HokejPavel Francouz aka číslo 29. Je to splněný dětský sen, říká čerstvý...

Pavel Francouz aka číslo 29. Je to splněný dětský sen, říká čerstvý vítěz Stanley Cupu

Na jedné straně smutek, na té druhé obrovské veselí a oslavy, které budou trvat ještě nějaký ten pátek. Řeč je o finálové sérii NHL, jejíž poslední siréna zněla v aréně v Tampě Bay v noci z neděle na pondělí. Mezi těmi hokejisty, kteří získali bájný Stanley Cup, byl také Pavel Francouz. Český gólman slavil triumf jako 29. český hráč v historii soutěže.

Nejslavnější hokejová soutěž planety dokráčela do svého zdárného konce. Konce, na který bude s úsměvem vzpomínat celý Denver. Městský výběr s názvem Colorado Avalanchce potřetí ve svých klubových dějinách přiveze domů Stanley Cup a potvrdil, že v uplynulé sezoně neměl konkurenci.

Pod triumf se zapsal také brankář Pavel Francouz. Nedostával sice tolik příležitostí, kolik by si zasloužil, v play off ale sehrál podobně jako jeho kolega Kuemper stěžejní roli. Stanley Cup přiveze český gólman do své rodné Plzně v rámci hráčské tour, nejprve ale bude zážitky vstřebávat se svými spoluhráči. Pak přijde na řadu domácí scéna.

„Dneska jsme to dokázali, stali jsme se vítězi Stanley Cupu. Už se nemůžu dočkat, až přivezu ten pohár do České republiky a společně si to užijeme,“ usmíval se Francouz v rozhovoru pro NHL.com. „Je to splněný dětský sen. Něco, kvůli čemu jsem začal hrát jako malý kluk. Momentálně mi to nedochází. Mám pocit, že se mi to jen zdá,“ doplnil.

Nezdá. Pavel Francouz se stal celkem 29. Čechem, který získal nejslavnější hokejový pohár, jenž na klubové úrovni jde získat, navíc to dokázal jako teprve třetí brankář. Zařadil se po bok Romana Turka, který slavil v roce 1999 s Dallasem a Dominika Haška, který zvedl pohár nad hlavu s Detroitem v letech 2002 a 2008.

Třetí také mezi Čechy v Coloradu

Colorado potřetí v historii získalo Stanley Cup a podruhé u toho byl český hokejista. U triumfu v sezoně 1995/96 sice česká vlajka chyběla, u toho v roce 2001 už ale nikoliv. Oslav se tehdy zúčastnili útočník Milan Hejduk a bek Martin Škoula, k těm se o několik let později přidal právě Pavel Francouz.

„Když zbývaly tři vteřiny a my měli puk v rohu, tak jsem si uvědomil, že je to tam. Že jsme šampioni. Mám takové pocity, že tomu pořádně nevěřím a mám pocit, že se mi to jenom zdá. Asi mi to dojde až s odstupem času. Je to úžasné a snažím si užívat každou vteřinu,“ dodal rodák z Plzně.

Nejčtenější tento týden

Táborsko odmítlo první ligu, šanci nyní zvažuje Artis Brno

Táborsko nevyužije mimořádnou možnost zahrát si v příští sezoně nejvyšší fotbalovou soutěž. Vedení klubu nabídku po důkladném zvážení odmítlo. Hlavními důvody byly nevyhovující stadion, nejistota kolem domácích zápasů v Českých Budějovicích i krátký čas na sestavení konkurenceschopného týmu. Dalším osloveným klubem je nyní Artis Brno.

Tottenham rozbil vlastní rekord. Za Tonaliho zaplatí až tři miliardy korun

Tottenham pokračuje v mimořádně ambiciózním přestupovém létě. Londýnský klub se podle britských médií dohodl s Newcastlem na příchodu italského záložníka Sandra Tonaliho. Celková hodnota transferu může dosáhnout až 100 milionů liber, což by z něj udělalo nejdražší posilu v historii Spurs.

Max Verstappen může odstartovat největší přestupovou rošádu ve Formuli 1. Jeho budoucnost zaměstnává celý paddock

Max Verstappen může být hlavním aktérem největší přestupové ságy posledních let. Přestože má s Red Bullem dlouhodobou smlouvu, zákulisní spekulace sílí a jeho případný odchod by mohl rozpoutat dominový efekt, který zasáhne téměř celé startovní pole Formule 1.

Muchová zvládla druhé kolo a ve Wimbledonu pokračuje dál

Karolína Muchová potvrdila roli favoritky a po přesvědčivém výkonu postoupila do třetího kola Wimbledonu. Česká tenistka si poradila s Číňankou Čang Šuaj ve dvou setech. Dál jde také Nikola Bartůňková, která v českém derby vyřadila Kateřinu Siniakovou. Předloňskou šampionku Barboru Krejčíkovou naopak čeká souboj s vítězkou letošního Roland Garros Mirra Andrejeva.

Oleksandr Usyk plánuje poslední zápas kariéry. Třetí duel s Furym podle jeho týmu nepřipadá v úvahu

Oleksandr Usyk se blíží závěru své mimořádné boxerské kariéry. Neporažený Ukrajinec už se vzdal všech titulů mistra světa v těžké váze a podle svého týmu absolvuje už jen jediný profesionální zápas. Přestože se dlouho spekulovalo o trilogii s Tysonem Furym, promotéři dávají jasně najevo, že tato kapitola je uzavřená.

Novak Djokovič se na úvod Wimbledonu pořádně nadřel. Po tříhodinové bitvě ale zůstává ve hře o historický rekord

Novak Djokovič vstoupil do letošního Wimbledonu vítězně, první kolo mu ale dalo pořádně zabrat. Čínského tenistu Wu I-pinga porazil po více než třech hodinách boje 6:4, 5:7, 6:4 a 6:4. Sedminásobný šampion londýnského grandslamu tak pokračuje v honbě za rekordním pětadvacátým grandslamovým titulem.

Gudas se vrací na Floridu, Anaheim ho vyměnil

Radko Gudas mění působiště v NHL. Anaheim vyměnil zkušeného českého obránce na Floridu výměnou za útočníka A. J. Greera. Oběma hráčům po sezoně skončila smlouva, proto nyní Panthers získali především přednostní právo jednat s Gudasem o novém kontraktu ještě před otevřením trhu s volnými hráči.

Tenisté na Wimbledonu ukončí protest, obnoví kontakt s médii

Nejlepší světoví tenisté po víkendových jednáních s pořadateli Wimbledonu ukončí protest proti médiím. Sporné otázky kolem rozdělování peněz a postavení hráčů ale zůstávají otevřené a jednání budou pokračovat i po skončení turnaje.

George Russell znovu útočí na titul. Po vítězství v Rakousku přiznal, že si sáhl na dno

Ještě před několika týdny ztrácel George Russell na týmového kolegu Kimiho Antonelliho propastných 68 bodů a přiznával, že prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Po triumfu na Velké ceně Rakouska je ale zpět ve hře o titul mistra světa formule 1 a do další části sezony hledí s novou dávkou sebevědomí.

Manuel v Paříži znovu posunula osobní rekord a vládne Evropě

Lurdes Gloria Manuel pokračuje ve skvělé sezoně. Na mítinku Diamantové ligy v Paříži doběhla podruhé, znovu si výrazně vylepšila osobní rekord a časem 49,37 sekundy se zařadila na čtvrté místo letošních světových tabulek. Rychlejší letos nebyla žádná evropská čtvrtkařka.

Šok pro domácí fanoušky. Emma Raducanu kvůli zranění odstoupila z Wimbledonu

Velká rána pro britský tenis i samotný Wimbledon. Emma Raducanu se jen několik hodin před svým úvodním zápasem odhlásila z turnaje. Lékaři u domácí jedničky odhalili únavovou zlomeninu pravé nohy, která jí nedovolí nastoupit před domácím publikem.

Ronaldinho se vrací na trávník, jeho novým klubem je Ravenna

Brazilská legenda Ronaldinho se stala hráčem italské Ravenny a zároveň vstoupila do projektu klubu jako jeho spolumajitel. Šestačtyřicetiletý bývalý vítěz Zlatého míče potvrdil, že by měl nastoupit alespoň do jednoho soutěžního zápasu. Kdy přesně se tak stane, zatím není jasné, zájem fanoušků je ale obrovský.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama