4.9 C
Czech
Neděle 16. listopadu 2025
OH 2021Perný den atletky Hassanové. Pád, drtivý finiš a nakonec zlato v jiné...

Perný den atletky Hassanové. Pád, drtivý finiš a nakonec zlato v jiné disciplíně

Nizozemka Sifan Hassanová absolvovala na olympiádě v Tokiu pekelný den. V rozběhu na 1500 metrů upadla, přesto vyhrála. Následně se pak stala olympijskou šampionkou v běhu na 5000 metrů. K tomu chce ale přidat další dvě zlata.

Reklama

Do boje o medaile v závodu na 5000 metrů se jí moc nechtělo. Byla unavená z předchozí disciplíny, kterou byl rozběh na 1500 metrů. Všechno by v pohodě zvládla, nebýt nehorázné smůly.

Soupeřka pod nohama, pád, ale i přesto vítězství

Nabíhala do posledního kola v závěru balíku a chystala se na závěrečný finiš, kterým si zajistí postup. Jenže chvíli na to jí pod nohy spadla soupeřka a Nizozemka šla přes ni k zemi. Finišující startovní pole se jí vzdálilo a všechno se zdálo být ztracené.

„Zvažovala jsem, že zůstanu na zemi a díky stížnosti půjdu do semifinále. Pak jsem si ale řekla, že toho nechci později litovat. A nechtěla jsem, aby si lidé říkali, že to bylo jen kvůli odpočinku navíc,“ popsala Hassanová, která se zvedla a pustila se do stíhání soupeřek.

Bylo to až neuvěřitelné, jaké tempo nasadila. Předbíhala jednu závodnici za druhou a po drtivém finiši se jí podařilo rozběh dokonce vyhrát.

Reklama

Nohy bez energie. Ze šlamastiky ji dostala káva

Stálo jí to ale víc sil, než si myslela a bála se, že boj o medaile v běhu na 5000 metrů bude bez ní. „Když jsem upadla a musela dohánět tu ztrátu, cítila jsem, jako kdyby mi z nohou odešla všechna energie,“ popisovala Hassanová své pocity před startem zlatého běhu.

Nakonec ji zachránila obyčejná káva. „Říkala jsem si, že sice nastoupím, ale závod jen dokončím. Bez kávy, kterou jsem si dala, bych olympijskou šampionkou určitě nebyla,“ dodala.

„Uprchlice“, která si brousí zuby na další dvě zlata

Vítězstvím na 5000 metrů to pro Hassanovou nekončí, ale začíná. Pro Nizozemsko, kam se dostala jako uprchlík v době, kdy jí bylo patnáct, chce vybojovat na olympiádě další dva triumfy.

V běhu na 1500 metrů, o kterém už byla řeč a také na 10 000 metrů. Není zdaleka bez šance, protože formu má neskutečnou. Svůj potenciál navíc ukázala už před 2 lety na světovém šampionátu, kde vyhrála patnáctistovku a desítku.

„Ani tak mi nejde o medaile, jen následuji své srdce. Chci to prostě dokázat,“ řekla Hassanová ke smělému plánu. Pokud by se jí to povedlo, dala by vzpomenout na Emila Zátopka.

Legendární atlet také získal 3 zlaté medaile na jediných olympijských hrách. V Helsinkách v roce 1952 vyhrál pětku, desítku a maraton. 

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

O přestupu se mlží. Kam povedou další kroky hvězdy ze Sparty?

Spekulace ohledně přestupu Ladislava Krejčího do španělského Betisu Sevilly se začaly šířit po informaci, která vyšla v deníku AS. Tento článek se věnuje rozboru celé situace a pokusí se odhalit skutečný stav věcí, mnoho světla ale na problém nevrhá. Oficiálně se zatím nevyjádřila asi samotná Sparta. Kam se tedy povedou další kroky hvězdného Krejčího? 

Koudelka: Nejlepší český výsledek za poslední čtyři roky na Turné čtyř můstků

Český skokan na lyžích Roman Koudelka předvedl vynikající výkon v třetím závodě Turné čtyř můstků v Innsbrucku, kde skončil na 17. místě. Tento výsledek je nejlepším českým umístěním v posledních čtyřech letech.

Plzeňská Viktoria deklasovala České Budějovice a vrací se na třetí místo Fortuna ligy

Plzeňská Viktoria si v 18. kole fotbalové Fortuna ligy připsala výrazné vítězství nad Českými Budějovicemi. Domácí tým deklasoval svého soupeře vysokým skóre 5:0 a vrátil se tak na třetí místo v ligové tabulce, před tým Slovácka.

Boleslavští po letech zaskočili Spartu, ligu nově vede Slavia

Fotbalisté Mladé Boleslavi přerušili dlouhou šňůru porážek od pražské Sparty, díky zásahům Kušeje, Matějovského a Jawa vyhráli 3:1 a poskočili na třetí místo v tabulce. Do čela jde po vršovickém derby Slavia, Ďolíček vyloupila poměrem 2:0. Šok si pro všechny nachystala Karviná, ta totiž dokázala porazit v Doosan areně domácí Plzeň.

