Po dvou vítězstvích přišlo na mistrovství světa první klopýtnutí. Český národní tým v základní hrací době remizoval s Lotyšskem a prohrál s ním v prodloužení. Poprvé v historii. Nejistý výkon korunovala lotyšská branka Batny v 5. minutě nastavení utkání. I tak Čechům patří v tabulce skupiny B druhé místo.

Třetí utkání na světovém šampionátu, premiérová ztráta. Navíc se soupeřem, od kterého to téměř nikdo nečekal. Narvaná Riga Arena, do které se vměstnalo téměř osm tisíc diváků, sledovala o něco lepší vstup do zápasu z pohledu domácích, byli to ale Češi, kteří se trefili jako první. V 9. minutě skóroval Němeček.

Úvodní dějství zvládlo lépe Česko, v tom druhém ale už ve 4. minutě vedli Lotyši. Nejprve vyrovnal Bukarts, o chvilku později se radoval z gólu Dzierkals. A Riga Arena najednou burácela radostí. To až do 10. minuty, kdy srovnal Dominik Kubalík. Dvě branky padly také ve třetí třetině, jedna do sítě Česka, druhá do té lotyšské.

Po vyrovnaném stavu se šlo do prodloužení. Rozhodnout mohli čeští hokejisté, jenomže žádná šance gólem neskončila. Na rozdíl od té, kterou měl necelou minutu před koncem na svědomí Batna. Lotyšsko porazilo Českou republiku poprvé ve své historii a přidalo po dvou porážkách první body do tabulky skupiny B.

Chtěli jsme vyhrát, mrzelo Hrubce

„Hrozně těžce se mi to hodnotí. Měl jsem hroznou radost, že jsme to vyrovnali. Pak byly šance na obou stranách, oni měli víc štěstí. Lotyši hráli na domácí půdě, fanoušci je hnali. Oni museli, ale my jsme zápas nepodcenili. Chtěli jsme vyhrát, bohužel se to vždycky nepodaří,“ mrzelo brankáře českého národního týmu Šimona Hrubce.

Právě na jeho stranu se valí po utkání kritika. Nejprve pustil ránu Bukartse, pak si nepohlídal prostor nad ramenem a umožnil skórovat Dzierkalsovi, po tečované ráně kapituloval ještě v základní hrací době potřetí a nakonec ho propálil také Batna. Mluví se tak o tom, že by Hrubce mohl v dalším zápase nahradit Karel Vejmelka. Gólman Arizony zatím seděl jen na střídačce.

„Když mi dají zápas, tak půjdu chytat. Když ne, tak se samozřejmě neurazím. Všichni ale chceme chytat co nejvíc,“ dodal Hrubec.

Mistrovství světa v hokeji:

• Česko vs. Lotyšsko 3:4 pr. (1:0, 1:2, 1:1 – 0:1). Branky a nahrávky: 9. Němeček (Beránek, Černoch), 30. Kubalík (Červenka, Dvořák), 57. Kempný (Červenka, Kubalík) – 23. Ri. Bukarts (Cibulskis, Džerinš), 24. Dzierkals (Freibergs, Balcers), 46. Cibulskis (Andersons, Smirnovs), 65. Batna (Jaks)
ZDROJSport, Hokej, IIHF, Twitter, foto: Reuters