ovlivnilo to kariéru řady olympioniků. Omluvili jsme se jim za bojkot her v Los Angeles a v roce 2014 slíbili, že tuto zkušenost již nikdy nebudeme opakovat,“ dodal Český olympijský výbor.

  Na pátečním summitu se bude téma Rusů a Bělorusů ještě projednávat. Ve hře je například účast vybraných jedinců pod neutrální vlajkou.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.