Více
  10.6 C
  Czech
  Pátek, 15 října, 2021

  O víkendu se poběží Velká pardubická. Do ochozů opět zamíří tisíce diváků

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Už v neděli se poběží 131. ročník nejslavnějšího dostihu v České republice. Na Velkou pardubickou se po roce znovu vrací diváci a na východě Čech jich čekají opravdu hodně. Celodenní program závodů odstartuje v 11:30.

  Před zcela odlišnou atmosférou se v letošním roce bude konat slavný dostihový závod na pardubickém závodišti. Jako každoročně se uskuteční druhou říjnovou neděli, na území Evropy se jedná o jeden z největší dostihů vůbec.

  Dle slov trenéra loňského vítěze Hegnuse bude i pro koně velká změna, že kolem tratě je požene spoustu natěšených fanoušků. „Kůň je vnímavé zvíře, na ryk reaguje stejně jako člověk. Jinak běží v tichu, kdy je daleko klidnější. Jinak při hukotu, kdy je v hledišti spousta lidí. Chová se úplně jinak,“ řekl pro sport.cz.

  Loni se Velká pardubická obešla bez diváků vůbec poprvé v historii. Nejen z tohoto důvodu výrazně klesla dotace celého dostihu, která výrazně zamávala startovním polem. Ubylo především hodně cizinců, odradily je především malé odměny.

  Nejslavnější překážka pozměněna

  I tak to bude napínavá podívaná, na které nebudou chybět známí čeští žokejové. „Bouřlivá atmosféra může sehrát roli v lepších výkonech koní i jezdců. Dostihy jezdíme pro lidi, jsme rádi, že tam zase budou,“ těší se Jan Kratochvíl.

  Velkým tématem je, a ještě jistě bude velký Taxisův příkop, který přes rok doznal změn. Mluvilo se o tom již v předchozích letech, ovšem došlo k tomu až letos. Byl upraven tak, aby byl pro koně bezpečnější, ze své náročnosti ale slavná překážka číslo čtyři nic neztratila. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že hrana příkopu za živým plotem byla upravena tak, aby pozvolna stoupala a nedocházelo k vážným zraněním koní.  

  „Od začátku jsem to podporoval, i když mám od té doby spoustu nepřátel. Hlavně ze strany starých žokejů, kteří jezdili Velkou pardubickou ještě v době, kdy to byla opravdu těžká překážková dráha. Dnes se to běhá daleko rychleji, nesmí se padat a koně potřebují daleko větší rychlost. Úprava je dobrá, není důvod, aby koně zaplatili chybu třeba životem,“ pronesl pro irozhlas.cz osminásobný vítěz pardubické Josef Váňa st.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ester Ledecká

  Ledecká opět perlila. Rozhovor o plánech na novou sezonu zastínila vtipná poznámka

  Před čtyřmi lety ohromila zimní královna Ester Ledecká celý svět, když dokázala zvítězit na olympijských hrách ve dvou různých disciplínách. Dvě zlaté medaile – jedna z paralelního slalomu na snowboardu, jedna ze sjezdu na lyžích. Česká obojživelnice vstoupila tímto momentem do dějin, ale sama tvrdí, že to byl jen začátek. Už si totiž brousí zuby na blížící se hry v Pekingu a na předsezónní konferenci neskrývala nadšení. Zvládla i vtipkovat s novináři.
  Daniel Mekbib

  Lákadla squashového mistrovství v Ostravě? Čtveřice z první stovky a vyrovnané bitvy

  Tohle bude svátek dynamických výměn a napínavých chvil. Od 21. října se v ostravském sportovním centru Fajne rozehraje domácí šampionát ve squashi. A půjde možná o nejkvalitnější republikový turnaj v historii. Důkazy jsou jasné – čtyři čeští hráči v první světové stovce, dravé mládí a úřadující šampionka Anna Serme hrající v životní formě. „Takhle vyrovnané to opravdu snad nikdy nebylo. Do toho je možné, že se ještě na poslední chvíli přihlásí Jan Koukal, který v minulých letech pořadím na šampionátu dokázal zamíchat,“ prohlásil Tomáš Fořter, sekretář České asociace squashe, která MČR spolupořádá. Finálové zápasy se uskuteční v neděli 24. října.
  Velká pardubická

  Velká pardubická zná vítěze. No Time to Lose selhal, překvapivý triumf slavil Talent

  131. ročník Velké pardubické zná svého vítěze. V cílové rovince nakonec slavil podceňovaný Talent, který běžel s žokejem Pavlem Složilem. Druhý skončil Evžen s Jaroslavem Myškou, třetí doběhl Mr Spex s Janem Kratochvílem.
  Laurel Hubbardová

  Transgender vzpěračka je opět v kurzu. Doma na Zélandu se stala Sportovkyní roku

  Okolo vzpěračky Laurel Hubbardové bylo v létě hodně rušno. Stala se totiž první ženou v historii olympijských her, která prošla změnou pohlaví. Původně muž z Nového Zélandu se představil pod pěti kruhy jako reprezentantka své země ve vzpírání. I když nepředvedla v Tokiu vůbec nic, vysloužila si i cenu.
  Tanitoluwa Adewumi

  Šachový velmistr v 11 letech? Uprchlík, který žil pod mostem, chce přepsat historii

  Když padne řeč na šachy, spousta lidí zpozorní. Oblíbená a zdánlivě jednoduchá hra se opět dostává do popředí. Už tomu tak ale bylo i v minulosti. Ty nejlepší hráče, tzv. velmistry, si mnozí představují jako starší pány s tisíci odehranými partiemi. Dějiny chce ale přepsat teprve 11letý klučina původem z Nigérie.
  Ondřej Synek

  Díky za vše, Ondro. Na zlato z olympiády už nedojde, veslař Synek končí kariéru

  Český sport se loučí s legendou. Kariéru se rozhodl ukončit veslař Ondřej Synek, několikanásobný mistr světa a vítěz Světového poháru ve skifu. Konec profi dráhy provázely vleklé zdravotní problémy, kvůli kterým Synkovi utekla také olympiáda v Tokiu. Svůj záměr prozradil na tiskové konferenci.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama