Ostatní sportyProgram her v LA ladí detaily. Otazník visí nad moderním pětibojem, vzpíráním...

Program her v LA ladí detaily. Otazník visí nad moderním pětibojem, vzpíráním a boxem

Slovo „olympijský“ se v současné době zmiňuje ve sportu více než často. Minulý rok se konala letní olympiáda v Tokiu, zítra oficiálně započnou zimní hry v Pekingu. Mezinárodní olympijský výbor už ale řeší také budoucnost. Akce v roce 2028, kterou hostí Los Angeles, by se mohla obejít bez tří problémových disciplín.

Olympijské hry, tradiční sportovní akce, která koná jednou za dva roky v letní a jednou za dva roky v zimní edici. Hry nejprve vloni hostilo japonské Tokio, letos jsou hry na programu v Pekingu. Jasno už je ale i o tom, kde se budou konat v budoucnu. To je ale zatím tak jediná věc.

Vedení Mezinárodního olympijského výboru se kromě dění v čínské metropoli zaměřují také na otázky kolem programů dalších ročníků. Za dva roky bude letní hry hostit Paříž, za další čtyři pak Los Angeles. Právě tam by mělo dojít k razantním změnám. Nahnuté jsou hned tři disciplíny.

Box, vzpírání a moderní pětiboj

Je celkem pravděpodobné, že jeden ze tří zmíněných sportů, box, vzpírání a moderní pětiboj, se na olympijské hry v roce 2028 nedostane. Sám šéf výboru Bach označil trojici za „problémové děti olympijského hnutí“ a myslí si, že nastal čas na změnu.

Pojďme hezky popořadě.

Box se dlouhodobě potýká s korupcí ve vedení jednotlivých výborů, kontroverzi navíc způsobili také sudí, kteří měli být v minulosti podplacení. „Kvalifikační soutěže na cestě k účasti v Riu v roce 2016 byly cvičištěm korupce a manipulací výsledků,“ myslí si vedoucí nezávislého vyšetřovaní Richard McLaren.

Podobně je na tom také vzpírání, které kromě peněz válčí také s dopingem. Během let 2009 až 2019 mělo ujít trestu až 150 sportovců, kteří užívali zakázané látky. „Kvůli promlčecí době nebo zničení důkazů,“ doplňuje Mezinárodní testovací agentura. Do případu jsou zapojení také vysoce postavení členové jednotlivých asociací.

Třetí sport, který se nemusí dostat do Los Angeles, je moderní pětiboj. Právě ten se stal hojně řešeným tématem na olympiádě v Tokiu, kdy jedna ze sportovkyň bila svého koně, který odmítl poslechnout. Právě otázka angažování či neangažování zvířat rozvířila tu největší diskusi. Výsledek? Jízda na koni bude vyřazena z programu, další osud disciplíny je nevyřešen.

Všechny tři sporty budou moct usilovat o zapojení do programu nejdříve za rok, tedy v roce 2023. Do Los Angeles se naopak jistojistě podívá skateboarding, sportovní lezení a surfing. Jinými slovy ty sporty, které se na olympiádě v Tokiu představovaly světu.

Nejčtenější tento týden

Brennan na Vueltě znovu dominoval ve spurtu a slaví druhou výhru

Matthew Brennan dál prožívá mimořádný debut na Grand Tour. Jednadvacetiletý britský cyklista ovládl hromadný dojezd páté etapy Vuelty a připsal si už druhé vítězství v letošním ročníku. V Roquetes vytěžil maximum z perfektní práce týmu Visma Lease a Bike. Červený trikot bez problémů udržel Tadej Pogačar.

Manchester City utrácí ve velkém. Za osmnáctiletý supertalent poslal do Lille téměř 86 milionů liber

Manchester City pokračuje v mohutné přestavbě kádru. Anglický velkoklub získal z Lille teprve osmnáctiletého záložníka Ayyouba Bouaddiho, za kterého může zaplatit až 85,6 milionu liber. Marocký reprezentant se tím stal nejdražším teenagerem v historii Premier League.

Serena Williams se vrátila na US Open. Po boku Alcaraze rozbouřila zaplněný Arthur Ashe Stadium

US Open nabídl tenisovým fanouškům nečekanou podívanou. Serena Williams se po čtyřech letech vrátila na domácí grandslam a v novém formátu smíšené čtyřhry vytvořila hvězdný pár s Carlosem Alcarazem. Zaplněný Arthur Ashe Stadium jejich cestu sledoval až do čtvrtfinále.

Bartůňková zvládla noční bitvu v Monterrey, uspěla také Viďmanová

České tenistky v Monterrey pokračují vítězně. Nikola Bartůňková se pořádně nadřela proti En Shuo Liang z Tchaj wanu, ale po téměř třech hodinách slavila postup do čtvrtfinále. Dvacetiletá Češka zvítězila 6:7, 7:5 a 6:4. Úspěšně vstoupila do hlavní soutěže také Darja Viďmanová. Australanku Kimberly Birrell porazila 7:6 a 6:3 a stále může dojít na ryze český souboj.

Češky zvládly bitvu s Ukrajinou a slaví postup do osmifinále ME

České volejbalistky mají na domácím mistrovství Evropy jisté osmifinále. V Brně porazily Ukrajinu 3:1 na sety a ve čtvrtém utkání skupiny si připsaly třetí vítězství. Ve čtvrtek je čeká Bulharsko. Proti němu budou hájit druhé místo, které může znamenat příznivější výchozí pozici pro play off.

Siniaková s Pattenem vyřadili hvězdné duo Sabalenka a Djokovič

Kateřina Siniaková a Henry Patten zvládli na US Open velkou výzvu. V prvním kole smíšené čtyřhry porazili turnajové jedničky Arynu Sabalenka a Novaka Djokoviče 1:4, 4:2, 10:2. Po nepovedeném začátku předvedli výrazný obrat a postoupili do čtvrtfinále. Mezi nejlepší osmičku prošli také Jakub Menšík s Karolínou Muchovou.

Pogačar rozdrtil soupeře dlouhým sólem a upevnil vedení na Vueltě

Tadej Pogačar ukázal ve čtvrté etapě Vuelty svou sílu. Slovinský cyklista zaútočil zhruba 50 kilometrů před cílem a do Andorry la Vella dorazil osamocený. Nejbližším soupeřům nadělil 2:39 minuty a výrazně zvýšil svůj náskok v celkovém pořadí. Druhého Primože Rogliče nyní vede o 3:21 minuty.

Chantelle Cameron před bitvou s Mayer věří v životní výkon. Nikdo mě neporazí, hlásí šampionka

Birmingham čeká souboj dvou světových šampionek. Chantelle Cameron se 29. srpna postaví Mikaele Mayer a ve hře budou pásy organizací WBO, WBA i WBC v supervelterové váze. Britka před očekávaným duelem nešetří sebevědomím a věří, že předvede nejlepší výkon své kariéry.

Lando Norris po dvou výhrách krotí očekávání. Na boj o titul stále nemá dost dobré auto

Lando Norris ovládl druhou Velkou cenu v řadě a McLaren se po slabším úvodu sezony výrazně přiblížil špičce. Britský pilot ale odmítá předčasné řeči o útoku na mistrovský titul. Podle něj má monopost stále slabiny, které mohou být na některých tratích rozhodující.

Washingtonem poprvé burácely vozy IndyCar. Závod odstartoval prezident Trump

Americká metropole zažila neobvyklou podívanou. Vozy IndyCar se poprvé prohnaly ulicemi Washingtonu kolem Kapitolu, National Mallu i známých muzeí. Závod Freedom 250 Grand Prix uzavřel sérii letních akcí k 250. výročí Spojených států a osobně ho odstartoval prezident Donald Trump.

Manchester City se dohodl na příchodu Bouaddiho. Za teenagera může dát 100 milionů eur

Manchester City se dohodl s Lille na přestupu osmnáctiletého marockého záložníka Ayyouba Bouaddiho. Anglický klub má zaplatit 95 milionů eur a dalších pět milionů může přidat na bonusech. Transfer ještě není oficiálně dokončený, hráče čeká zdravotní prohlídka a podpis smlouvy.

Verstappen havaroval hned v prvním kole domácí Grand Prix

Domácí Velká cena Nizozemska skončila pro Maxe Verstappena prakticky dřív, než začala. Čtyřnásobný mistr světa nezvládl závěr prvního kola na vlhké trati v Zandvoortu, tvrdě narazil do bariér a ze závodu odstoupil. Nehoda vedla k přerušení závodu červenou vlajkou, Verstappen ale vyvázl bez zranění.

Bayern přetlačil Dortmund a podvanácté získal německý Superpohár

Bayern Mnichov přidal do své sbírky další trofej. V německém Superpoháru zvítězil na hřišti Borussie Dortmund 2:1 a soutěž ovládl už podvanácté. O náskoku hostů rozhodli v prvním poločase Nathaniel Brown a Michael Olise. Dortmund po přestávce snížil zásluhou Fábia Silvy, na vyrovnání už ale nedosáhl.

Nosková s Bouzkovou ovládly čtyřhru v Cincinnati

Linda Nosková a Marie Bouzková slaví společný úspěch na turnaji v Cincinnati. České tenistky ve finále čtyřhry jasně přehrály Magali Kempen a Alexandra Panova 6:1 a 6:2. Soupeřkám dovolily jen krátce pomýšlet na zdramatizování zápasu a po hodině hry získaly titul.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama