7.5 C
Czech
Sobota 28. března 2026
MotorsportNáročný Dakar očima šťastlivce Michka. Prošel jsem si peklem, hodnotí po finiši...

Náročný Dakar očima šťastlivce Michka. Prošel jsem si peklem, hodnotí po finiši jezdec

Jednu z nejvíce emociálních soutěží absolvoval tým ORION – Moto Racing Group. Po velkých komplikacích a dopravní nehodě se dostal do cíle Martin Michek, který byl jen pár vteřin od vyřazení. Nakonec dokončil Dakarskou rallye na 36. místě. Milan Engel bojoval v kategorii jezdců bez asistence, kde byl druhý! Celkově ročník jako skončil jako třicátý. „Letošní Dakar byl velmi náročný, ale potvrdili jsme, že se můžeme měřit se špičkou. Příběhy, který jsme zažili, jsou na knihu,tvrdil Ervín Krajčovič, šéf českého týmu, který se bude soustředit na mistrovství světa.

Vloni Michek dojel do cíle a myslel si, že skončil jedenáctý. Nakonec po odstoupení soupeře byl klasifikován jako desátý, což byl pro český motorsport historický výsledek. Jaké měl emoce v letošním roce? „Pocity jsou odlišné, ale silné. Jsem rád, že jsem v cíli, zažil jsem toho opravdu hodně. Nejdříve bloudění, kdy jsem ztratil hodinu, dopravní nehoda, problémy s čerpadlem až po havárii na duně a zničeném kole,popsal Michek, několikanásobný domácí mistr v motokrosu. Trápily ho žebra, letěl nad dunovým kráterem, najelo do něj vozidlo na dálnici. Prožíval beznaděj, když s poničeným předním kolem v předposlední etapě málem skončil.

„Prošel jsem si peklem. Když jsem včera dojel do cíle, viděl jsem, jak se radují dva poslední závodníci. Že jsou po osmi hodinách v cíli. Skákali, objímali se, smáli. Tenhle moment mi vrátil nohy na zem, jsem také v cíli a zdravý. O tom Dakar je. Letošní příběh byl takový, abych si vážil finálové rampy,tvrdil Michek, který zajížděl skvělé časy. Vždyť byl dvakrát devátý, desátý… „Na dohled bylo šestnácté a sedmnácté místo celkově, ztrácel jsem šest pět minut. Říkal si, že to zkusíme, protože jsem závodník a od toho tady jsem. Jenže ve čtvrtek to nevyšlo a havaroval jsem.

Michkovi nakonec pomohl ekvádorský jezdec, který mu daroval přední kolo. V předešlých etapách mu zase s opravou pomáhal Milan Engel, týmový kolega z ORION – MRG. „Bylo to hrozně emotivní, když jsem vyjížděl s kolem od Ekvádorce, ukápla slzička,popsal Michek, který se už těší domů. „Synkovi dám medaili a on s ní bude běhat po baráku. Udělám mu radost. A těším se na moji ženu, která moc dobře ví, že všechny tyhle příběhy z Dakaru jsou na hraně. Že bojuju do posledních chvil a dávám do toho srdce.

Spokojený je i Engel

Spokojený v cíli byl také Milan Engel, který celkově skončil třicátý. A hlavně druhý v uznávané kategorii bez asistence. Tedy bez pomoci mechaniků. „Bylo to strašně moc dlouhé, ale poslední dny rychle utekly. Cítím se, že bych měl zítra závodit, jsem v takovém kolotoči. A hlavně rád, že mi motorka vydržela a neměl jsem technické problémy. Dostával jsem v té kategorii přes prsty,“ tvrdil Engel, který je zvyklý na opravy z náročné Šestidenní. „Během Dakaru jsem musel improvizovat a také pomáhat Martinovi. Myslím, že jsem tým nezklamal, udělal jsem pro něj hodně.“

Engela v kategorii jezdců bez asistence porazil pouze Litevec Gelazninkas, v celkovém pořadí za ním byl o více než třicet minut pomalejší. „Musím pochválit organizátora, že udělal navigaci o dost složitější. Bylo to letos fakt těžké. Také z toho důvodu, že nás pustil do velkých dun, což jsem nečekal. Já jsem rád, že jsem jel hlavou, motorku nezničil. Psychicky jsem to zvládl, vždycky jsem si motorku dal rychle dohromady,tvrdil závodník, který na vítěze ztratil skoro pět hodin a Michek šest a půl. „Zatím nevím, co bude do budoucna, tuhle kategorii by měli rušit. Musím se poradit s mým manažerem.

Už v tomto roce bude ORION – Moto Racing Group dál závodit, český tým se totiž stal účastníkem šampionátu World Rally Raid 2022, což je oficiální mistrovství světa v dálkové rallye. Během roku se uskuteční ještě čtyři další soutěže, první z nich je v únoru Abú Zabí. Jistou účast má Martin Michek. „Těšíme se na další výzvy, letošním Dakarem jsme potvrdili, že se můžeme bojovat se světovou špičkou. Cely tým držel při sobě a byl klukům neskutečnou oporou. Co se týče trasy, tak to bylo letos určitě nejhezčí,prohlásil Ervín Krajčovič, šéf týmu ORION – Moto Racing Group.  

Nejčtenější tento týden

Růžička odehrál v extralize tisící zápas

Martin Růžička si v Hradci Králové připsal další mimořádný milník. Kapitán Třince nastoupil k tisícímu extraligovému utkání a hned v úvodu večera posunul i rekord produktivity v play off. Jeho tým navíc vyhrál 3:2 ve druhém prodloužení a po pátém čtvrtfinále slaví postup do semifinále.

Antonelli ovládl kvalifikaci v Japonsku před Russellem a Piastrim

Mercedes potvrdil v Suzuce velkou formu a obsadil první dvě místa na startu. Pole position získal Andrea Kimi Antonelli, který porazil George Russella o 298 tisícin sekundy. Třetí skončil Oscar Piastri, do závěrečné části se naopak nedostal Max Verstappen.

Jiří Lehečka si v Miami zahraje o největší titul kariéry

Český tenista Jiří Lehečka dál prožívá skvělý turnaj v Miami. V semifinále smetl Arthura Filse 6:2 a 6:2, znovu si podržel servis v celém zápase a poprvé v kariéře postoupil do finále podniku Masters 1000. O titul si zahraje s Jannikem Sinnerem, který v druhém semifinále přehrál Alexandera Zvereva.

Chmelař asistoval, Sýkora dal první gól v NHL

New York Rangers po šesti porážkách zabrali a doma smetli Chicago 6:1. Do povedeného večera výrazně promluvili i mladíci z farmy. Jaroslav Chmelař zapsal první asistenci v NHL, Adam Sýkora zase premiérový gól. Detroit mezitím vyhrál v Buffalu 5:2 a český brankář Michal Postava zůstal na střídačce jako náhradník.

Letná se plní, finále baráže s Dánskem táhne fanoušky

Úterní zápas českých fotbalistů proti Dánsku se blíží vyprodání. Na Letné už zbývají jen desítky vstupenek, hlavně v rohových sektorech. Reprezentace tak může v klíčovém duelu o mistrovství světa čekat mimořádně silnou kulisu.

Dvakrát 170. Luke Littler v Berlíně ohromil drtivou nominací 

Angličan Luke Littler v Berlíně předvedl výkon na hranici dokonalosti, když ve finále Premier League dvakrát zavřel maximální 170 a zlomil odpor Michaela van Gerwena. Devatenáctiletý mladík tak potvrdil, že patří k největším hvězdám současných šipek.

Sabalenka porazila Rybakinu a zahraje si finále Miami Open

Aryna Sabalenka postoupila podruhé za sebou do finále turnaje v Miami a dál útočí na mimořádný double. Světová jednička v semifinále přehrála Elenu Rybakinu 6:4, 6:3 a po triumfu v Indian Wells zůstává jediný krok od takzvaného Sunshine Double. Ve finále ji čeká domácí Coco Gauff.

Dobeš dovedl Montreal k další výhře, Nečas bodoval a Ovečkin nasázel hattrick

Český brankář Jakub Dobeš znovu zaujal v NHL. Montreal i díky jeho 25 zákrokům porazil Columbus 2:1. Martin Nečas pomohl asistencí k výhře Colorada nad Winnipegem a bodoval ve čtvrtém utkání za sebou. Velký večer prožil také Alexandr Ovečkin, který proti Utahu nastřílel hattrick.

Češi po dramatu s Irskem dál živí sen o mistrovství světa

Česká reprezentace zvládla v Edenu divoké semifinále baráže a po remíze 2:2 slavila postup až po penaltách. Hrdinou večera se stal brankář Matěj Kovář, který v rozstřelu zneškodnil dva irské pokusy. Tým trenéra Miroslava Koubka tak zůstává ve hře o první účast na světovém šampionátu po dvaceti letech. O všechno rozhodne úterní duel s Dánskem na Letné.

Reshtenko i přes pád zvládl postup do volných jízd na MS v Praze

Georgii Reshtenko si na mistrovství světa v Praze poprvé v kariéře zajistil účast ve volných jízdách. Český krasobruslař sice v krátkém programu chyboval při čtverném toeloopu, přesto mu výkon před domácím publikem stačil na místo mezi nejlepší čtyřiadvacítkou.

George Russell se ostře ozval. Zákulisní válka se rozjela naplno 

Lídr šampionátu George Russell se před Velkou cenou Japonska pustil do soupeřů. Podle britského pilota není v pořádku, že rivalové zpochybňují technická řešení Mercedesu, který vstoupil do sezony ve skvělé formě.

Sabalenka zvládla těžký test, v Miami jde na Rybakinu

Aryna Sabalenka postoupila na turnaji v Miami do semifinále po výhře 6:4 a 6:4 nad Hailey Baptiste. Světová jednička neměla duel pod plnou kontrolou, v klíčových chvílích ale zabrala a teď ji čeká další souboj s Elenou Rybakinou.

Conor Benn míří za titulem. Jako dalšího chce vyzvat Garcíu

Britský boxer Conor Benn stojí na prahu klíčového momentu kariéry. Pokud 11. dubna uspěje proti zkušenému Američanovi Regisi Prograisovi, chce okamžitě zaútočit na světový titul. A to ideálně v domácím prostředí velkého fotbalového stadionu proti hvězdnému šampionovi Ryanu Garcíovi.

Lehečka je v Miami v semifinále a čeká ho Fils

Jiří Lehečka zvládl v Miami další těžký test a po výhře 7:6, 7:5 nad Martínem Landalucem postoupil do semifinále. Český tenista si na turnaji Masters zahraje mezi nejlepší čtyřkou teprve podruhé v kariéře. O finále se utká s Arthurem Filsem, který otočil dramatický zápas s Tommym Paulem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama