Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Perez si odvezl titul z Džiddy. Kontroverze kolem Alonsa a Ferrari v potížích

  Takto nějak by se dal shrnout druhý závod sezóny 2023 ve Formuli 1. Mexičan Sergio Perez si pohodlně dojel pro první místo, zatímco jeho stájový kolega se prokousával skrz rošt. Fernando Alonso si dojel pro své 100. pódium, které vlastně získal dvakrát.

  Nedělní Velká cena Saudské Arábie přinesla strhující podívanou. Především Verstappen se vytáhl se spanilou jízdou, kdy po problémech s hnací hřídelí v kvalifikaci začínal patnáctý a dojel druhý. Verstappen jako by byl ve svém vlastním světě předjížděl jezdce jednoho za druhým a na konci 24. kola předjel druhého Alonsa.

  Vítěz závodu Sergio Perez neměl v průběhu závodu sebemenší problém a v naprostém klidu si dojel pro první místo. Jedinou překážkou mu byl v prvním kole Alonso, který lépe odstartoval a ocitl se před Perezem. Perez si to nenechal líbit a za malou chvíli měl Španěla ve zpětném zrcátku.

  Kontroverze kolem Alonsa nastala už od začátku závodu, kdy špatně zajel do startovního bloku. FIA tuto chybu potrestala pěti vteřinovou penalizací. Tu si Alonso odsloužil během Saefty Caru a penalizace neměla na jeho postavení žádný vliv. To se ovšem rychle změnilo, když FIA začala vyšetřovat Alonsovo odpykání trestu.

  Během zastávky pro výměnu pneumatik mu totiž jeden z mechaniků nastavil zvedák pod výfuk. Žádný mechanik nesmí na voze pracovat během vykonání trestu. Pracoval ale mechanik, když ani nezdvihl monopost? FIA tento incident vyšetřovala až do závěru závodu.

  Alonso dojel třetí s mezerou pěti sekund mezi ním a Russelem. Alonso podal krátký rozhovor a šel oslavit svůj výkon na pódium. Po tradičním rozdání pohárů a lahve šampaňského se na obrazovce objevilo upozornění, že Alonsovi byla udělena deseti vteřinová penalizace za nesprávné vykonání trestu. Russel se tak zmocnil třetího místa.

  Něco podobného se například stalo Oconovi v Bahrajnu. Tam ale FIA zareagovala okamžitě. Nedělní rozhodnutí udělit Alonsovi penalizaci padlo po více než 30 ujetých kolech. Aston Martin podal protest. Pět minut po jedenácté večer podalo FIA vyjádření, že navrací třetí místo Alonsovi. Ten tak oslavil své 100. pódium vlastně dvakrát.

  Sainz s Leclercem skončili na šesté a sedmé příčce. Charles Leclerc začínal z 12 pozice, zatímco Španěl z čtvrtého. Ferrari chybí rychlost a mrštnost. Závod se také neobešel bez taktické chyby ze strany stáje, kdy Leclercovi neřekli, aby stáhnul mezeru mezi ním a Hamiltonem, když byl Hamilton během SC v pit stopu. Sainz měl po závodu na srdci toto: „Je těžké odnést si ze závodu nějaké pozitiva, když skončíte šestí a sedmí. Je to o to smutnější, když jsme ke konci měli dobré tempo a stále nám ujížděli. Alespoň se nic neporouchalo a máme body.“

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.