5.8 C
    Sobota 27. dubna 2024

Peterkovy trojky přinesly první český triumf. Nizozemce trápil také Veselý

Úchvatné představení českých basketbalistů bylo k vidění v O2 Areně v pondělí 5. září. Svěřenci Ronena Ginzburga si po prohrách se Srbskem a Polskem spravili chuť a zejména díky čtyřiadvaceti bodům vynikajícího Jana Veselého a šesti úspěšným trojkám Martina Peterky přetlačili Nizozemsko 88:80.

Po utkání se čeští reprezentanti vrací do kabiny, tam pobíhá Tomáš Satoranský a s rozzářenou tváří si se spoluhráči plácá, objímá je a hecuje k dalším zápasům. Aby ne. Česko vyhrálo na EuroBasketu první duel a je hladové po dalších skalpech. Přitom závěr proti Nizozemsku nebyl vůbec jednoduchý…

Česko parádně začalo. Hala slavila po první čtvrtině náskok 24:14, čtvrtinu s pořadovým číslem dvě opanovali čeští basketbalisté dokonce 26:13 a zdálo se, že si outsider ze severozápadu Evropy ani neškrtne. Opak byl pravdou.

Po pauze vyběhlo na palubovku mnohem hladovější mužstvo a třetí čtvrtinu Nizozemsko jasně vyhrálo 30:16. Poslední desetiminutovka nabídla vyrovnaný basketbal a úplný konec bitvy pak patřil hvězdám zápasu Peterkovi s Veselým.

Peterka trefil půl minuty před sirénou svou šestou trojku v zápase a Veselý přidal svůj třiadvacátý a čtyřiadvacátý bod z trestného hodu. Česko vyhrálo 88:80 a zapisuje dva body do tabulky.

Znovu byla parádní atmosféra, podotkl Ginzburg

Utkání nejprve kladně hodnotil Vojtěch Hruban: „Přišlo to ve správné chvíli. Konečně jsme to dovedli do vítězného konce a jedeme dál. Musíme takto pracovat i v dalších zápasech,“ hecoval.

Nejvíce asistencí, tedy celkem devět, zapsal proti Holanďanům Tomáš Kyzlink: „Tím, jak chybí Saty (Tomáš Satoranský), tak ty rozehrávky jsou na nás na guardech. Ale když tam máte hráče jako Martin Peterka nebo Honza Veselý, tak ty asistence naskakují jedna za druhou. To jde samo,“ rozesmál se rodák z Vyškova.

Po zápase si kouč Ginzburg pochvaloval fanoušky a kritizoval defenzivu: „V hale znovu panovala parádní atmosféra. V první půli jsme sice hráli dobře, ale na startu druhé jsme měli problémy v obraně. Na tom musíme pracovat,“ pojmenovával problémy trenér izraelského původu.

Ginzburg následně dodal: „Ale vyhráli jsme, což je nejdůležitější. Tímhle zápasem pro nás EuroBasket začal a věřím, že budeme tímto stylem i pokračovat,“ zaznělo z úst českého lodivoda.

Další klání čeká Českou republiku 6. září, tým kolem Balvína či Kříže se utká s Finy.