15.2 C
    Pátek 26. dubna 2024

Němci na mistrovství Evropy „jednadvacítek“ zvládli penalty, dál jdou i Španělé

Mistrovství Evropy do jednadvaceti let zná všechny čtyři semifinalisty. Všechna čtvrtfinále přinesla mimořádně napínavé bitvy, které se rozhodovaly až v samotných závěrech zápasů. Postup do další fáze si nakonec zajistili Španělé, Nizozemci, Němci a Portugalci.

Jako první si postup do bojů o medaile zajistili fotbalisté Nizozemska. V úvodním čtvrtfinále dokázali přetlačit mírně favorizovaný výběr Francie, když dokázali otočit nepříznivý vývoj a díky brance z třetí nastavené minuty ve druhém poločase postoupili dál. Hrdinou utkání se stal Myron Boadu, který se postaral o obě branky svého týmu.

Ve zbylých třech utkáních se muselo rozhodovat až nad rámcem základní hrací doby. Obhájci titulu ze Španělska dlouho vedli, jenže o vedení přišli kvůli penaltě z 94. minuty, kterou proměnil Luka Ivanušec. Rozhodnutí přišlo až v prodloužení, kdy se podruhé v utkání trefil Javi Puado.

Muž zápasu po jeho skončení přiznal, že se postup nerodil vůbec jednoduše. „Je pravda, že to bylo opravdu náročné utkání. Věděli jsme, že to s Chorvaty bude velice těžké, mají kvalitní mužstvo. Jsme šťastní, že jsme to zvládli a jdeme dál,“ hodnotil střetnutí.

Přestřelku s Itálií rozhodlo Portugalsko v prodloužení

Až do penalt došel duel mezi Němci a Dány. Základní hrací doba přinesla nerozhodný výsledek 1:1, stejným poměrem skončilo i prodloužení. Severský výběr v zápase dvakrát vedl, jenže favorité z Německa v obou případech srovnali a v penaltovém rozstřelu nakonec rozhodli o výhře. Vítěznou penaltu proměnil v sedmé sérii Paul Jaeckel.

„Jsem na náš tým hrdý. Dali jsme do celého zápasu všechno, co v nás bylo a po penaltách jsme mohli naplno slavit. Máme obrovskou radost, že se nám to povedlo,“ popisoval kapitán německého výběru Arne Maier, který byl v penaltovém rozstřelu úspěšný.

Posledním postupujícím se stalo Portugalsko, které sehrálo parádní podívanou s Itálií. Základní hrací doba nabídla hned šest branek a vyrovnané skóre 3:3. Hned na začátku prodloužení dostal Ital Lovato druhou žlutou kartu a Portugalci dokázali početní výhody využít. Jednou se trefil střídající Jota, závěrečnou trefu na 5:3 obstaral Conceição.

Semifinálové duely jsou na programu ve čtvrtek. Proti sobě se postaví Španělé s Portugalci a Nizozemci s Němci.