Technologie jdou nezadržitelným tempem kupředu a mohou posunout i hranice sportovních výkonů. Vývoj se nezastavuje ani v oblasti běžecké obuvi, která v poslední době přinesla výrazné vylepšení světových rekordů. Naposledy se tak stalo v nizozemském Hengelu, kde se světové maximum měnilo hned dvakrát za tři dny.
Světové rekordy z poslední doby na dlouhých tratích neustále narůstají. Za poslední tři roky se historické tabulky měnily u mužů i u žen ve všech vytrvalostních kategoriích – maratonu, půlmaratonu, deseti i pěti kilometrech.
Jeden z důvodů? Revoluční tretry. Tedy boty pro vytrvalostní běhy určené především na silnici. Redukují únavu, pomáhají běžcům neustále zvyšovat svůj výkon a zrychlovat. Klíčem pro uznávání výkonů v revolučních botách je dostupnost na trhu. Světová atletika zavedla systém, kterým průběžně schvaluje nové prototypy, se kterými se smí běhat.
V čem tkví největší rozdíl? Karbonový plátek a odlehčená pěna v mezipodešvi poskytuje ohromný komfort, a především omezuje ztrátu energie. „Největší bonus těchto treter je, že se v závodě člověk dostane do fáze, kdy mu netuhnou nohy v oblasti lýtek. Díky tomu udrží daleko déle běh na špičce. To znamená, že je všechno rychlejší. Je to o komfortu a šetrnosti k běžci,“ komentoval Filip Sasínek, který nedávno překonal rekord na 1500 metrů v hale.
Češky boty také chválí
I české závodnice už okusily, jaké to je běhat se „supetretrami“ na nohou. Na olympijské hry do Tokia poletí hned tři zástupkyně z Česka, čtvrtá zvládla zaběhnout limit také, ale v národní kvótě už na ni nezbylo místo.
Nynější módu nových bot si pochvaluje i maratonkyně Eva Vrabcová Nývltová. „Je to obrovský rozdíl, pomáhají opravdu hodně. Možná to bude také tím, že se běhá na upravených tratích, kde boty pomáhají ještě více,“ myslí si bývalá běžkyně na lyžích, která se rozhodla věnovat se profesionálně atletice až ve třiceti letech.
Další věcí, která umocňuje fakt, že nové tretry výrazně pomáhají, je úroveň ženského maratonu v Česku. Podle některých prý nikdy nebyla na takové úrovni. „Testovala jsem je v laboratoři u sportovního lékaře. Výrazně pomáhají zklidnit tělo při běhu, zároveň jsou šetrnější dopady a menší otřesy. Je také znát, že dech je klidnější,“ dodala Vrabcová Nývltová.