TenisPoslední zápas krále. Federer rozplakal sebe, fanoušky i Nadala: Byla to dokonalá...

Poslední zápas krále. Federer rozplakal sebe, fanoušky i Nadala: Byla to dokonalá cesta

Beznadějně vyprodaná londýnská O2 Arena byla svědkem posledního zápasu legendárního švýcarského tenisty Rogera Federera. Ten se v rámci Laver Cupu rozloučil s kariérou v páteční čtyřhře, kterou odehrál po boku svého velkého rivala a kamaráda Rafaela Nadala. S dvojicí Jack Sock – Frances Tiafoe sice slavnější pár padl v závěrečném supertiebreaku, ale nic to na jeho rozlučce nepokazilo. Po závěrečném míčku se Federer rozplakal a pronesl dojemnou řeč.

Federer s Nadalem prohráli se Sockem a Tiafoem 6:4, 6:7 a 9:11. A to i přesto, že legendární dvojice měla za stavu 9:8 mečbol a švýcarský tenista dvakrát podával. Skvělé údery Tiafoea jim ale vítězství pokazili a stav zápasu mezi Evropou a výběrem světa byl po pátečním programu 2:2.

Ihned po konci zápasu ale zaplavila O2 Arenu obrovská vlna emocí. Slzy se draly do očí Federerovi, jeho manželce Mirce, Nadalovi i fanouškům na tribunách. „Je to naprosto úžasné. Když jsem řekl, že budu končit, cítil jsem se trošku osaměle, ale nakonec jsem rád, že jsem se mohl rozloučit v týmu. Vždycky jsem byl srdcem týmový hráč,“ řekl ihned po utkání dojatý Federer.

„Singl takový není. Ale naštěstí jsem měl úžasný tým, který se mnou cestoval po celém světě. Bylo to naprosto úžasné. Děkuji všem, díky kterým to tolik let fungovalo,“ pokračoval vítěz dvaceti grandslamových turnajů.

„Být v tomto týmu bylo neuvěřitelné. Hrát všechny ty Laver Cupy byla oslava tohoto sportu. Chtěl jsem po mém posledním zápase prožívat takové pocity, jako mám teď. Je to přesně to, v co jsem doufal. Moc všem děkuji,“ dodal vítěz 103 turnajů na okruhu ATP.

Právě on, Nadal a Djokovič pozvedli tenis do úplně jiných výšin. Ale samotný 41letý tenista říká, že s něčím podobným nepočítal. „Nikdy to tak nemělo být. Byl jsem prostě šťastný, že můžu hrát tenis a trávit čas se svými přáteli, opravdu. Byla to tak trochu dokonalá cesta. Udělal bych to všechno znovu. Bylo to tak zábavné, úžasné, fandilo mi tolik lidí a vy tady pro mě nyní znamenáte celý svět,“ řekl fanouškům v Londýně.

A Federer promluvil také o své ženě Mirce. „Moje žena mě velmi podporovala. Mohla mě zastavit už dávno, ale neudělala to. Podržela mě a dovolila mi hrát. Je to naprosto úžasné, moc jí děkuji. Samozřejmě bych tu nemohl být bez své mámy, takže musím poděkovat i rodičům. Byli jste úžasní. Je tu spousta lidí, kterým bych měl poděkovat. Bylo to prostě neuvěřitelné,“ uzavřel své povídání na kurtu jeden z nejpopulárnějších sportovců světa.

Pokračoval ale na tiskové konferenci. „Vůbec jsem nevěděl, co mám čekat. Nevěděl jsem, kam se mám pak postavit. Byl jsem nervózní. Pak jsem ale viděl, jak se všichni dojímají. Neskutečné,“ řekl otec čtyř dětí.

Federerova kariéra je sice nyní u konce, ale připustil, že by se mohl objevit na různých exhibicích a mohl by se tak rozloučit s větším počtem jeho příznivců. „Doufám, že jsem fanouškům předal vášeň pro tento sport. Ještě se určitě uvidíme na tenisovém kurtu. Nemám ale momentálně vůbec žádné plány. Jediné, co vím, je, že bych si rád zahrál na místech, kde jsem ještě nikdy nehrál,“ dal naději fanouškům, kteří by ho ještě chtěli vidět na tenisovém kurtu.

Kariéra fenomenálního Švýcara skončila po boku Rafaela Nadala, který se také neubránil slzám. Španěl, který se s Federerem utkal v kariéře čtyřicetkrát, vysvětlil, jak ho rodák z Basileje inspiroval a motivoval.

„Roger tu byl přede mnou. Pro mě byl vždycky tím, koho je třeba porazit. Dá se říct, že v určitém okamžiku jsme byli největšími soupeři, ale v dobrém slova smyslu. Nikdy jsme neměli žádné velké problémy a vždy jsme se navzájem respektovali. A naše rodiny také. Náš osobní vztah se v průběhu let zlepšoval a k životu jsme přistupovali hodně podobně. Na kurtu jsme měli ale úplně opačné styly. To dělá naši rivalitu tak velkou a zajímavou. Jsem velmi hrdý na to, že jsem mohl být nějakým způsobem součástí jeho kariéry. Ale ještě větší radost mám z toho, že po tom všem, co jsme spolu na kurtu prožili jako soupeři, končíme kariéru jako přátelé,“ prozradil na závěr dojatý Nadal.

Nejčtenější tento týden

Kozmu čeká životní výzva! Před 60 tisíci fanoušky vyzve německého krále Eckerlina

David Kozma si po vítězství nad Davidem Zawadou splnil první část svého plánu. Na konci září ho čeká jeden z největších zápasů kariéry. Ve Frankfurtu nastoupí proti domácí hvězdě Christianu Eckerlinovi. Duel se uskuteční na stadionu Deutsche Bank Park před zhruba 60 tisíci diváky.

Smuteční hosté lemují ulice Milána. Loučí se s legendou Francem Baresim

Tisíce lidí zaplnily ulice Milána, aby se rozloučily s Francem Baresim. Legendární obránce AC Milán a bývalý kapitán italské reprezentace zemřel minulý týden ve věku 66 let. Na pohřeb dorazili fanoušci, někdejší spoluhráči i slavní soupeři.

Tragédie v UFC. Ve 34 letech zemřel brazilský zápasník Allan Nascimento

Svět smíšených bojových umění zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 34 let zemřel brazilský zápasník UFC Allan Nascimento. Podle prvních informací měl během spánku utrpět infarkt, lékařům se ho už nepodařilo zachránit.

Konec nadějí. Emma Raducanu kvůli další zlomenině přijde i o US Open

Emma Raducanu dál doplácí na zdravotní problémy. Britská tenistka kvůli únavové zlomenině pravé nohy vynechá US Open, turnaj, na němž v roce 2021 senzačně získala svůj premiérový grandslamový titul. Její návrat na kurty navíc zůstává nejistý.

Kopřiva zvládl deštivou premiéru v Montrealu a vyzve Lehečku

Vít Kopřiva vstoupil do turnaje Masters v Montrealu úspěšně. V náročných podmínkách si poradil s domácím Alexisem Galarneauem ve dvou setech 6:4 a 6:4. Ve druhém kole ho čeká české derby s Jiřím Lehečkou, proti kterému se na okruhu ATP Tour představí vůbec poprvé.

Kladno poprvé trénovalo pod Rulíkem. Jaká bude Jágrova role?

Hokejisté Kladna zahájili další fázi přípravy na novou extraligovou sezonu. Pod vedením nového trenéra Radima Rulíka poprvé společně vyjeli na led, zatím ale bez Jaromíra Jágra. Zkušený útočník svou hráčskou kariéru oficiálně neukončil, jeho role pro nadcházející sezonu však zůstává nejasná. Součástí přípravy jsou navíc také dvě známé tváře z NHL, brankář Daniel Vladař a obránce Radko Gudas.

Sára Bejlek po téměř třech hodinách postoupila do druhého kola v Torontu

Sára Bejlek zvládla na turnaji kategorie WTA 1000 v Torontu mimořádně náročný vstup do soutěže. Česká tenistka po téměř tříhodinové bitvě porazila Wang Sin jü 6:3, 4:6, 7:5. Ve druhém kole ji čeká bývalá světová jednička Iga Świątek.

OKTAGON 92: Muradov ukončil Fleuryho a získal titul, Szabová ovládla ženský zápas století

Oktagon oslavil desáté výročí velkolepým galavečerem na pražské Štvanici. Hlavní pozornost patřila dvěma titulovým duelům. Machmud Muradov předvedl fantastický obrat proti Willu Fleurymu a stal se novým šampionem polotěžké váhy. Lucia Szabová pak v očekávaném souboji přehrála Lucii Pudilovou a úspěšně obhájila pás bantamové šampionky.

Česká senzace pokračuje, Viďmanová si zahraje o titul

Česká tenistka Darja Viďmanová může v neděli dosáhnout největšího úspěchu své kariéry. Na turnaji v Memphisu postoupila až do finále, ve kterém vyzve teprve šestnáctiletou Kristinu Ljutovovou. Obě hráčky čeká první vzájemný duel a také mimořádná příležitost zapsat se výrazně do světa ženského tenisu.

FIFA ustoupila od prodeje podílu na mistrovství světa po silném odporu

Vedení FIFA zrušilo plán na prodej části komerčních práv k mistrovství světa soukromým investorům. Prezident Gianni Infantino po vlně kritiky oznámil, že návrh končí. Výraznou roli sehrála hrozba bojkotu ze strany UEFA, kterou podpořily všechny její členské svazy.

Viďmanová si v Memphisu zahraje o první finále na okruhu WTA

Darja Viďmanová pokračuje v životním turnaji. Česká tenistka zvládla ve čtvrtfinále turnaje WTA v Memphisu třísetovou bitvu s domácí Katie Volynets a poprvé v kariéře postoupila mezi nejlepší čtyři hráčky podniku nejvyššího okruhu. Díky dalšímu cennému vítězství se zároveň výrazně přiblížila návratu mezi stovku světového žebříčku.

Emma Raducanu chybí v nominaci Británie. Její zdravotní stav vyvolává otazníky před US Open

Britská jednička Emma Raducanu se neobjevila v nominaci Velké Británie pro finálový turnaj Billie Jean King Cupu. Její absence znovu rozvířila spekulace o zdravotním stavu i o tom, zda stihne návrat na kurty před blížícím se US Open, kde bude vzpomínat na svůj senzační triumf z roku 2021.

UEFA hrozí bojkotem mistrovství světa. Spor s FIFA kvůli miliardám může změnit budoucnost fotbalu

Ve světovém fotbale vypukl bezprecedentní konflikt, který pokračuje už několik dní. UEFA jednomyslně odmítla plán prezidenta FIFA Gianniho Infantina otevřít komerční práva mistrovství světa soukromým investorům. Pokud světová federace od návrhu neustoupí, evropské reprezentace jsou připraveny bojkotovat všechny turnaje pořádané FIFA.

Českou fotbalovou reprezentaci povede Santi Denia

Česká fotbalová reprezentace má nového hlavního trenéra. Národní tým převzal španělský kouč Santi Denia, který podepsal dvouletou smlouvu s opcí na další dva roky. Dosavadní kouč mládežnických reprezentací Španělska a olympijských vítězů z Paříže se stal prvním zahraničním trenérem v historii českého národního mužstva.

Velký návrat je tady! Tomáš Nosek po 12 letech v NHL znovu oblékne dres Dynama Pardubice

Pardubice hlásí další výraznou posilu. Do mateřského klubu se po dvanácti letech vrací zkušený útočník Tomáš Nosek, který strávil poslední roky v NHL. Třiatřicetiletý odchovanec rozšíří kádr úřadujícího extraligového mistra a naváže na své předchozí úspěšné působení ve východočeském klubu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama