„Peníze na prvním místě.“ „Zemětřesení fotbalu v Evropě.“ Těmito větami se významné sportovní osobnosti i politici vyjadřují na téma nové kontroverzní Super ligy. Do soutěže se žene 12 elitních týmů, dost možná ale budou čelit ohromným sankcím.
Nová soutěž, 12 až 20 předních evropských výběrů, při nejmenším příznivé finanční ohodnocení. Těmito vlastnostmi se prezentuje Super liga, neboli anglicky European Super League, ESL. Zakladatelé mají o nápadu jasno, UEFA a FIFA ale jejich nadšení v žádném případě nesdílí.
12 klubů, jmenovitě Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham, AC Milán, Atlético Madrid, Barcelona, Inter Milán, Juventus Turín a Real Madrid už svou účast potvrdilo. Dost možná ale své rozhodnutí změní.
UEFA totiž naznačila, že pokud se výše zmíněné týmy do ligy zapojí, budou vyřazeny z domácích soutěži i prestižní Ligy mistrů a Evropské ligy. „Zůstaneme jednotní v naší snaze zastavit tento cynický projekt, který je založen na sobeckých zájmech několika klubů v době, kdy společnost potřebuje solidaritu víc než kdy jindy,“ zní z prohlášení.
Co UEFĚ vadí?
Je to celkem jednoduché – peníze. Členové Super ligy dostanou do správy fond, jehož výše dosahuje 3,5 miliardy eur, což se rovná 90,7 miliardám korun (!). Všechno je tak o financích, vedení ESL se ale ohrazuje tím, že právě tohle v době sužované pandemií kluby potřebují.
„Doslechli jsme se, že některé anglické, španělské a italské kluby plánují založení uzavřené Superligy. Pokud se tak stane, jsme my i FIFA připraveni se bránit všemi dostupnými prostředky,“ vyjadřuje se UEFA. Podle ní by měla ona obrana spočívat ve vyřazení klubů z domácích i evropských soutěží a nemožnosti hráčů startovat například na mistrovství světa.
K situaci mají co říct sportovní hvězdy i politici. Premiér Spojeného království Johnson naznačil, že Super liga ohrožuje samotnou podstatu sportu. Bývalý zadák Manchesteru United Neville prohlásil, že je naprosto znechucený.
Němci a Francouzi vycouvali
V balíčku 12 týmů, které ještě 3 doplní a dalších 5 se bude postupně obměňovat, se neobjevují žádné německé ani francouzské celky (Mnichov, Dortmund či Paříž). Podle jejich vyjádření nemají zájem podílet se na tvoření nové Super ligy. Možná i z důvodu, že nechtějí naštvat fotbalovou veřejnost.
„Děkujeme klubům v ostatních zemích, zejména ve Francii a Německu, že se k záměru nepřidaly. Vyzýváme fanoušky, politiky, prostě všechny, co milují fotbal, aby nám pomohli proti tomu bojovat. Sobeckost menšiny musí skončit,“ vyzývá UEFA.
Jak celá kauza dopadne, to je zatím otázkou. Soutěž prý v žádném případě nechce brát Evropě její fotbalovou slávu ani nějak omezovat chod soutěží. Všechny kluby by prý měly díky formátu, podle kterého by se mělo hrát v týdnu, zvládat fotbalové zápasy na všech frontách.
Super liga chystá jednání s evropskou i světovou fotbalovou asociací, na které se podle svých slov velice těší. Pokud se obě strany nedohodnou a nová soutěž vznikne, od sezony 2021/22 nebude zmiňovaných 12 týmů figurovat v žádné domácí ani evropské soutěži.