MotorsportPiastri na pole position, McLaren si zajistil první řadu ve sprintu v...

Piastri na pole position, McLaren si zajistil první řadu ve sprintu v Sao Paulu

McLaren si v pátek zajistil první řadu pro sprint v Sao Paulu, když Oscar Piastri vyfoukl pole position svému týmovému kolegovi Lando Norrisovi a lídr Formule 1 z Red Bullu Max Verstappen byl čtvrtý nejrychlejší.

Norrisův soupeř o titul Max Verstappen s vozem Red Bull dokázal obsadit pouze čtvrté místo za Charlesem Leclercem z Ferrari. Verstappen, který má pro nedělní hlavní velkou cenu penalizaci pěti míst na startovním roštu, začíná víkend s náskokem 47 bodů před Norrisem v šampionátu.

Výsledek kvalifikace na sprint dává Norrisovi možnost získat zpět na Verstappena malý počet bodů v sobotním sprintu, uvádí BBC. V něm se za vítězství uděluje osm bodů, za druhé místo sedm a tak dále až do osmého místa.

Carlos Sainz z Ferrari se do sprintu kvalifikoval jako pátý před Georgem Russellem z Mercedesu. Druhý Mercedes Lewise Hamiltona byl ve druhém tréninku vyřazen a do sprintu odstartuje jako jedenáctý.

Stejný osud potkal i Verstappenova týmového kolegu Sergia Pereze, který skončil třináctý.

Na použitých gumách

Piastri si zajistil pole position díky použití alternativní strategie s pneumatikami od Norrise, protože McLaren měl rozhodující náskok před zbytkem pole.

Norris zvolil pro svou první jízdu nové pneumatiky a určoval tempo s časem 1 minuta 8,928 sekundy. Australan byl na použitých pneumatikách jen o necelé 0,3 sekundy pomalejší.

Norrisova druhá jízda byla na stejné sadě pneumatik, která nyní měla za sebou tři kola používání, zatímco Piastri přešel na novou sadu. Piastri předstihl Norrise o pouhých 0,029 sekundy, zatímco Brit se nedokázal zlepšit.

Verstappenovi se nelíbí hrbolatý povrch

Od Piastriho, který je mimo boj o titul, se očekává, že se bude řídit pokyny týmu a pomůže Norrisovi zajistit maximální počet bodů.

„Vím, že nejsem ve hře o pořadí jezdců, pro tým je jedno, na jakém místě jsme. Bylo by hezké vyhrát, ale je to o jeden bod jinak a není to hlavní závod. Uvidíme, jak to dopadne. Lando potřebuje body do hodnocení jezdců mnohem víc než já, ale samozřejmě chci pořád vyhrát,“ cituje Piastriho agentura Reuters.

Verstappen na čtvrtém místě zaostal o 0,320 s a byl jen o 0,056 s pomalejší než Leclerc. Loňský vítěz v Brazílii, který letos vyhrál také všechny dosavadní sprinty, uvedl, že hrbolatý povrch mu dělal potíže.

„Udělali povrchovou úpravu, ale myslím, že ve skutečnosti zhoršili řízení. Všude je to extrémně hrbolaté, takže to našemu autu nesvědčí. Na všech hrbolatých místech auto hodně poskakuje a stojí mě to dost času,“ řekl.

Nejčtenější tento týden

Pogačar znovu kraloval na Vueltě a třetí výhrou zvýšil náskok

Tadej Pogačar dál vládne letošní Vueltě. Slovinský cyklista ovládl šestou etapu z Alcossebre do Castelló a připsal si už třetí vítězství během prvních šesti dnů. Ve finiši porazil Enric Mas, který se posunul na druhé místo celkového pořadí. Pogačar před ním vede o 3 minuty a 34 sekund. Primož Roglič už ztrácí 4 minuty a 21 sekund.

UEFA chystá trestní oznámení na šéfa FIFA Infantina

Spor mezi dvěma nejmocnějšími fotbalovými organizacemi dál sílí. UEFA připravuje ve Švýcarsku trestní kroky proti prezidentovi FIFA Giannimu Infantinovi. Důvodem je jeho plán prodat soukromým investorům část práv spojených s mistrovstvím světa a dalšími soutěžemi. Investoři měli za dvacetiprocentní podíl zaplatit 4,2 miliardy dolarů, tedy téměř 87 miliard korun. Infantino po ostré kritice od záměru ustoupil.

Liverpool rozjíždí další megatransfer. Za Barcolu má zaplatit 120 milionů liber

Liverpool je blízko dalšího obřího nákupu. S Paris Saint-Germain se měl předběžně dohodnout na přestupu Bradleyho Barcoly za 120 milionů liber. Transfer ještě není definitivně uzavřený, oba kluby ale po dlouhých jednáních našly společnou řeč ohledně ceny.

Česká fantazie v New Yorku, Muchová s Menšíkem slaví grandslamový titul

Karolína Muchová a Jakub Menšík slaví životní úspěch. Česká dvojice ovládla smíšenou čtyřhru na US Open a získala svůj první grandslamový titul. Ve finále v New Yorku porazila Belindu Bencic a Flavia Cobolliho 6:3, 1:6 a 10:6. Za triumf si Češi rozdělí také prémii ve výši jednoho milionu dolarů.

Brennan na Vueltě znovu dominoval ve spurtu a slaví druhou výhru

Matthew Brennan dál prožívá mimořádný debut na Grand Tour. Jednadvacetiletý britský cyklista ovládl hromadný dojezd páté etapy Vuelty a připsal si už druhé vítězství v letošním ročníku. V Roquetes vytěžil maximum z perfektní práce týmu Visma Lease a Bike. Červený trikot bez problémů udržel Tadej Pogačar.

Manchester City utrácí ve velkém. Za osmnáctiletý supertalent poslal do Lille téměř 86 milionů liber

Manchester City pokračuje v mohutné přestavbě kádru. Anglický velkoklub získal z Lille teprve osmnáctiletého záložníka Ayyouba Bouaddiho, za kterého může zaplatit až 85,6 milionu liber. Marocký reprezentant se tím stal nejdražším teenagerem v historii Premier League.

Serena Williams se vrátila na US Open. Po boku Alcaraze rozbouřila zaplněný Arthur Ashe Stadium

US Open nabídl tenisovým fanouškům nečekanou podívanou. Serena Williams se po čtyřech letech vrátila na domácí grandslam a v novém formátu smíšené čtyřhry vytvořila hvězdný pár s Carlosem Alcarazem. Zaplněný Arthur Ashe Stadium jejich cestu sledoval až do čtvrtfinále.

Bartůňková zvládla noční bitvu v Monterrey, uspěla také Viďmanová

České tenistky v Monterrey pokračují vítězně. Nikola Bartůňková se pořádně nadřela proti En Shuo Liang z Tchaj wanu, ale po téměř třech hodinách slavila postup do čtvrtfinále. Dvacetiletá Češka zvítězila 6:7, 7:5 a 6:4. Úspěšně vstoupila do hlavní soutěže také Darja Viďmanová. Australanku Kimberly Birrell porazila 7:6 a 6:3 a stále může dojít na ryze český souboj.

Češky zvládly bitvu s Ukrajinou a slaví postup do osmifinále ME

České volejbalistky mají na domácím mistrovství Evropy jisté osmifinále. V Brně porazily Ukrajinu 3:1 na sety a ve čtvrtém utkání skupiny si připsaly třetí vítězství. Ve čtvrtek je čeká Bulharsko. Proti němu budou hájit druhé místo, které může znamenat příznivější výchozí pozici pro play off.

Siniaková s Pattenem vyřadili hvězdné duo Sabalenka a Djokovič

Kateřina Siniaková a Henry Patten zvládli na US Open velkou výzvu. V prvním kole smíšené čtyřhry porazili turnajové jedničky Arynu Sabalenka a Novaka Djokoviče 1:4, 4:2, 10:2. Po nepovedeném začátku předvedli výrazný obrat a postoupili do čtvrtfinále. Mezi nejlepší osmičku prošli také Jakub Menšík s Karolínou Muchovou.

Pogačar rozdrtil soupeře dlouhým sólem a upevnil vedení na Vueltě

Tadej Pogačar ukázal ve čtvrté etapě Vuelty svou sílu. Slovinský cyklista zaútočil zhruba 50 kilometrů před cílem a do Andorry la Vella dorazil osamocený. Nejbližším soupeřům nadělil 2:39 minuty a výrazně zvýšil svůj náskok v celkovém pořadí. Druhého Primože Rogliče nyní vede o 3:21 minuty.

Chantelle Cameron před bitvou s Mayer věří v životní výkon. Nikdo mě neporazí, hlásí šampionka

Birmingham čeká souboj dvou světových šampionek. Chantelle Cameron se 29. srpna postaví Mikaele Mayer a ve hře budou pásy organizací WBO, WBA i WBC v supervelterové váze. Britka před očekávaným duelem nešetří sebevědomím a věří, že předvede nejlepší výkon své kariéry.

Lando Norris po dvou výhrách krotí očekávání. Na boj o titul stále nemá dost dobré auto

Lando Norris ovládl druhou Velkou cenu v řadě a McLaren se po slabším úvodu sezony výrazně přiblížil špičce. Britský pilot ale odmítá předčasné řeči o útoku na mistrovský titul. Podle něj má monopost stále slabiny, které mohou být na některých tratích rozhodující.

Washingtonem poprvé burácely vozy IndyCar. Závod odstartoval prezident Trump

Americká metropole zažila neobvyklou podívanou. Vozy IndyCar se poprvé prohnaly ulicemi Washingtonu kolem Kapitolu, National Mallu i známých muzeí. Závod Freedom 250 Grand Prix uzavřel sérii letních akcí k 250. výročí Spojených států a osobně ho odstartoval prezident Donald Trump.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama