Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Nejrychlejší ročník všech dob, ostré tempo a také pád. Peklo severu ovládl Dylan van Baarle

  Další ročník prestižního cyklistického závodu Paříž-Roubaix je minulostí. Včera odpoledne dojeli jezdci do cíle po 257 kilometrech v rekordně rychlém čase, to však nebylo jediným „highlightem“ francouzské klasiky. K vidění byl také hororový karambol Yvese Lampaerta, kterého poslal na zem jeden z diváků.

  Klasika známá jako Peklo severu se jezdí už od roku 1869 a kromě pauz kvůli první a druhé světové válce a pandemii covidu-19 se pořádá téměř nepřetržitě. Letos byl na programu ročník, který se zapíše do dějin jako ten nejrychlejší všech dob. Cyklisté nastolili neskutečné tempo, které drželi až do konce.

  Řečí čísel se na 257 kilometrech, navíc 30 po nepříjemných kostkách, závodilo průměrnou rychlostí 45,8 kilometrů v hodině. Což je rekord. Nejlepší výkon předvedli v pelotonu, ale také v závěru na velodromu, jezdci Ineos Grenadiers, který si dříve říkal Sky. A to se projevilo také na stupních vítězů.

  Prvenství bral nizozemský borec Dylan van Baarle, který se zhruba 20 kilometrů před cílem odpoutal a už se nenechal předjet. Nemohl jsem tomu uvěřit, když jsem vjel na velodrom. Díval jsem se na druhou stranu, jestli se tam objeví někdo další, ale byl jsem tam sám. Nemám slov,“ řekl po triumfu.

  Pro druhé místo si za parádního slunného počasí dojel Belgičan van Aert z týmu Jumbo-Vista, bronz připadnul na 119. ročníku slavného závodu Küngovi ze Švýcarska, který jezdí za Groupama-FDJ. Nebyly to ale jen hezké momenty, které diváky zvedly ze sedadel.

  Šílený pád Lampaerta

  Další Belgičan Yves Lampaert také toužil po umístění na předních pozicích, ze tažení o stupně vítězů ho ale vyřadil nepříjemný pád. Ten jezdec nezpůsobil svou chybou, ale chováním jednoho z diváků, o kterého zavadil. Snažil se vše ustát, to se ale nepovedlo. Lampaert udělal několik kotrmelců.

  Škobrtnutí o tleskající ruce fanouška ho stálo všechno. Nakonec dojel tři minuty za vítězem a v cíli pořádně nadával. Podobně jako šéf týmu Quick-Step–Alpha Vinyl, za který Belgičan jezdí. Kromě Lampaerta spadl také další jezdec Sénéchal. Po totožné situaci.

  „Problém je, že lidé nemají rozum. Závodníci trpí 250 km pro splnění svého snu, kterému obětovali týdny života. A jeden idiot to všechno zničí. Řeknu vám, že já bych se před třiceti čtyřiceti lety zvedl, sebral kolo a šel ho tomu člověku omlátit o hlavu,“ řekl šéf Patrick Lefevere serveru Velonews.com.

  Ať tak či onak, pořadí už se nezmění.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.