Více
  20.2 C
  Czech
  Úterý 25. června 2024

  Papež František zbožňoval Maradonu, jako mladý fotbal i hrál. Komu hlava církve fandí?

  Fotbal je světovým fenoménem, který mají v oblibě lidé na celé planetě. A v některých případech i ti, jejichž práce spočívá ve spojování nebe a země. Řeč je o papeži Františkovi, nejvyššímu mocnáři katolické církve, který pochází z Argentiny. Jeho krajanem tak byl třeba jistý Diego Maradona.

  Když padne řeč na papeže, mnozí lidé si představí staříka, který vykonává poutě, promlouvá k věřícím a s čapkou na hlavě občas vykoukne z okna svého sídla ve Vatikánu. Současný papež, tedy František, už ale několikrát dokázal, že zvládá víc než to.

  V průběhu tohoto týdne navštívil i Slovensko, kde se za ním přijely podívat davy věřících. I ústřední představitel církve už ale v minulosti směřoval svou pozornost na místo, kde by se mohl stát obdivovatelem někoho jiného. A to na fotbalový stadion.

  Zbožňoval Maradonu, jako mladý stál v bráně

  Na planetě asi není nikdo, kdo by ho neznal. Jorge Mario Bergoglio se narodil v roce 1936 v Argentině. V jihoamerické zemi, ve které zkrátka milují fotbal. Kromě papeže Františka, který byl uveden do řádu v roce 2013, odsud pocházel třeba i Diego Maradona.

  Sám papež prozradil během rozhovoru pro La Gazzetta dello Sport, že mu v minulosti držel i přes jeho pochroumanou pověst palce. „Maradona byl na hřišti básník, velký šampion, který přinášel radost milionům lidí, v Argentině i v Neapoli. Byl to ale také velmi křehký člověk,“ řekl František.

  Maradona zemřel v loňském roce na selhání srdce, papež ale měl tu možnost se s ním v roce 2014 setkat. Vzpomínal mimo jiné i na MS v roce 1986, kdy právě „božský“ Diego dovedl Argentinu díky ruce a gólu století k triumfu.

  František ale v tu dobu žil v Německu, učil se jazyk a o výsledku se dozvěděl až další den. „Bylo to vítězství v osamělosti. Neměl jsem nikoho, s kým bych se mohl o radost z tohoto velkého sportovního úspěchu podělit,“ smutnil.

  Sám papež za mlada fotbal i sám hrál. „Jako kluk jsem fotbal miloval, ale nepatřil jsem zdaleka k nejlepším. Byl jsem to, čemu se v Argentině říká ‚pata dura‘, tvrdá noha. Proto jsem musel vždycky do branky,“ usmíval se při rozhovoru.

  Komu papež fandí?

  Když byl Argentinec v roce 2013 zvolen papežem, jihoamerický výběr San Lorenzo upoutal pozornost médií. Proč? Právě tomu totiž František od mala fandí. Klub z Buenos Aires má na kontě 15 titulů v nejvyšší soutěži a mezi smetánkou se pohybuje i letos.

  Papež v rozhovoru ale v souvislosti s fotbalem uvedl i jeden hřích. Ačkoliv už ve Vatikánu dvakrát přivítal Lionela Messiho, dalšího krajana z Argentiny, nikdy ho neviděl hrát přímo na hřišti. Čehož podle svých slov velice lituje.

  Letos asi příliš šancí mít nebude. Leo v minulých letech hrával Ligu mistrů i v Itálii, se svými novými kolegy z Paříže ale letos dostal v soutěži soky z Lipska, Brugg a Manchesteru City. Snad se ale papež někdy na jeho zápas dostane.

  Sledujte nás na sítích

  Drama v Dortmundu. Francie remizovala s Polskem v dramatickém zápase skupiny D

  Francie sice díky proměněné penaltě Kyliana Mbappého pomýšlela na vítězství, Poláci ale pozdním gólem z penalty Roberta Lewandowského a díky skvělému výkonu brankáře Łukasze Skorupského urvali remízu 1:1. Francouzi tak nečekaně končí skupinu D na druhém místě.

  Drama v Dortmundu. Francie remizovala s Polskem v dramatickém zápase skupiny D

  Francie sice díky proměněné penaltě Kyliana Mbappého pomýšlela na vítězství, Poláci ale pozdním gólem z penalty Roberta Lewandowského a díky skvělému výkonu brankáře Łukasze Skorupského urvali remízu 1:1. Francouzi tak nečekaně končí skupinu D na druhém místě.