Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Peking opustil se dvěma zlaty, pak přišel konec. Rychlobruslaře van der Poela láká cyklistika

  Před dvěma měsíci se Nils van der Poel těšil ze zisku dvou zlatých olympijských medailí. Vynikající rychlobruslař v Pekingu ovládl závody na 5 000 a 10 000 metrů a stal se hrdinou Švédska. Zdá se ale, že má ledové plochy dost a chystá se na přestup mezi sporty. Brusle pověsil na hřebík a chce se začít věnovat profi cyklistice. Zájem má holandská stáj Jumbo-Visma.

  Je mu 25 let, během krátké kariéry v rychlobruslení už ale stihl téměř všechno. Má tři nejcennější kovy z mistrovství světa, dvakrát vyhrál olympijské hry, na uplynulém mega podniku v Pekingu navíc vylepšil vlastní světový rekord na desítce. K tomu všemu si ho zamilovaly i tribuny.

  Švédský bruslař Nils van der Poel už totiž jednu ze svých dvou zlatých medailí nevlastní. Rozhodl se ji věnovat dceři švédského spisovatele čínského původu a disidenta Kuej Min-chaje. Snažil se tehdy upozornit na porušování lidských práv v Číně. A gesto se mu povedlo na jedničku.

  „Uvědomuji si, že Kuej Min-chai kvůli tomu propuštěn nebude. Jsem si vědom i toho, že čínský lid kvůli tomu nepřestane trpět útlakem. Ale já opravdu, opravdu věřím ve svobodu projevu,“ hlásil tehdy van der Poel na stupních vítězů. Pak, trochu nečekaně, ukončil kariéru rychlobruslaře.

  Transfer mezi dvěma sporty

  Rychlobruslení už pro něj prim nehraje, ke sportu se ale zády točit v žádném případě nechce. Van der Poel podle švédských médií přemýšlí o dráze cyklisty. Rychlost má, výdrž jako šampion dlouhých tratí na bruslích také, takže v ničem nevidí problém.

  Do karet hraje van der Poelovi víc věcí. Během příprav na bruslařské závody se intenzivně věnoval cyklistice, zájem o jeho služby na kole má navíc profi stáj Jumbo-Visma, která jeden rychlobruslařský tým dokonce vlastní. Navíc, příjmení van der Poel je v cyklistice celkem úspěšné, Holanďan Mathieu sice není rodinně s Nilsem nijak spjatý, ale vyhrál několikrát mistrovství světa v cyklokrosu a patří pravidelně mezi výrazné postavy prestižních podniků.

  Kromě týmu Jumbo-Visma by van der Poela rád viděli ve svých řadách také zástupci EF Education First. Ať už se rozhodně Švéd jakkoliv, půjde o senzaci. Ne však něco, co by už nebylo k vidění v minulosti. Za Jumbo-Visma jezdí třeba Primož Roglič, který dříve skákal na lyžích.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.