Rekordní debakl. Zlín podlehl Boleslavi 5:9! Ustojí to trenér Vrba?

Další vítězství Sparty a Slavie? Jasná prohra Plzně v Liberci? Chyba lávky. Nečekaným šlágrem 12. kola se stal duel mezi Zlínem a Mladou Boleslaví. Domácí outsider se stydí na poslední příčce FORTUNA:LIGY, a proti „Bolce“ si postavení zrovna nevylepšil. Naopak, zápas skončil ostudou a rekordní prohrou 5:9! Jak se něco takového mohlo stát?

Oslabená Sparta vyloupila Hradec, Slavii spasila Csaplárova past

Ohromující neděli má za sebou česká nejvyšší fotbalová soutěž. Sparta dokázala i v deseti vyloupit novou Malšovickou arénu v Hradci Králové, Slavia předvedla „Csaplárovu past“ pod Ještědem a Plzeň přetlačila Jablonec i díky spektakulárnímu přímému kopu Jhona Mosquery.

Atraktivní souboj gigantů na Letné patřil Spartě. Baník vyloupil Olomouc

V desátém kole české nejvyšší fotbalové soutěže byl k vidění krásný zápas mezi Spartou a Plzní. Karviná zdemolovala pod staronovým koučem na svém stadionu liberecký Slovan vysoko 5:2. Baník vyloupil Olomouc poměrem 3:0, Jablonec doma porazil Slovácko 2:0 a Zlín se rozešel s Dynamem smírně 1:1.

Klokaní obrat dokonal Matoušek. Severská přestřelka i „bůra“ Vrbovi

Sobotní program české nejvyšší fotbalové soutěže načal demolicí Zlína ostravský Baník. Hapalovi svěřenci zvítězili 5:1. Šest branek padlo i v Liberci, Teplice remizovaly se Slovanem 3:3. V dalších zápasech pak Mladá Boleslav vyloupila České Budějovice a Slovácko porazilo Karvinou. Bohemians předvedli smrtící obrat proti Sigmě Olomouc, v Ďolíčku vyhráli díky raketě Jana Matouška 3:2.

Derby s výzvou i pro fanoušky. Nepokoje? V plánu je pálení vlajek

Největší zápas ligy je tady, už zítra v 18 hodin v pražském Edenu budou znít chorály těch nejvěrnějších vlajkonošů. Slavia a Sparta kráčí ligou bez porážky, za sebou mají čerstvá vítězství v Evropské lize a jejich střet slibuje velkou podívanou. K umocnění zážitku má přibýt i plný stadion, což už je takový folklór posledních měsíců.

Sparta rozdrtila bůrem Slovácko, Plzeň zcela zdemolovala Zlín

Českou nejvyšší fotbalovou soutěž zasáhly gólové hody. Slovácko bylo na Letné v Praze potopeno pěti trefami od Sparty, Letná ve Zlíně naopak musela kousat neskutečných sedm tref v domácí síti z kopaček hráčů Plzně. Viktoria dokonce vévodí střeleckým statistikám i přesto, že ji ještě čeká dohrávka s Mladou Boleslaví.

Vysoký triumf Slavie, tři body pro Spartu i Plzeň a obrat Sigmy v Hradci

Sedmé kolo české nejvyšší fotbalové soutěže skončilo vítězně pro Spartu, Slavii, Sigmu i Plzeň. Letenští vyloupili Liberec, Slavia nadělila „bůra“ Karviné a Plzeň doma přehrála klokany. Olomouc otočila nepříznivý stav v nové Malšovické areně z 0:1 na konečných 3:1, a Hradec Králové tak poprvé v novém domově padl.

Zelenobílá přestřelka. Ultras skupiny reagují na vyjádření předsedy Jakubowicze

Z nebe do pekla. Bohemians prožili po 36 letech euforické chvíle, kdy se probojovali do předkola Evropské konferenční ligy. Avšak nedlouho po vyřazení se radostné momenty mění v nepříjemnou atmosféru na trase vedení – fanoušci. Předseda představenstva Ing. Dariusz Jakubowicz totiž po tučné pokutě od UEFY přispěchal s kontroverzním vyjádřením. A aktivní skupiny se pochopitelně brání.

Strakovy postřehy: Karabec na pochvalu i na trest, Jurečku musí trenér podržet

6. kolo FORTUNA:LIGY je minulostí a už žádný tým není stoprocentní. Slavia navázala na nepřesvědčivé výkony z letošního jara a pouze remizovala 1:1 v Jablonci. O skóre je nyní lepší Sparta, která doma porazila 3:1 Karvinou. Poslední kouč, který Slezany dovedl k vítězství nad Letenskými, je František Straka, který zavzpomínal na duel z jara 2019 a samozřejmě oglosoval poslední kolo.

Kovaříkova raketa, Karabcův hořkosladký start. Slavia zaváhala

FORTUNA:LIGA pokračovala v neděli čtyřmi zápasy šestého kola a na všech stadionech to pořádně vřelo. Jak na hřišti, tak v hledišti. Slavia remizovala v Jablonci, klokanům doslova vystřelil tři body Kovařík. Sparta přehrála Karvinou a Sigma staví z Androva stadionu nedobytnou tvrz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama