Více
  8.5 C
  Czech
  Sobota, 16 října, 2021

  Olympijský zvyk aneb proč se koušou medaile. K jídlu nejsou, zní z Tokia

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Lipták, Prskavec i Krpálek by se na tohle téma mohli rozpovídat. Oni, stejně jako mnozí další, si odvezou domů z olympijských her v Tokiu zlatou medaili. Cenný kov, s jehož ziskem mají ve velké většině plno práce a i po slavnostním ceremoniálu ho často mají plné zuby. A to tak, že doslova.

  Zvyk spočívá v tom, že se sportovci, a není třeba poukazovat jen na olympiádu, zakousnou do své medaile. Chytnou si ji do ruky, přiblíží k puse, tu otevřou, vycení zuby a stisknou. Říkali jste si ale někdy, proč to vlastně všichni dělají?

  „Chceme oficiálně potvrdit, že medaile nejsou k jídlu,“ napsali pořadatelé her v Tokiu. „Naše medaile jsou vyrobeny z recyklovaných elektrických zařízení, které nám darovala japonská veřejnost. Takže do nich kousat nemusíte… i tak ale víme, že to dělat budete,“ doplnili.

  Svůj názor na celou situaci prozradil stanici CNN člen výkonného výboru Mezinárodní společnosti olympijských historiků David Wallechinsky, Podle něj jde hlavně o interakci sportovců s médii. Tedy zejména fotografy.

  Trend prý navíc sami lidé s foťáky nastavili. „Stala se z toho posedlost,“ říká. „Myslím, že to vidí jako ikonický snímek a něco, co se dá s největší pravděpodobností prodat. Nemyslím si, že by to atleti dělali sami od sebe,“ dodává.

  Co pak s nimi?

  To už je na každém jednotlivci. Někteří nosí medaili i do obchodu a nesundají ji po příjezdu domů z krku, jiní ji vystaví na polici v obýváků. V historii už se ale také stalo, že jsou mnozí nuceni prodat ji. Ať už kvůli zisku nebo proto, že jim zkrátka nic neříká.

  Třeba legendární boxer Vladimir Kličko získal v roce 1996 v Atlantě zlato, medaili už ale sám nevlastní. Po letech se rozhodl, že ji prodá za neskutečný 1 milion dolarů, aby spolu s bratrem mohl rozjet vlastní nadaci. Kolega z USA, plavec Anthony Ervin, svůj kov také prodal. V roce 2004 pověsil na eBay inzerát, ze kterého pak chtěl finančně pomoct lidem postiženým vlnou tsunami na břehu Indického oceánu.

  Sportovci si také na cenné kovy pořizují všelijaká pouzdra a obaly, aby se vyhnuli poškrábání. Jiné ale samotná medaile také dokázala překvapit. „Je celkem těžká, ale zároveň krásná. Jsem pyšný a šťastný,“ prohlásil vítěz časovky v Tokiu Primož Roglič.

  Ať tak či tak, jde o nesmírně cenný kousek, který jen tak někdo na planetě nemá. Proto je třeba starat se o ni podle nejlepšího možného uvážení.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Judo

  Nechci si špinit ruce, řekl judista z Alžírska. Za bojkot dostal stopku do roku 2031

  Přísnou dohru mají olympijské hry v Tokiu pro alžírského judistu Fathího Nurína. Ten z podniku odstoupil po tom, co se dozvěděl, že by mohl nastoupit proti soupeři z Izraele. Za své prohlášení, že si nechce špinit ruce, si teď od Mezinárodní judistické federace vyslechl trest. Kimono neoblékne 10 let.
  Usain Bolt

  Od treter k mikrofonu. Návrat pustil Bolt k vodě, chce být jako Bob Marley

  Mnohonásobný olympijský vítěz a světový rekordman Usain Bolt už si nemusí nic dokazovat. Teď ale přiznal, že před olympiádou v Tokiu přemýšlel o velkém comebacku. Nakonec z něj po rozmluvě s trenérem sešlo, Bolt tak přesedlal na odlišný obor - hudbu.
  Jan Rutta

  Gulášek ze Stanley Cupu. Rutta si oslavy užíval, „fans“ jeho nadšení nesdílí

  Zisk Stanley Cupu není pro českého hokejistu Jana Ruttu žádnou novinkou. V nejslavnější hokejové soutěži světa letos slavil zisk nejcennější trofeje už podruhé a přivezl ji také do Písku, kde se narodil a hokejově vyrůstal. Oslavy byly vážně bujaré.
  Jolanda Neffová

  Zlatá olympijská medaile má podezřelou skvrnu. Dejte mi novou, žadoní šampionka

  Olympijská vítězka v závodech horských kol Jolanda Neffová ze Švýcarska řeší problém s medailí, na které se objevila záhadná skvrna. A asi vás nepřekvapí, že jí „nedokonalá placka“ úplně nevoní. Proto žádá, aby dostala novou.
  Tony Hawk

  Daroval krev, kterou použili k výrobě skateboardů. „Limitka“ šla na dračku

  Slavný Tony Hawk se rozhodl pro kuriózní formu spolupráce. Nechal si vzít krev, která byla použita při výrobě skateboardů.
  Neposedná klisna

  Závodní kobyla dostála svému jménu. Utekla na silnici a řidiči nechápali, co se děje

  Odvážná a panovačná. Tak by se dalo přeložit jméno závodního koně Bold and Bossy. Dvouletá klisna dostála svému jménu a potvrdila, že koně při parkuru i na dostizích dokážou být hodně svéhlaví.
  Reklama

  1 komentář

  1. Proboha! Kousání do zlata je starý zvyk, jak vyzkoušet že zlato je pravé. Nedělejte z toho prosím nic jiného. Pokud si to dnešní mládež vykláda jinak, tak je to bohužel smutný příklad překrucování všeho k obrazu svému. Přeji hezký den. 🙂

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama