Více
  7.4 C
  Czech
  Pondělí 4. března 2024

  Perný den atletky Hassanové. Pád, drtivý finiš a nakonec zlato v jiné disciplíně

  Nizozemka Sifan Hassanová absolvovala na olympiádě v Tokiu pekelný den. V rozběhu na 1500 metrů upadla, přesto vyhrála. Následně se pak stala olympijskou šampionkou v běhu na 5000 metrů. K tomu chce ale přidat další dvě zlata.

  Do boje o medaile v závodu na 5000 metrů se jí moc nechtělo. Byla unavená z předchozí disciplíny, kterou byl rozběh na 1500 metrů. Všechno by v pohodě zvládla, nebýt nehorázné smůly.

  Soupeřka pod nohama, pád, ale i přesto vítězství

  Nabíhala do posledního kola v závěru balíku a chystala se na závěrečný finiš, kterým si zajistí postup. Jenže chvíli na to jí pod nohy spadla soupeřka a Nizozemka šla přes ni k zemi. Finišující startovní pole se jí vzdálilo a všechno se zdálo být ztracené.

  „Zvažovala jsem, že zůstanu na zemi a díky stížnosti půjdu do semifinále. Pak jsem si ale řekla, že toho nechci později litovat. A nechtěla jsem, aby si lidé říkali, že to bylo jen kvůli odpočinku navíc,“ popsala Hassanová, která se zvedla a pustila se do stíhání soupeřek.

  Bylo to až neuvěřitelné, jaké tempo nasadila. Předbíhala jednu závodnici za druhou a po drtivém finiši se jí podařilo rozběh dokonce vyhrát.

  Nohy bez energie. Ze šlamastiky ji dostala káva

  Stálo jí to ale víc sil, než si myslela a bála se, že boj o medaile v běhu na 5000 metrů bude bez ní. „Když jsem upadla a musela dohánět tu ztrátu, cítila jsem, jako kdyby mi z nohou odešla všechna energie,“ popisovala Hassanová své pocity před startem zlatého běhu.

  Nakonec ji zachránila obyčejná káva. „Říkala jsem si, že sice nastoupím, ale závod jen dokončím. Bez kávy, kterou jsem si dala, bych olympijskou šampionkou určitě nebyla,“ dodala.

  „Uprchlice“, která si brousí zuby na další dvě zlata

  Vítězstvím na 5000 metrů to pro Hassanovou nekončí, ale začíná. Pro Nizozemsko, kam se dostala jako uprchlík v době, kdy jí bylo patnáct, chce vybojovat na olympiádě další dva triumfy.

  V běhu na 1500 metrů, o kterém už byla řeč a také na 10 000 metrů. Není zdaleka bez šance, protože formu má neskutečnou. Svůj potenciál navíc ukázala už před 2 lety na světovém šampionátu, kde vyhrála patnáctistovku a desítku.

  „Ani tak mi nejde o medaile, jen následuji své srdce. Chci to prostě dokázat,“ řekla Hassanová ke smělému plánu. Pokud by se jí to povedlo, dala by vzpomenout na Emila Zátopka.

  Legendární atlet také získal 3 zlaté medaile na jediných olympijských hrách. V Helsinkách v roce 1952 vyhrál pětku, desítku a maraton. 

  Sledujte nás na sítích