4.4 C
Czech
Středa 25. března 2026
HokejNHL oplakává smrt legendy. Nejlepšímu střelci Rangers v historii bylo 80 let

NHL oplakává smrt legendy. Nejlepšímu střelci Rangers v historii bylo 80 let

Když se někde zmíní jméno Rod Gilbert, většině hokejových fanoušků asi nebude nic říkat. Faktem je, že tenhle hokejista pověsil brusle na hřebík už v roce 1978, doteď ale platí za nejlepšího střelce v historii New Yorku Rangers a jako první bylo jeho číslo vyřazeno. Teď Mr. Ranger ve věku 80 let zemřel.

Těch, kdo měli to štěstí vidět Gilberta v plné polní, už moc nezbývá. Slavné křídlo válcovalo scénu NHL v letech 1960 a 1978 a během své kariéry si vysloužilo spoustu pozornosti. Čtyři roky po ukončení své profi dráhy se dostalo i do Síně slávy.

Přezdívaný Mr. Ranger se narodil v Montrealu, do dění v nejlepší hokejové lize ale nemusel vůbec zasáhnout. Jako mladý se totiž jen těžko dostával ze zranění, které mu způsobil zlomený obratel. Ale povedlo se a do služeb zlanařil Kanaďana výběr New Yorku Rangers.

V tom odehrál celkem 1065 zápasů základní části, ve kterých si připsal 406 gólů plus 615 asistencí. Což je z pohledu historických statistik gólů, asistencí a bodů klubové maximum. Slavná hokejová organizace teď ale oplakává Gilbertovu ztrátu.

„Jsem hluboce zarmoucen odchodem Roda Gilberta, jednoho z největších hráčů Rangers, který kdy za nás hrál. Byl to také jeden z největších ambasadorů, které kdy hokej měl,“ řekl majitel klubu James Dolan.

Hvězda, srdcař i kanonýr!

Jak už bylo řečeno, statisticky se Gilbertovi vedlo na výbornou. Sázel jeden gól za druhým, k tomu přidával i asistence. Jeho číslo 7 bylo jako poprvé v historii klubu vyřazeno a visí u stropu v Madison Square Garden.

Osminásobný člen výběru pro Zápasy hvězd v NHL pracoval po konci kariéry ve vedení Rangers a jeho práce byla mnohými oslavována.

„Vliv Roda Gilberta na NHL a New York Rangers za posledních 62 let byl hluboký – jak na ledě, tak mimo něj,“ prohlásil v tiskové zprávě boss NHL Gary Bettman. „Jako hráč byl uctíván svými spoluhráči, respektován svými protivníky a absolutně milován fanoušky Rangers,“ doplnil.

„Přestože jeho úspěchy na ledě z něj udělaly člena Síně slávy, byla to jeho láska k organizaci a ke všem obyvatelům New Yorku, díky které si ho všichni oblíbili a navždy mu vynesla titul Mr. Ranger,“ dodal majitel Dolan.

Rod Gilbert zemřel v neděli 22. srpna ve věku 80 let.

Nejčtenější tento týden

Šulc poprvé ovládl anketu Fotbalista roku

Pavel Šulc prožil mimořádný rok a dočkal se dalšího velkého ocenění. Ofenzivní záložník Lyonu poprvé vyhrál anketu Fotbalista roku, v níž s velkým náskokem předčil Patrika Schicka i Ladislava Krejčího. Po přestupu do Francie navíc rychle potvrdil, že umí obstát i na vyšší úrovni.

Jannik Sinner přepsal dějiny. Překonal rekord v počtu vyhraných setů

Italský tenista Jannik Sinner je ve fantastické formě. Na turnaji Miami Open nejen postoupil do osmifinále, ale zároveň překonal rekord Novaka Djokoviče v počtu vyhraných setů v řadě na turnajích Masters 1000. Znovu tak potvrdil, že patří mezi největší hvězdy současného tenisu. 

Ottawa uspěla na ledě Rangers a dál živí naději na play off

Senators vyhráli v jediném pondělním zápase NHL na ledě NY Rangers 2:1 a v tabulce Východní konference zůstali ve hře o divokou kartu. Newyorský celek prožil další nepovedený večer, doma vyslal na branku jen devět střel a neoslavil ani tisící zápas Mikaa Zibanejada v NHL.

Jake Paul vyhlíží velkou výzvu. Francis Ngannou je další na řadě

Kontroverzní influencer a boxer Jake Paul se po těžkém zranění vrací do hry. Navzdory zlomené čelisti z posledního zápasu už vyhlíží další velké jméno, a to rovnou bývalého šampiona UFC Francise Ngannoua, kterého ostře kritizuje.

Krejčí se stal kapitánem české reprezentace

Česká fotbalová reprezentace má před baráží o mistrovství světa nového kapitána. Pásku převzal Ladislav Krejčí, který patří mezi přirozené lídry týmu už delší dobu. Trenér Miroslav Koubek tak před duelem s Irskem udělal důležité rozhodnutí a naznačil, že změna nebude jen krátkodobá.

Luke Humphries zvítězil na Belgian Darts Open

Luke Humphries ovládl Belgian Darts Open a připsal si už devátý titul na European Tour. Po finálové výhře nad Jonnym Claytonem však zaujal i svým humorem, když s nadsázkou poznamenal, že v éře Luka Littlera mu možná připadne „jen“ role světové dvojky.

Nečas znovu úřadoval, Vejmelka pomohl Utahu k cenné výhře

Martin Nečas znovu ukázal výbornou formu. Při výhře Colorada 3:2 po prodloužení na ledě Washingtonu připravil dva góly a v produktivitě se dotáhl na Davida Pastrňáka. Výrazný večer prožil také Karel Vejmelka, který 33 zákroky pomohl Utahu k triumfu 4:3 po prodloužení nad Los Angeles.

Amálie Švábíková získala na halovém mistrovství světa bronz

Česká atletika má z halového mistrovství světa v Toruni druhou medaili. O cenný kov se postarala tyčkařka Amálie Švábíková, která po čistém výkonu do 470 centimetrů vybojovala bronz. Na stupních vítězů se zařadila po bok Angelica Moser a Imogen Ayris, zlato si odvezla Molly Caudery.

Lehečka v Miami poprvé prošel do osmifinále

Jiří Lehečka zvládl v Miami další důležitý krok. Ve třetím kole porazil domácího Ethana Quinna 6:3 a 7:6, navázal na povedený výkon na servisu a na floridském Masters si poprvé v kariéře zahraje osmifinále. Český tenista tak potvrdil, že i proti rozjetému soupeři umí udržet klid v klíčových chvílích.

Manuel vyhrála halové mistrovství světa na 400 metrů

Lurdes Gloria Manuel v Toruni potvrdila, že patří mezi největší talenty české atletiky. Dvacetiletá čtvrtkařka doběhla pro zlato v osobním rekordu 50,76 sekundy a ukončila osmileté čekání české výpravy na medaili z halového světového šampionátu. Česká atletika má navíc po dlouhých letech další ženskou světovou šampionku.

Pastrňák gólem a jubilejní asistencí řídil výhru Bostonu

David Pastrňák pomohl Bostonu gólem a asistencí k vítězství 4:2 na ledě Detroitu. Český útočník zároveň dosáhl na metu 500 asistencí v NHL a zařadil se mezi šestici českých hráčů, kterým se to povedlo. Výrazný večer prožil také Daniel Vladař, jenž dovedl Philadelphii k výhře nad San Jose.

Růžička přepsal rekord play off

Martin Růžička prožil v Hradci Králové večer, který se v extraligovém play off zapíše do historie. Kapitán Třince si při výhře 3:2 po prodloužení připsal asistenci u rozhodujícího gólu Miloše Romana a dostal se na 134 bodů ve vyřazovací části samostatné české extraligy. Na čele historického pořadí se dotáhl na Ondřeje Kratěnu a díky vyššímu počtu gólů se posunul před něj.

James a Durant přepsali historické tabulky NBA

LeBron James a Kevin Durant prožili v NBA noc, která se zapisuje do kronik. James se stal novým rekordmanem ligy v počtu zápasů v základní části. Durant se zase posunul před Michaela Jordana na páté místo historické tabulky střelců. Oba milníky navíc přišly ve vítězných zápasech jejich týmů.

Sinner v Miami vyrovnal Djokovičův rekord

Jannik Sinner vstoupil do turnaje v Miami přesně tak, jak si přál. Damira Džumhura porazil hladce 6:3 a 6:3 a ani na chvíli nepustil zápas do větších komplikací. Po triumfu v Indian Wells tak zvládl i rychlý přesun na další velký turnaj a potvrdil, že v úvodu amerického jara drží mimořádně vysoký standard.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama