Neustále pochybnosti okolo blížících se olympijských her v Tokiu se stále rozrůstají. Klid a jistotu všem účastníkům i fanouškům se pokusila dodat šéfka olympijských her Seiko Hašimotová, která prohlásila, že hry stoprocentně proběhnou.
Japonsko pomalu finišuje s přípravami na olympiádu v Tokiu. Největší hrozbou pro celé hry je i nadále pandemie koronaviru, která stále sužuje nejen japonskou zemi. Poměrně obsáhlá část státu je v nouzovém stavu, nakažených lidí koronavirem je více než padesát tisíc.
Prezidentka olympijských her v japonském velkoměstě Seiko Hašimotová, která převzala funkci po odstoupení Joširo Mori, v rozhovoru pro BBC uvedla, že konání her je stoprocentně jisté. „Pevně věřím, že se bude olympiáda v Tokiu na sto procent konat. Otázkou aktuálně je, jak zařídíme ještě větší bezpečnost celých her,“ řekla.
Už nyní je jasné, že se do Tokia nedostanou zahraniční fanoušci a publikum se bude skládat pouze z tamějších diváků. Ani to ovšem není zcela jisté. „Jestliže během her vypukne v zemi další vlna, která povede ke krizi a nouzovému stavu pro většinu státu, musíme být připravení na pořádání bez jakýchkoliv diváků,“ doplnila Hašimotová.
Nepříjemností pro pořádající zemi je také fakt, že se nedaří proočkovat zdejší populaci. V polovině května dostalo alespoň jednu dávku pouhá dvě procenta místních obyvatel. „Testy, které jsme provedli, by měly Japoncům dodat důvěru, že hry mohou proběhnout velmi bezpečně a spolehlivě,“ pronesl již dříve mluvčí olympijského výboru Mark Adams.
Dobrovolníci odřekli účast
Aby problémů kolem odložených her na asijském kontinentu nebylo málo, pořadatelé přišli o velký počet dobrovolníků. Především kvůli obavám z možné nákazy koronavirem odřeklo účast na největší sportovní akci zhruba 10 000 z očekávaného počtu 80 000 dobrovolníků.
„U dobrovolníků panuje strach a obavy z nakažení koronavirem, což ovšem není jediným problém. Někteří zjistili, že to nedokážou skloubit se svou prací nebo životními změnami,“ uvedli v prohlášení organizátoři her.
Dle informací, které přinesla agentura AP, dostane malá část dobrovolníků před začátkem her očkování proti nemoci covid-19. Většina z nich by se však neměla dostat do kontaktu se samotnými sportovci ani dalšími aktéry her.
Začátek olympiády je naplánován na 23. července a pokračovat bude až do 8. srpna.