-4.4 C
Czech
Pondělí 12. ledna 2026
FotbalPříliš brzy. Fotbalový svět truchlí, někdejší útočník Juve a Chelsea Vialli zemřel

Příliš brzy. Fotbalový svět truchlí, někdejší útočník Juve a Chelsea Vialli zemřel

Smutných zpráv z fotbalového světa je v posledních týdnech bohužel dost. Další přišla v pátek 06.01.2023. Na rakovinu slinivky zemřel bývalý italský reprezentant Gianluca Vialli. Bylo mu 58 let. Největší úspěchy slavil s Juventusem Turín, londýnskou Chelsea, ale i s reprezentací, kde byl členem realizačního týmu, když Squadra azzura před dvěma lety vyhrála mistrovství Evropy.

16. prosince loňského roku přišla na svět zpráva, že rakovině podlehl excelentní exekutor přímých kopů Siniša Mihajlović. Dva dny před koncem roku zasáhla celý fotbalový svět zpráva o skonu Pelého, pravděpodobně nejlepšího fotbalisty všech dob. A smutným informacím bohužel není konec. Ve věku 58 let odešel Ital Gianluca Vialli. Od roku 2017 bojoval s rakovinou slinivky, nakonec marně.

Ovšem jeho odkaz zde zůstává. Není toho zrovna málo. V osmdesátých a devadesátých letech byla italská Serie A považována za nejkvalitnější fotbalovou ligu na světě. Vialli dotáhl v roce 1991 k titulu tým, se kterým se zase tak nepočítalo, Sampdorii Janov. S 19 trefami byl nejlepším střelcem ligy. O rok později si s ním zahrál i finále Poháru mistrů evropských zemí. Neúspěšně. Za čtyři roky už to vyšlo a jako kapitán Juventusu zvedl v roce 1996 nad hlavu trofej pro vítěze Ligy mistrů. Bylo to naposledy, co si „Bianconeri“ ušatou trofej potěžkali. Charismatický Vialli byl všeobecně uznávaným útočníkem, dvakrát se v anketě Zlatý míč dokonce umístil na skvělém 7. místě.

Po úspěchu s Juventusem se vydal dobývat anglickou Premier League, když jako volný hráč zamířil do Chelsea. A tam zanechal nesmazatelný otisk. První dva roky byly „tuctové,“ ale před další sezonou se stal hrajícím trenérem týmu, což nebylo zrovna obvyklé. Navíc v Premier League. S klubem ale získal tři trofeje – ligový pohár, Pohár vítězů pohárů a superpohár. Prošlapal tak cestu dalším italským hráčům na ostrovy.

Poslední léta byla velmi těžká. Přesto se velký bojovník Vialli nevzdával. A fanoušci ho mohli vídat jako člena italského realizačního týmu během zlatého Eura 2020, hraného v roce 2021. Jako hráč na zlato s reprezentací nedosáhl, jako trenér ano. Více už bohužel nestihne, zůstala po něm žena a dvě dcery. Chelsea na twitterovém účtu uvedla: „Pro Chelsea je to strašný den. Gianlucův odkaz hráče, trenéra, a především osobnosti bude navždy zapsán v klubové historii.“ A sociální sítě klubu se zbarvila do černa.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Česká rychlobruslařka Zdráhalová vyhrála mistrovství Evropy na 1000 metrů

Nikola Zdráhalová má největší úspěch kariéry. V polském Tomaszówě Mazowieckém vyhrála mistrovství Evropy na 1000 metrů a navázala na sobotní stříbro z patnáctistovky. Po dojezdu zvedla ruce nad hlavu, usmála se a brzy si vyslechla i českou hymnu.

Sabalenka obhájila titul v Brisbane a zůstala bez ztráty setu

Aryna Sabalenka potvrdila post světové jedničky a znovu ovládla turnaj v Brisbane. Ve finále porazila Martu Kostyuk 6:4 a 6:3, během celého týdne neztratila ani set a připsala si 22. titul kariéry. Do Melbourne tak míří ve výborném rytmu.

Dalton Smith šokoval Matíase a stal se mistrem světa

Britský boxer Dalton Smith se v New Yorku definitivně zapsal na světovou boxerskou mapu. V bouřlivé atmosféře brooklynského Barclays Center totiž senzačně porazil Portoričana Subriel Matiase a vybojoval titul mistra světa organizace WBC v lehké welterové váze.

Pastrňák rozdal šest asistencí a Zacha dal hattrick při demolici Rangers

David Pastrňák prožil v NHL výjimečnou noc, když při výhře Bostonu 10:2 nad New York Rangers nasbíral šest asistencí. Pavel Zacha k tomu přidal první hattrick v kariéře a Marat Chusnutdinov dal dokonce čtyři góly. V dalším programu Lukáš Dostál znovu nedosáhl na výhru, Anaheim padl v Buffalu 3:5, Tampa Bay naopak natáhla vítěznou sérii na devět zápasů.

Vejmelka jako první brankář sezony dosáhl na 20 výher

Karel Vejmelka dotáhl Utah k vítězství 4:2 nad St. Louis a jako první gólman v této sezoně NHL zapsal dvacátou výhru. Zastavil 26 střel, po zápase bral ocenění třetí hvězdy a rychlostí, s jakou se k metě dostal, se zařadil hned za Dominika Haška.

Ledecká otevřela olympijský rok desátým místem, Vonn znovu vyhrála v Zauchensee

Ester Ledecká vstoupila do olympijského roku 2026 děleným desátým místem ve sjezdu v Zauchensee. Na vítěznou Lindsey Vonn ztratila 75 setin, od pódia ji dělilo 27 setin. Americká legenda si dojela pro 84. triumf ve Světovém poháru a posunula vlastní rekord nejstarší vítězky závodu na 41 let a 84 dní.

Martina Sáblíková byla na ME čtvrtá

Martina Sáblíková se po pěti letech vrátila na mistrovství Evropy a hned v úvodním závodě sahala po další medaili. Na trati 3000 metrů v polském Tomaszówě Mazowieckém dojela čtvrtá, od bronzu ji dělily něco přes dvě sekundy. Vyhrála Norka Ragne Wiklundová a předvedla výkon, který závod jasně rozvrstvil.

Aryna Sabalenka znovu ve finále Brisbane, o titul si zahraje s Martou Kostyuk

Světová jednička Aryna Sabalenka postoupila do finále turnaje Brisbane International už potřetí za sebou. V semifinále porazila Karolínu Muchovou 6:3, 6:4 a potvrdila, že její forma před nadcházejícím Australian Open je velmi silná. Fanoušci se mají rozhodně na co těšit. 

Tyson Fury si se svou vahou rozhodně neláme hlavu 

Bývalý mistr světa těžké váhy Tyson Fury se ostře ohradil proti komentářům, které zpochybňují jeho fyzickou kondici během přípravy na návrat do ringu. Sedmatřicetiletý Brit, jenž nedávno oznámil comeback v roce 2026, vzkázal kritikům, že nadváha mu v minulosti nikdy nebránila porážet ty nejlepší.

Littler podepsal rekordní sponzorskou smlouvu v hodnotě 560 milionů korun

Luke Littler znovu potvrdil, že je největší hvězdou současných šipek. Krátce po obhajobě titulu mistra světa podepsal s firmou Target Darts dlouhodobou smlouvu, která má být největší v historii tohoto sportu. Osmnáctiletý Angličan tak posouvá hranice nejen na terči, ale i mimo něj.

Muchová v Brisbane skolila Rybakinu a v semifinále jde na Sabalenku

Karolína Muchová pokračuje ve skvělém startu sezony. Ve čtvrtfinále turnaje v Brisbane porazila Jelenu Rybakinu 6:2, 2:6 a 6:4 a zahraje si o finále proti světové jedničce Aryně Sabalence, která na akci obhajuje titul. Češka zvládla rozhodující chvíle ve třetím setu a ukončila soupeřce vítěznou sérii.

Nečas a MacKinnon rozebrali Ottawu, Boston vyhrál i díky asistencím Pastrňáka a Zachy

Colorado se vrátilo k dominanci a rozstřílelo Ottawu 8:2. Martin Nečas pomohl gólem a asistencí. Bodově se připomněli i další Češi, David Pastrňák a Pavel Zacha přihráli u výhry Bostonu 4:1 nad Calgary, Tomáš Hertl nasbíral dvě asistence při obratu Vegas proti Columbusu 5:3. V brankovišti se ukázali také Dan Vladař a David Rittich, oba chytali výborně, ale na výhru to nestačilo.

Aryna Sabalenka kritizuje kalendář WTA. Turnaje bude vynechávat i za cenu sankcí

Světová jednička Aryna Sabalenka se ani v nadcházející sezoně nechystá slepě plnit nabitý program ženského tenisového okruhu. Otevřeně přiznala, že znovu plánuje vynechat některé turnaje, a to navzdory tomu, že jí za to s největší pravděpodobností hrozí sankce ze strany WTA. Podle běloruské hvězdy je současný kalendář extrémně náročný a dlouhodobě neudržitelný, zejména s ohledem na zdraví hráček.

Prokop na Dakaru znovu zazářil a v páté etapě skočil třetí

Martin Prokop se ve 48. ročníku Rallye Dakar vrátil do tempa, v páté etapě zajel třetí čas a posunul se na 10. místo celkově. Po středečním zaváhání se letos už potřetí dostal mezi nejrychlejší trojici a znovu se přiblížil špičce. V čele zůstává Jihoafričan Henk Lategan, na kterého český jezdec ztrácí necelých dvacet minut.

Dalton Smith chce v Brooklynu zlomit obávaného ranaře. Míří na mistrovský pás WBC

Britský profesionální boxer Dalton Smith stojí před životní příležitostí. O víkendu ho v newyorském Brooklynu čeká souboj, který může definitivně změnit jeho kariéru i postavení na světové boxerské scéně. V hale Barclays Center vyzve portorického šampiona Subriela Matíase v boji o titul mistra světa organizace WBC v superlehké váze.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama