Měla být hvězdou. Možná tou největší, která v Tokiu zazáří. Ale všechno bylo jinak. Podobně jako u tenistky Naomi Ósakaové, která sice byla na olympiádě, ale předtím se odhlašovala z jedné soutěže za druhou, se také u elitní gymnastky Simone Bilesové ozvala hlava a řekla dost. Naštěstí pro tým USA byla „v záloze“ Sunisa Leeová.
Američanka Bilesová měla sbírat v gymnastických soutěžích medaile jako na běžícím pásu, jenže sbírku svých čtyř zlatých kovů z olympiády v Riu teď v Japonsku nerozšířila. Už během soutěže družstev odstoupila. Nešlo o polámané tělo, ale stejně jako u tenistky Ósakaové o duši.
Odstoupení bylo nejlepším krokem pro její mentální zdraví
„Když jsem se šla rozcvičit, bylo to jako boj s démony. Řekla jsem si, že musím dát svoji hrdost stranou a zabojovat pro tým. Ale nakonec jsem musela udělat to nejlepší pro sebe a svoje mentální zdraví,“ přiznala Američanka, která má rekordních 19 světových titulů.
V tu chvíli truchlila celá Amerika. Jenže velmoc v gymnastice disponuje hned několika skvělými sportovkyněmi a Bilesovou zastoupila žena, od které se to nečekalo.
Z role náhradnice až na olympijský vrchol
Na gymnastickém trůnu ji nahradila Sunisa Leeová, jejíž příběh se v budoucnosti možná stane předlohou pro hollywoodský snímek. V týmu Američanek nenajdete mladší gymnastku než teprve osmnáctiletou Leeovou.
Jenže věk není zdaleka jediným faktorem, čím na sebe Leeová poutá pozornost. Nedávno chtěla s gymnastikou skončit, protože ji ničily rány osudu, které by ustál jen málokdo.
Osud se s ní nepáral
Před dvěma lety její otec částečně ochrnul po pádu ze žebříku, ale to nebylo zdaleka všechno. Během pandemie koronaviru ztratila dva členy rodiny, když přišla o tetu a strýce. Ani to ale nebylo všechno. Vloni se vážně zranila, když si ošklivě polámala nohu.
„Takže když teď řeknu, že jsem zlatá olympijská medailistka, zní to šíleně. Jak z jiného světa,“ řekla po olympijském triumfu dívka, kterou jen ta něco nezlomí.
Dokládá to i fakt z minulosti, když jen pár dnů po fatálním zranění svého otce se zúčastnila amerického šampionátu, kde brala zlato na bradlech, bronz na prostných a stříbro ve víceboji. A to jí bylo teprve šestnáct.
Emotivní vítěznou chvíli sdílela s rodiči
Teď v osmnácti letech zazářila v konkurenci nejlepších gymnastek na světě. O životní úspěch se bezprostředně po soutěži podělila prostřednictvím moderních technologií s rodiči, kteří sledovali její snažení v Minnesotě.
„Poplakali jsme si do telefonu. Řekla jsem jen: ‚Dokázala jsem to‘ a začali jsme brečet. Otec mi před závodem řekl, ať tam nechám maximum a nekoukám se na body, protože už tehdy jsem byla v jejich srdcích vítěz,“ dodala gymnastka, která zaujme ještě něčím jiným, než jenom věkem a svojí nezlomnou vůlí.
Rodiče Američanky pochází z Laosu a jsou příslušníky etnické skupiny Hmongů.