Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Tuny písku všech barev i podob, pláně a pustiny. Na Nový rok startuje slavná Rallye Dakar

  Je to tu opět! Největší závod roku klepe na dveře. Přes 430 strojů už startuje motory, svět čeká velice zajímavě oživená Rallye Dakar 2022. Spousty písku, duny, pusté končiny, tajemná údolí i odlehlé planiny. Takový bude nový ročník celosvětově milovaného závodu, který se letos pojede, na rozdíl od minulých let, pouze na území jednoho státu. Míříme do Saudské Arábie.

  Účastníky letošního Dakaru čeká obnovená a slibně přebudovaná trasa, k níž organizátoři uvedli, že jezdce čeká „písek všech barev i podob“ a mají se rozhodně na co těšit.

  Trať bude dlouhá 8378 kilometrů, začne se v Džiddě, přičemž první etapa závodníky zavede do Háilu. Kvůli covidu Dakar zavedl namísto několika tras z bodu A do bodu B spousty okružních etap, aby se eliminovaly „zbytečné“ přesuny týmů a kontakty s místními.

  Přestože budou mít jezdci přísně kontrolovaný režim, snaha pořadatelů předejít nákaze je i tak pochopitelně veliká. Letošní počet účastníků šplhá k šesti stovkám, a proto se některá stanoviště stanou domovem týmů i na několik dní. Například se bude zůstávat hned druhý den závodu v Háilu, v následujících etapách pak týmy zakotví i v Rijádu, a to dokonce na čtyři dny.

  Za Česko Michek, Loprais či Prokop

  Co se českých týmů týká, tak účast je velmi početná, byť ambice na umístění si může dělat hlavně Martin Michek na motocyklu, Martin Prokop s Viktorem Chytkou mezi auty a Martin Macík v kamionech. Velká část českých startujících pojede v kategorii Classic. Z dalších Čechů se pak můžeme těšit na motorkáře Milana Engela nebo Jana Brabce, vynikajícího Aleše Lopraise v kamionu nebo Tomáše Kubienu se Zdeňkem Tůmou na čtyřkolkách.

  Sázkové kanceláře pochopitelně nejvíce věří bývalým šampionům Stéphanemu Peterhanselovi či Carlosu Sainzovi. Zmínění závodníci navíc jdou do závodu s velikou inovací v podobě nového buggy stroje Audi RS Q e-tron, o němž pak druhý jmenovaný mluvil na tiskové konferenci: „Je mi ctí, že mohu být součástí takového týmu. Našim cílem je rozhodně s novým vozem vyhrát. Za tím si tvrdě půjdeme.“

  Druhou stranou mince je pak tým Toyota, jenž do závodu nasazuje Nassera Al-Attiyaha s Ginielem de Villiersem v novém voze se zlepšeným zdvihem v zadní části odpružení. Inovacemi se nový Dakar jen hemží, rozhodně je na co se těšit!

  Slavná Rally Dakar, která se letos pojede v Saudské Arábii, startuje na Nový rok, tedy 1. ledna roku 2022.

  Seznam etap Rally Dakar 2022:

  • 1. ledna: Prolog: Džidda–Háil (636 km celkově/19 km rychlostní zkouška)
  • 2. ledna: 1. etapa: Háil–Háil (546/334)
  • 3. ledna: 2. etapa: Háil–Artavíjá (585/339)
  • 4. ledna: 3. etapa: Artavíjá–Kajsumá (554/368)
  • 5. ledna: 4. etapa: Kajsumá–Rijád (707/465)
  • 6. ledna: 5. etapa: Rijád–Rijád (563/348)
  • 7. ledna: 6. etapa: Rijád–Rijád (635/421)
  • 8. ledna: Volný den
  • 9. ledna: 7. etapa: Rijád–Dawadmí (700/401)
  • 10. ledna: 8. etapa: Dawadmí–Vadí ad-Davásir (828/394)
  • 11. ledna: 9. etapa: Vadí ad-Davásir–Vadí ad-Davásir (490/287)
  • 12. ledna: 10. etapa: Vadí ad-Davásir–Biša (757/374)
  • 13. ledna: 11. etapa: Biša–Biša (500/345)
  • 14. ledna: 12. etapa: Biša–Džidda (676/163)

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.