Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Před pěti měsíci porazil Real, teď musel obléct maskáče. Ukrajinu brání i kouč Šeriffu Tiraspol

  Druhý zápas v rámci základních skupin Ligy mistrů, historický druhý souboj pro moldavský klub Šeriff Tiraspol. Fotbaloví fandové si 28. září moc dobře pamatují, právě v tento den totiž outsider porazil slavný Real Madrid. Navíc na jeho vlastním hřišti. Vítězství tehdy slavil i kouč Jurij Vernydub, který nyní musí bránit svou domovinu před ruskými vojáky.

  Psal se konec srpna loňského roku, když pro mnohé neznámý klub zvaný Šeriff Tiraspol dokonal senzaci. Poprvé se své klubové historii postoupil do milionářské Ligy mistrů, když ve dvojzápase o postup přetlačil chorvatské Dinamo Záhřeb. Ještě větší radost ale Moldavané měli z následného losu.

  Úřadující moldavský mistr dostal do skupiny jedny z nejtěžších možných soupeřů. Šachtar Doněck ještě ušel, proti Interu Milán a Realu Madrid ale Tiraspol papírově neměl snad vůbec žádné šance. Jenomže rozjetý Šeriff se postaral o něco, o čem se bude mluvit ještě dlouhé roky jako o šíleném překvapení.

  První zápas Tiraspol vyhrál nad Doněckem, v tom druhém jel 28. září, tedy před pěti měsíci a jedním dnem, na Santiago Bernabeu, tedy domovský stadion Realu Madrid. A tam si počínal více než slušně, domácí výběr zaskočil a domů odjížděl se senzačním vítězstvím 2:1.

  Radostí tehdy oplýval také kouč Jurij Vernydub. Ukrajinský trenér, který na výročí triumfu na hřišti Realu Madrid musí přemýšlet nad jinými věcmi.

  Oslava na bitevním poli

  Kdo čekal bouchání šampaňského, mýlil se. Místo přemýšlení nad zdoláním 13násobných šampionů Ligy mistrů musí rodák z ukrajinského Žitomiru myslet na to, jak ochránit svou zem. Zkušený trenér oblékl maskáče a po vojenském vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se do země vydal také.

  „Bůh ochraňuj mého Jurije, který jel bránit Ukrajinu,“ okomentoval fotku, která se šíří sociálními sítěmi kapitán moldavského klubu Gustavo Dulanto. Šeriff minulý týden vypadl ze hry v Evropské lize, když nestačil ve dvojzápase na Bragu. Tehdy ještě seděl Vernydub na lavičce.

  Dnes, když se po zimní pauze opět rozjíždí nejvyšší ligová soutěž v Moldavsku, už ale bude své hochy koučovat jen z velké dálky. Podobně jako další sportovní persony typu bratři Kličkové nebo boxer Usyk bude Vernydub čelit ataku ruských vojáků a hrdě bránit Ukrajinu.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.