1.9 C
Czech
Čtvrtek 4. prosince 2025
BasketbalOpět cizinec. České basketbalisty povede španělský trenér

Opět cizinec. České basketbalisty povede španělský trenér

Po odchodu izraelského trenéra Ginzburga hledala česká basketbalová reprezentace nového lodivoda. A s rozhodnutím, kdo povede lavičku, dlouho neotálela. Dnes oznámila, že bude Satoranského a spol. trénoval španělský kouč Diego Ocampo, který sbíral zkušenosti doma, ale třeba také v Německu.

Ginzburgova éra v českém basketbalu skončila. Zkušený izraelský trenér po deseti letech opustil lavičku národního týmu. Za své hlavní úspěchy může označit šesté místo na MS, sedmé na mistrovství Evropy nebo postup na olympijské hry po dlouhých 41 letech. Basketbal v České republice Ginzburgovi zkrátka přirostl k srdci. A jasným důkazem je i to, že kouč v roce 2020 získal české občanství.

Zpráva o jeho konci v národním týmu byla zveřejněna ve středu, post trenéra ale zůstal volný pouze chvilku. Už dnes vedení reprezentace odtajnilo jeho nástupce. Tím se stal další cizinec, Diego Ocampo ze Španělska. Ten má za sebou štace jako béčko Barcelony Murcia, Estudiantes Madrid, Badalona, Manresa nebo německý Frankfurt. A trénoval také Sevillu a Zaragozu. V prvním týmu měl Tomáše Satoranského, v tom druhém Víta Krejčího.

„Přichází nová epocha po deseti letech, kdy národní tým úspěšně vedl Ronen Ginzburg. Máme nového kouče ze Španělska, což je basketbalová velmoc. Věřím, že k nám přenese nejvyšší trenérské standardy,“ pronesl v rozhovoru pro webu českého basketbalu nový generální manažer reprezentace Jiří Welsch.

Velká příležitost

Věhlasný trenér s bohatými zkušenostmi prožil úspěch také v reprezentaci. Španělský tým do 16 let dovedl před několika lety k evropskému zlatu. Sám říká, že nad rozhodnutím jít do Česka si příliš hlavu nelámal.

„Pro mě je to opravdu velká příležitost, že jsem byl osloven českou stranou, a dostávám šanci vést reprezentaci, v níž je spousta dobrých hráčů. Všechno šlo přirozenou cestou, nemyslím, že bych o ten post nějak bojoval, ale protnuly se naše představy,“ pronesl Ocampo. A rozpovídal se také o zmíněném triumfu s kadety na mistrovství Evropy.

„Uvědomuji si, že národní tým dospělých vyžaduje jinou práci. Musíme víc dbát na týmový duch, udržet atmosféru, respektovat mentalitu, ale v práci, tedy při tréninku a zápasech, je to všude stejné. Nikomu nic neodpustím. Odmakat se musí všechno na sto procent,“ ví trenér.

Smlouvu podle dostupných informací podepsal na čtyři roky.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Národní tým posílí Červenka i Kaše, o nominaci stále probíhá boj. Rozhodne se po Švýcarských hrách

Českou hokejovou reprezentaci čekají příští týden Švýcarské hry, na které trenér Radim Rulík povolal silnou sestavu včetně kapitána Romana Červenky, Ondřeje Kaše či Jana Rutty. Do nominace se vrací dvanáct čerstvých mistrů světa z Prahy a o šanci popere se i brankářský nováček Nick Malík z Plzně. Rulík zároveň otevřeně přiznává, že už má jasnější představu o olympijské soupisce pro Milán, a část kádru tvoří i šest hráčů z NHL.

Tiger Woods se po operaci zad zotavuje pomalu. Termín návratu je neznámý

Tiger Woods má za sebou další operaci zad a tentokrát se rekonvalescence vleče pomaleji, než doufal. Padesátku oslaví s putterem v ruce, ale zatím jen na tréninkovém greenu. O návratu na PGA Tour mluví opatrně a připouští, že je „ještě hodně daleko“ od plánování turnajového kalendáře.

Zacha asistoval, Boston v Detroitu znovu padl o gól

Pavel Zacha zapsal v úterním programu NHL jednu asistenci. Boston však i přes jeho přihrávku v poslední minutě nedotáhl stíhací jízdu a prohrál v Detroitu 4:5. Colorado dál dominuje soutěži, tým Martina Nečase zdolal Vancouver 3:1 a opřel se o dva góly Nathana MacKinnona. Dramatické momenty nabídly i další duely, včetně návratu brankáře Cartera Harta do NHL či první kariérní trefy dvojice mladíků v dresu Nashvillu.

Skandál na poslední chvíli. Janibek Alimkhanuly neprošel testem na drogy 

Boxerský svět zasáhla krátce před víkendovým galavečerem nečekaná zpráva. Kazachstánský šampion Janibek Alimkhanuly neprošel antidopingovou kontrolou a jeho očekávaný unifikační souboj s Erislandym Larou tak dostal zásadní trhlinu.

Sporná penalta rozohnila Tottenham. Frank obvinil VAR z chyby

Trenér Tottenhamu Thomas Frank měl po divokém utkání na St. James’ Parku jasno: VAR podle něj neměl v závěru vůbec zasahovat. Spurs nakonec díky akrobatickému zásahu Cristiana Romera v nastavení urvali remízu 2:2, ale horké téma večera se točilo kolem penalty, kterou Newcastle dostal v 86. minutě.

Wierer ovládla vytrvalost v Östersundu, Voborníková brala body

Italka Dorothea Wierer vyhrála vytrvalostní závod biatlonistek v Östersundu. V cíli porazila Finku Sonju Leinamova o tři desetiny sekundy. Francouzka Camille Bened uzavřela stupně vítězů. Češky tentokrát nedosáhly na první dvacítku pořadí, nejlepší Tereza Voborníková skončila čtyřiadvacátá.

FIFA chystá revoluci. VAR bude na MS 2026 posuzovat i rohové kopy

FIFA se připravuje na další zásadní změnu ve využívání videoasistence rozhodčích. Na mistrovství světa 2026 plánuje zavést VAR kontroly také u udělování rohových kopů, krok, který může výrazně proměnit způsob, jakým se fotbal bude posuzovat na nejvyšší úrovni. Rozhodnutí však provází kontroverze, protože domácí ligy i samotná IFAB zatím tuto novinku odmítají.

Oleksandr Usyk vs. Fabio Wardley. Zápas, který možná nikdy neuvidíme 

V těžké váze to opět vře. Oleksandr Usyk minulý týden uvolnil svůj titul WBO a podle manažera čerstvého šampiona Fabia Wardleyho tím jasně ukázal, že o vzájemný duel nestojí. Brit se po vítězství nad Josephem Parkerem stal novým držitelem pásu a očekával, že jeho dalším krokem bude povinná obhajoba právě proti Ukrajinci. Místo toho Usyk oznámil, že se chce vydat jiným směrem, a to za Deontayem Wilderem.

Palát skóroval, ale Devils padli. Vejmelkovi a Vaněčkovi se večer nepovedl

Útočník Ondřej Palát se v pondělním programu NHL znovu gólově připomněl, jenže New Jersey podlehlo doma Columbusu 3:5. Radko Gudas přidal asistenci u výhry Anaheimu nad St. Louis. V těžkém večeru se ocitli čeští brankáři. Dan Vladař inkasoval pětkrát proti Pittsburghu a dvojice Karel Vejmelka a Vítek Vaněček neudržela Utah nad hladinou na ledě San Jose.

České házenkářky smetly Kubu a slaví postup na MS

České házenkářky na mistrovství světa deklasovaly Kubu 44:21 a zajistily si postup ze základní skupiny. Tým trenérů Daniela Čurdy a Tomáše Hlavatého zvládl klíčový duel s přehledem a získal první body na turnaji. Nejvíce zářila Charlotte Cholevová, která nasázela jedenáct branek. Češky teď míří do osmifinálové fáze, kde je čekají Norky, Angola a Jižní Korea.

Mrázek nedochytal duel s Chicagem a Anaheim ztratil jisté vedení

Brankář Petr Mrázek kvůli zranění nedohrál utkání Anaheimu s Chicagem. Ducks přišli o rychlé vedení 3:0 a prohráli 3:5. Connor Bedard z Chicaga nasbíral čtyři body. Mrázka navíc trápí zdravotní potíže podobně jako klubového kolegu Lukáše Dostála.

Obavy se vyplnily. Tom Aspinall bojuje s vážným zraněním očí

Britský šampion těžké váhy UFC Tom Aspinall čelí vážným zdravotním komplikacím. Při obhajobě titulu na turnaji UFC 321 jej soupeř Ciryl Gane trefil do očí. Incident se odehrál v závěru prvního kola 25. října a vedl k okamžitému ukončení souboje bez výsledku. Aspinall si tak titul udržel, od té doby nicméně řeší mnohem závažnější problém, a to zda ještě bude moci vůbec pokračovat v kariéře.

Česká smíšená štafeta dojela na Světovém poháru v Östersundu pátá

Čeští biatlonisté vstoupili do nové sezony solidně, i když na stupně vítězů nedosáhli. Smíšená štafeta ve složení Vítězslav Hornig, Michal Krčmář, Tereza Voborníková a Markéta Davidová dojela v úvodním kole Světového poháru v Östersundu pátá. V závodě smíšených dvojic obsadili Mikuláš Karlík a Lucie Charvátová třinácté místo.

Verstappen vítězí v Kataru a dramatizuje boj o titul

Max Verstappen ovládl Velkou cenu Kataru a před finále sezony stáhl náskok Landa Norrise na 12 bodů. Oscar Piastri dojel druhý a drží se ve hře se ztrátou 16 bodů. Závod přinesl napínavý vývoj, chyby McLarenu i silný finiš favorizovaného Nizozemce, který využil lepší strategie a opět oživil souboj o titul.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama