15.2 C
    Úterý 7. května 2024

Řežba, která se zapíše do dějin tenisu. Nadal otočil nemožné a na Australian Open vydřel rekordní titul

Závěrečný duel na Australian Open nabídl více než pětihodinovou bitvu, která se velkým písmem zapíše do tenisové historie. Legendární Španěl Rafael Nadal ve finále dokázal otočit vývoj utkání s Daniilem Medveděvem a získal rekordní 21. grandslamový titul.

Zaplněná Arena Roda Lavera zažila večer, na který budou všichni přítomní vzpomínat ještě dlouho. Nejdéle však samotný vítěz, kterým se po fantastickém obratu z 0:2 stal pětatřicetiletý Rafael Nadal. Rusa Medveděva porazil v závěrečném setu 7:5.

Utkání se pro Nadala nevyvíjelo vůbec dobře. V prvním setu dominoval soupeř, který zvládl i tiebreak druhé sady, přestože v něm prohrával už 3:5. Ve třetím setu vedl Medveděv ještě 3:2 a měl k dispozici tři brejkboly, jenže nevyužil ani jeden a rodáka z Mallorky tím nastartoval k velkolepé jízdě.

Světová dvojka, která v úvodu duelu chvílemi působila jako dobře promazaný stroj, který nedělá prakticky žádné vynucené chyby, se postupem času dostávala pod čím dál větší tlak a Nadalovo údery létaly stále přesněji.

Nakonec se čas po proměněném mečbolu Španěla zastavil na pěti hodinách a 24 minutách. Medveděv tak zažil nejdelší utkání ve své kariéře.

Historický obrat z 0:2 na sety

„Pro mě je to prostě úžasné. Upřímně, před měsícem a půl jsem nevěděl, jestli budu moci ještě znovu hrát tenis. Bezpochyby je tohle jeden z nejemotivnějších měsíců v mé tenisové kariéře. Ta obrovská podpora, jaké se mi v posledních třech týdnech dostalo, zůstane v mém srdci po zbytek života,“ řekl dojatý Nadal na slavnostním ceremoniálu. V útrobách stadionu mu hned přišel pogratulovat slavný Rod Laver, po kterém je centrální dvorec pojmenovaný.

Heroický výkon zajistil Rafaelu Nadalovi osamostatnění v čele tabulky získaných grandslamových titulů. Na Australian Open triumfoval podruhé v kariéře a díky tomu předehnal v průběžném žebříčku Rogera Federera i Novaka Djokoviče.  Druhým titulem na Australian Open se stal teprve čtvrtým hráčem v historii, který získal dvě trofeje z každého grandslamového turnaje.

Obrat z 0:2 na sety zažilo australské publikem ve finále po dlouhých padesáti sedmi letech. Naposledy se to povedlo domácímu Royi Emersonovi.

Kouč Rulík odhaluje kádr pro MS v Praze

S ubývajícími dny před slavnostním otevřením bran Pražské O2 Areny pro mistrovství světa IIHF vzrůstá i napětí ohledně toho, kdo bude na domácí půdě ČR reprezentovat. Poslední neděle byla důležitým dnem pro fanoušky i hráče, protože kouč národního týmu Radim Rulík konečně odkryl závoj tajemství ohledně složení týmu pro nadcházející turnaj.

Druhé kolo: Tyson Fury vs. Oleksandr Usyk, datum odvety odhaleno

Zápas mezi Tysonem Furym a Oleksandrem Usykem je naplánován na druhou půlku tohoto měsíce. Bude to první Undisputed zápas o titul v těžké váze po téměř čtvrtstoletí. Očekávaný zápas, který byl již třikrát odložen, se uskuteční v Rijádu, přičemž bude platit klauzule o oboustranné odvetě.