ZajímavostiNeskutečný Clint Malarchuk. Na ledě mu bruslí podřízli krk, pak si sám...

Neskutečný Clint Malarchuk. Na ledě mu bruslí podřízli krk, pak si sám prostřelil hlavu

O balanci mezi životem a smrtí by mohl tento brankář napsat knihu. Neskutečný dříč a kamarád, na kterého byl spoleh. Sám v hlavě však vedl spor s démony, které zaháněl léky a alkoholem. O jeho neštěstí na ledě se budou vést ještě dlouhosáhlé debaty. Jestli na tomto světě měl někdo opravdu zůstat, je to právě Clint Malarchuk.

V letech 1981 až 1992 se mu v NHL velmi dařilo. Za Quebec, Washington a Buffalo odehrál přes 300 zápasů. V kabině byl velmi oblíbený, nikdy nenechal nikoho ve štychu. Byl to dříč, od rána do večera buď v hale, nebo na rybníku. Přezdívali mu Cowboy Goalie, byl to totiž oblíbený parťák a gentleman. To, co se mu ale dařilo na ledě, postrádal v osobním životě. Potýkal se s duševním onemocněním a tyranským otcem. Před alkoholem, který doma potkával denně se schovával na kluzišti.

„Mám tři minuty!“

Hokej Clinta naplňoval. Nejenže to byl útěk od reality, zároveň to ale bylo i místo, kde ho lidé chválili. Do onoho osudného dne pro něj byl hokej vším. To se však změnilo v březnu roku 1989. Při zápase v hale Memorial Auditorium v Buffalu 15 tisíc fanoušků zmlklo a ani nedutalo. Útočník St. Louis Steve Tuttle najel do Clinta a nešťastnou náhodou mu svojí bruslí prořízl krk. Stadion utichl.

Kameramani měli jediný úkol a to natáčet všechno kolem, jen ne děsivý pohled na krvácejícího brankáře. Kolem branky se začala rozlívat krev. Clint po strašlivém zážitku přiznal, že v první chvíli o řezu ani nevěděl, až když mu z krku začala téct krev. Jako první přiběhl Jim Pizzutelli, zdravotník z vietnamské války. „Jimmy, je to tepna. Mám tři minuty“. Tak zněla poslední slova Clinta Malarchuka předtím, než upadl do mdlob. Brusle o pouhý milimetr minula hrtan. Díky rychlé pomoci zdravotníků se podařilo brankáře dostat ihned do nemocnice a zachránit mu život.

To, co následovalo potom, bylo ale děsivější. Přišla doba depresí a úzkostí. Clint se budil každou noc zpocený, s rukou na krku a strašlivým křikem. Po návratu na led už to nebyl ten Clint, kterého všichni znali. Začal být průměrný a ztratil tu jedinou věc, která mu dávala smysl života. Zjistili mu obsedantně-kompulzivní poruchu, která mu v jeho duševním zdraví příliš nepřidala.

Začalo začarované kolečko. O jeho duševním zdraví se začaly šířit drby. Soupeři si z něho začali utahovat slovy jako „běž si vzít další pilulku“. Clint už takhle nemohl dál. V roce 2007 ho kamarádi přiměli, aby si zašel k doktorovi. Během čekání v ordinaci se ale beze slov vypařil.

Poslední kapka

Drogy, alkohol a prášky. Zamotané kolečko, ze kterého se nemohl dostat. Deprese ho zužovaly natolik, že nedokázal uniknout. Svůj stav se rozhodl vyřešit po svém. Vzal pistoli a prostřelil si kulkou hlavu. Od brady až k mozku. Bylo to jeho druhé střetnutí se smrtí a podruhé mu někdo nedovolil odejít. Kulka se zastavila mezi očima. Dodnes nikdo nechápe, jak je možné, že nedoputovala do mozku. V nemocnici mu opět zachránili život.

Dnes je z něho legenda, které se nebojí o svém životě mluvit. Rád se s lidmi baví na téma duševního zdraví a dává rady, jak vyzrát na duši. V roce 2014 vydal autobiografii nazvanou „The Crazy Game“.

Nejčtenější tento týden

Čeští mladíci ztratili semifinále se Švédskem v prodloužení

Česká osmnáctka sahala na mistrovství světa po finále. V Trenčíně vedla nad Švédskem 3:1, jenže soupeř ve třetí třetině srovnal a v prodloužení rozhodl kapitán Bosse Meijer. Tým trenéra Jana Tomajka tak čeká zápas o bronz proti Lotyšsku.

Anaheim slaví postup, Dostál zastavil Edmonton

Lukáš Dostál si po nepovedeném pátém duelu spravil chuť ve velkém stylu. Český brankář pochytal 25 střel, pomohl Anaheimu k výhře 5:2 nad Edmontonem a Ducks poslal do druhého kola play off NHL. Spolu s nimi slaví také Minnesota, která stejným výsledkem vyřadila Dallas.

Aberdeen rozhodne. Michael Van Gerwen nastoupí proti Humphriesovi v klíčové bitvě o play-off

Premier League Darts vstupuje do závěrečné fáze a tlak stoupá. V Aberdeenu se na Night 13 střetnou dvě velká jména, Michael van Gerwen a Luke Humphries, v zápase, který může zásadně zamíchat pořadím v boji o elitní čtyřku.

Mohamed Salah se vrátí na Anfield. Liverpoolská legenda chce stihnout rozlučku 

Zranění přišlo v nejméně vhodný moment, kdy se jeho éra v Liverpoolu chýlí ke konci. Mohamed Salah ale podle prvních zpráv neřekl poslední slovo a fanoušci slavného klubu tak stále věří, že svou hvězdu uvidí na hřišti ještě jednou.

Vladař zazářil a poslal Flyers dál, druhou nulou řídil postup, Dobeš vychytal Montrealu mečbol

Čeští brankáři výrazně promluvili do play off NHL. Daniel Vladař zazářil v brance Philadelphie, proti Pittsburghu pochytal všech 42 střel a dovedl Flyers k výhře 1:0 v prodloužení i k postupu do druhého kola. Jakub Dobeš zase pomohl Montrealu k vítězství 3:2 nad Tampou Bay a Canadiens vedou v sérii 3:2 na zápasy.

Bezpečnost FIFA MS 2026 není jistá. Bílý dům žádá obnovení klíčového úřadu 

Přípravy na fotbalové mistrovství světa ve Spojených státech komplikují politické spory i bezpečnostní incident ve Washingtonu. Bílý dům varuje, že bez plně funkčního ministerstva vnitřní bezpečnosti může být organizace turnaje ohrožena. FIFA zatím mlčí. 

Fabio Wardley poslal jasný a tvrdý vzkaz svému soupeři Duboisovi

Souboj dvou ranařů slibuje krev už od prvního gongu. Fabio Wardley chce v titulovém zápase proti Danielu Duboisovi rozpoutat otevřenou bitvu bez taktizování. V Manchesteru půjde o pás organizace WBO a podle všeho i o rychlý a nekompromisní průběh.

Pastrňák rozhodl v prodloužení a udržel Boston ve hře

David Pastrňák znovu ukázal, proč patří mezi největší lídry Bostonu. Český útočník rozhodl pátý zápas série proti Buffalu krásným blafákem v prodloužení. Bruins vyhráli 2:1 a snížili stav série na 2:3. Jejich sezona tak pokračuje a série se vrací do Bostonu.

Pardubice po čtrnácti letech slaví titul

Pardubické Dynamo se vrátilo na extraligový trůn. V šestém finále vyhrálo v Třinci 5:4 po prodloužení a celou sérii ovládlo 4:2 na zápasy. Hlavní roli sehrál Roman Červenka, který dal dva góly a v čase 60:57 rozhodl o zlaté tečce za sezonou.

Lehečka v Madridu přehrál Musettiho a jde do čtvrtfinále

Jiří Lehečka dál září na antukovém Masters v Madridu. Český tenista zvládl osmifinále proti Lorenzu Musetti, kterého porazil jasně 6:3 a 6:3. Na kurtu působil jistě, dobře servíroval a soupeře často tlačil agresivní hrou. Ve čtvrtfinále ho čeká Arthur Fils.

Mercedes pod tlakem. Toto Wolff musí krotit ambice svých jezdců

Tři závody, tři dominantní víkendy a dvojice jezdců na čele šampionátu. Mercedes vstoupil do sezony 2026 ve velkém stylu. Šéf týmu Toto Wolff však upozorňuje, že boj mezi Georgem Russellem a Kimim Antonellim má jasná pravidla.

Vladařovi rozhodl smolný odraz, Vejmelka padl v prodloužení

Českým brankářům pondělní program play off NHL radost nepřinesl. Daniel Vladař s Philadelphií nevyužil druhý mečbol proti Pittsburghu a po porážce 2:3 vede jeho tým už jen 3:2 na zápasy. Karel Vejmelka s Utahem sahal po velkém obratu proti Vegas, jenže Golden Knights nakonec vyhráli 5:4 v prodloužení a srovnali sérii na 2:2.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama