12.9 C
Czech
Středa 18. března 2026
LOH2024Rebecca Cheptegei zemřela na následky útoku

Rebecca Cheptegei zemřela na následky útoku

Tragická smrt ugandské maratonistky Rebeccy Cheptegei otřásla nejen sportovním světem, ale i celou společností. Mladá talentovaná atletka, která před sebou měla slibnou sportovní budoucnost, se stala obětí brutálního činu motivovaného žárlivostí. Bývalý přítel ji polil benzínem a zapálil. Závodnice z olympijských her v Paříži dnes následkům zranění podlehla. Olympijská naděje uhasla. 

Podle svědků a vyšetřovatelů byl útok na Cheptegei naplánován a proveden s nebývalou chladnokrevností. Bývalý přítel oběti, který nesnesl myšlenku, že by ji mohl ztratit, ji sledoval a čekal na vhodnou příležitost. Když se naskytla, neváhal a napadl ji. Zprávu přinesl server BBC

Podle Sky News sám útočník utrpěl popáleniny a ambulance ho převezla do stejné nemocnice, jako Rebeccu Cheptegei. Jak se s ním policie vypořádá zatím není zcela jasné. 

Tento případ znovu přivedl na povrch palčivý problém násilí na ženách, které je v mnoha částech světa stále rozšířené. Ženy jsou často obětí domácího násilí, sexuálního zneužívání a dalších forem násilí, které mohou a většinou mají fatální následky. Smrt Rebeccy Cheptegei je tragickou připomínkou toho, že násilí na ženách je vážný problém, který je třeba řešit.

Reakce veřejnosti

Smrt Cheptegei vyvolala v Ugandě a Keni vlnu rozhořčení a smutku. Lidé vyjadřují svou soustrast rodině a přátelům oběti a volají po přísném potrestání pachatele. Sportovní svět přišel o velký talent a mnoho lidí se ptá, jak je možné, že se něco takového mohlo stát.

„Dozvěděli jsme se o smutném úmrtí naší olympijské atletky Rebeccy Cheptegei OLY po brutálním napadení jejím přítelem. Ať její duše odpočívá v pokoji. Důrazně odsuzujeme násilí na ženách. Byl to zbabělý a nesmyslný čin, který vedl ke ztrátě skvělé atletky. Její odkaz bude žít dál,“ komentuje celou událost Donald Rukare, šéf Ugandského olympijského výboru. 

Atletická federace Ugandy se připojila ke kondolencím slovy: „Jsme hluboce zarmouceni, že vám musíme oznámit úmrtí naší atletky Rebeccy Cheptegei časně ráno. Stala se obětí domácího násilí. Jako federace odsuzujeme takové činy a žádáme spravedlnost. Ať její duše odpočívá v pokoji.“

Ztráta, která zarmoutila celý svět 

Smrt Rebeccy Cheptegei je obrovskou ztrátou nejen pro její rodinu a přátele, ale také pro celý sportovní svět. Její příběh je důkazem, že násilí na ženách je stále aktuální problém, který se nás všech týká.

Nejčtenější tento týden

Dost bylo experimentů se starty, bouří se Ferrari proti změnám

Napětí ve Formuli 1 roste nejen na trati, ale i v zákulisí. Ferrari se ostře postavilo proti dalším úpravám startovní procedury, zatímco rivalové v čele s Mercedesem volají po změnách. Spor odhaluje hlubší problém nové technické éry.

Radim Rulík po sezoně skončí u reprezentace a převezme Kladno

Radim Rulík se po květnovém mistrovství světa ve Švýcarsku vrátí do každodenní klubové práce. U hokejových Rytířů Kladno vytvoří nový trenérský štáb spolu s Markem Židlickým a Ondřejem Pavelcem, na lavičce zůstane i Tomáš Plekanec. Pro český národní tým tak končí výrazná etapa, která přinesla medaile i výraznější propojení reprezentačních kategorií.

Zacha dvakrát překonal Dobeše, radost z výhry ale měl nakonec český brankář

Pavel Zacha byl v českém souboji v NHL výrazně vidět. Proti Montrealu dvakrát překonal Jakuba Dobeše a David Pastrňák přidal asistenci. Boston přesto na ledě Canadiens padl 2:3 po prodloužení a odvezl si jen bod.

Americká boxerská naděje míří do Británie. Jared Anderson poprvé zabojuje v Manchesteru

Jedna z nejzajímavějších postav současné těžké váhy se chystá na premiéru na britské půdě. Jared Anderson by měl 9. května nastoupit v Manchesteru na velkém galavečeru, který vyvrcholí titulovým duelem Fabia Wardleyho s Danielem Duboisem.

Emma Raducanu vynechá Miami Open. Nemoc ji nepustí na kurt

Turnaj Miami Open přichází o jedno z výrazných jmen. Emma Raducanu se kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům odhlásila, mimo hru je i Sonay Kartal. Pozornost tak poutá především návrat legendy Venus Williams.

Praha bude hostit část hokejového Světového poháru 2028

Praha se v únoru 2028 zařadí mezi dějiště hokejového Světového poháru. Turnaj se vrátí po dvanácti letech a vedle české metropole se bude hrát také v Calgary a Edmontonu. O2 arena nabídne zápasy základní skupiny i jedno utkání vyřazovací části, což pro české fanoušky znamená další velkou akci s účastí nejlepších hráčů planety.

Dva góly Pastrňáka a trefa Zachy na výhru nestačily, Boston prohrál s Devils

David Pastrňák a Pavel Zacha byli v ofenzivě Bostonu stoprocentní. Česká dvojice se postarala o všechny tři branky Bruins, jenže ani to na výhru nestačilo. Boston padl na ledě New Jersey 3:4 v prodloužení. Pastrňák navíc zapsal další výrazný večer a po dvou gólech si odnesl i ocenění pro druhou hvězdu utkání.

Aryna Sabalenka dobyla Indian Wells po epickém finále s Rybakinou

Finále prestižního turnaje BNP Paribas Open nabídlo tenisovou bitvu, která splnila očekávání. Světová jednička Aryna Sabalenka porazila po více než dvou a půl hodinách dramatického boje svou velkou rivalku Elenu Rybakinu 3:6, 6:3, 7:6 (8:6) a poprvé v kariéře ovládla turnaj v Indian Wells.

Krejčího devět bodů Portlandu nestačilo, New York otočil velkou ztrátu

Portland v dalším programu NBA padl na palubovce Philadelphie 103:109. Český reprezentant Vít Krejčí trefil tři trojky a zapsal devět bodů, hosté ale v koncovce znovu doplatili na slabší produktivitu z dálky. Ve stejné noci zaujal i výrazný obrat New Yorku proti Golden State a nečekané zaváhání Detroitu v Torontu.

Dostál dovedl Anaheim k výhře proti Montrealu, Edmontonu se zranil Draisaitl

Lukáš Dostál pomohl Anaheimu 27 zákroky k výhře 4:3 na ledě Montrealu. Český souboj brankářů se nekonal, Jakub Dobeš zůstal mezi náhradníky. Nepříjemný večer zažil Edmonton, kterému v duelu s Nashvillem nedohrál Leon Draisaitl.

Sinner vyhrál Indian Wells a vyrovnal rekord Federera a Djokoviče

Jannik Sinner vyhrál poprvé v kariéře prestižní turnaj Indian Wells. Ve finále porazil Daniila Medvedeva ve dvou tiebreacích a potvrdil, že patří k absolutní špičce světového tenisu. Italský hráč zároveň vyrovnal historický rekord Rogera Federera a Novaka Djokoviče na tvrdém povrchu.

Drama do poslední chvíle, Sparta skolila Kladno a postupuje

Sparta je posledním čtvrtfinalistou extraligového play off. V rozhodujícím pátém duelu předkola porazila Kladno 3:2 po prodloužení a sérii ovládla 3:2 na zápasy. Postup domácím vystřelil v přesilovce kapitán Filip Chlapík, který rozhodl v čase 76:54. Pražany teď čeká čtvrtfinále proti Plzni.

Medveděv v Indian Wells ukončil Alcarazovu vítěznou sérii

Carlos Alcaraz letos poprvé narazil. V semifinále turnaje v Indian Wells nestačil na skvěle hrajícího Daniila Medveděva, který vyhrál 6:3 a 7:6. Očekávaný souboj Alcaraze s Jannikem Sinnerem se tak nekoná. Ruský tenista potvrdil velkou formu z posledních týdnů a znovu připomněl, že s ním musí špička ATP vážně počítat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama