Více
  21 C
  Czech
  Úterý, 28 června, 2022

  Poprvé už v roce 1932. Vzájemný souboj České republiky a Lotyšska má dlouhou historii

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dnes naši reprezentaci čeká duel s Lotyšskem. A možná nevíte, že s touto zemí máme velmi dlouhou historii vzájemných zápasů. První vzájemný zápas sehráli naši hokejisté s Lotyši už 15. března 1932 v rámci Mistrovství Evropy v Berlíně.

  Pro malý pobaltský národ šlo o první velkou mezinárodní konfrontaci. Čechoslovákům sice chyběl nejlepší hráč Josef Maleček se zlomenou nohou, ale i bez něj hráči převážně z českého venkova Lotyše rozstříleli 7:0, když se trefili dvakrát opavský Wolfgang Dorasil a Alois Cetkovský z SK Prostějov. A jednou další Prostějovák Jan Michálek, Písečan ve službách LTC Tomáš Švihovec a jediný Pražák Jiří Tožička.

  Na kolorované fotografii je zachycen duel 4. února 1939, který v Basileji Československo vyhrálo s Lotyšskem vysoko 9:0, když doslova řádil Josef Maleček, který 4 góly dal a na 4 přihrál! Hattrick přidal Oldřich Kučera a nulu pak vychytal legendární Bohumil Modrý.

  Zajímavá byla ale i sestava Lotyšska v obou vzájemných předválečných zápasech s Československem. A to hlavně kvůli spletitým osudům většiny z hráčů. Jen dva z nich totiž dožili ve své vlasti!

  Během bojů ve 2. světové válce zemřeli Ludvigs Putniņš, Kārlis Zilpaušs a Indriķis Reinbahs. A téměř všichni ostatní byli nuceni buď před nacisty, nebo před komunisty, utéct z vlasti.

  V Lotyšsku dožili pouze Edgars Klāvs (mimo jiné trénoval Helmutse Balderise-Sildedzise) a Harijs Vītoliņš (také dlouholetý úspěšný hokejový trenér Dinama Riga a dědeček současného stejnojmenného trenéra Lotyšů). V Kanadě zemřeli Herberts Kušķis a Arvīds Jurgens, v USA Roberts Bluķis, Ēriks Pētersons, Leonīds Vedējs a Ādolfs Petrovskis, ve Velké Británii Artūrs Dāle, ve Švédsku Kārlis Peagle, v Německu Johans Skadiņš a až v daleké v Austrálii Valentīns Volframs.

  Posledním pamětníkem těchto zápasů byl Roberts Bluķis, který si po válce zahrál dokonce německou nejvyšší soutěž za Augsburg. Později se přesunul do zámoří, kde hrál hokej v Severní Dakotě i kanadské Manitobě. Jako vystudovaný inženýr se pak profesně uplatnil v civilní službě u americké armády. Zemřel v roce 1998 v kalifornském městě San Mateo ve věku 85 let.

  To už opět samostatné Lotyšsko třetí rok v řadě hrálo mistrovství světa té nejvyšší úrovně. A hraje ho až dodnes.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