Více
  20.2 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Olympijské hry do Egypta? Premiéra pro Afriku, klapnout by mohla v roce 2036

  Evropa, Severní Amerika, Jižní Amerika, Asie i Austrálie. Co mají tyhle kouty světa společné? Ve všech těchto oblastech už se v historii konaly olympijské hry. Afrika zatím svítí červeně, i tam by ale mohla sportovní akce, jaká ve světě nemá obdoby, zamířit. Egypt totiž plánuje kandidovat na pořadatele her v roce 2036.

  Olympiádu mají všichni sportovní fanoušci i většina veřejnosti v živé paměti. Nedávno skončený rok 2021 se nesl ve znamení letních olympijských her, které se odehrály v japonském hlavním městě Tokiu. Navíc, na tom samém kontinentu se teď budou konat i zimní hry.

  Peking klepe na dveře, kromě příprav na nadcházející podnik už se ale v Mezinárodním olympijském výboru řeší i otázky kolem budoucnosti. Pokud budeme mluvit o letních hrách, program je následující. Po Tokiu se jede do Paříže, Los Angeles a Brisbane.

  Poslední jmenované město, které se nachází v Austrálii, se stane dějištěm olympiády v roce 2032, místo konání o čtyři roky později je ale stále zahaleno tajemstvím. Tím už ale není to, že sám předseda MOV by rád dotáhl hry do Afriky. O kandidatuře přemýšlí Egypt.

  „Když jsem začínal své funkční období (v roce 2013, pozn. redakce), tak jsem snil o tom, že za mé vlády bude Afrika hostit olympijské hry, ale to už bohužel nebude možné. Doufám, že do roku 2036 nebo 2040, kdy už nebudu ve funkci, nějaká africká země začne jednat s MOV o pořádání olympijských her,“ pronesl už vloni v listopadu šéf výboru Thomas Bach.

  Ve hře jsou i další země

  Afričané patří historicky mezi jedny z nejúspěšnějších sportovců na olympijských hrách. Vynikají zejména atleti v čele s běžci, co se týče pořadatelství, tam je ale stále kolonka prázdná. Změnu chtějí uskutečnit Egypťané, kteří už mají na stole i plány na stavbu mega komplexu.

  Nádherný stadion pro 90 tisíc lidí, bazény, kurty, haly. Takhle nějak by mohlo vypadat dějiště olympiády v roce 2036, které by se nacházelo 45 kilometrů od Káhiry. Pokud se vše podaří, bude Egypt první africkou zemí. Třeba Jihoafrické republice unikly hry v roce 2004 o dvě místa.

  Po boku Egypta se ale o pořadatelství olympiády hlásí třeba i Rusko, Ukrajina, Španělsko nebo Turecko.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.