HokejNagano, část třetí. Bure bez šance, Hašek na Hrad a ovíněný přílet...

Nagano, část třetí. Bure bez šance, Hašek na Hrad a ovíněný přílet do Česka

Češi vyřadili Kanadu, hokejová horečka gradovala. S kým se výběr trenéra Hlinky utká ve finále? Soupeřem se stalo už podruhé v Naganu Rusko. I kvůli fenomenální formě Pavla Bureho bylo ve finále mírným favoritem. „My šanci na zlato ale nechtěli pustit,“ vyhlašoval kapitán Vladimír Růžička. A skutečně, Češi díky vítězství 1:0 vyhráli olympijské zlato. Od největšího úspěchu českého hokeje je to už dlouhé čtvrtstoletí.

Highlight finále byl jasný. Dominik Hašek kontra Pavel Bure. Ruský kapitán sestřelil ve druhém semifinále Finsko pěti brankami a měl hlavní zásluhu na divokém vítězství 7:4. Celkově měl na kontě už devět tref. Proti Čechům se ale neprosadil ani v základní skupině, přestože „medvěd“ vyhrál 2:1. Kanonýr, přezdívaný Ruská raketa, byl ve finále ale pouhým stínem. „Měli jsme za úkol ho zpomalovat ve středním pásmu. Protože když se Bure dostane do brejku, tak je nezastavitelnej,“ souhlasil obránce Jiří Šlégr.

První třetina patřila Rusům, ale Hašek si umanul, že žádný puk ze sítě už lovit nebude. Časem začali iniciativu přebírat Češi a Jágr s Beránkem orazítkovali tyče. Stejně jako v semifinále s Kanadou se na první trefu čekalo až do poloviny třetí třetiny. A opět se žíní od modré trefil obránce. Patera vyhrál další klíčové buly, Hejduk odtáhl bránícího útočníka a obránce Petr Svoboda měl dost času na svoji životní ránu. 1:0. „Tak přece jen existuje spravedlnost, to byla rána jak z kanonu,“ křičel radostí komentátor Petr Vichnar. 

Rusové se už na nic nezmohli, a tak nastala bezbřehá radost. Dominik Hašek vyhodil radostí hokejku do vzduchu a rozsekl tvář obránci Šmehlíkovi, na Staroměstském náměstí skákalo zhruba 80 tisíc fanoušků, v novinách vyšel titulek Další vítězný únor a čekalo se na návrat zlatých hochů. „Já bych řekl, že jsme momentálně nejlepší,“ smál se obránce Šlégr. Na tiskové konferenci zasedli značně ovínění hrdinové a vznikla zábavná diskuze, které dominovali především trenér Hlinka a gólman Hašek. „Hašek na hrad,“ křičel celý národ. Všichni hráči si museli užít hromadu večírků, celá země byla na nohou. Například Dopita, Čechmánek a Beránek dostali symbolicky klíč od města Vsetína. Trenér Sparty Lener přišel kvůli sázce o knír, kapitán Růžička obrážel různé akce. „Od olympiády pořád někam chodím. Párkrát to ještě zvládnu, ale těším se, až si odpočinu,“ usmál se Růžička.

Extralize vylétly po turnaji návštěvy, všichni byli hladoví po hokeji. Zimáky se nejpoctivěji plnily v Plzni a Vítkovicích. Průměrná návštěvnost byla poprvé přes 5 tisíc lidí na zápas. Turnaj století patřil minulosti, český hokej vybojoval největší úspěch v tehdy devadesátileté historii. O čtyři roky později v roce 2002 v Salk Lake City přišla od Rusů odplata, když český tým vyřadili po výhře 1:0 už ve čtvrtfinále. V roce 2006 do Turína se naposledy sjela parta okolo Haška, Jágra, Straky, Špačka či Ručinského a byl z toho bronz. Ten Češi vybojovali proti – hádejte komu – proti Rusku. Od té doby český hokej na olympijskou medaili čeká.  

Nejčtenější tento týden

Lewandowski po sezoně skončí v Barceloně

Robert Lewandowski po sezoně opustí Barcelonu. Sedmatřicetiletý polský útočník oznámil konec na sociálních sítích a potvrdil, že jeho smlouva nebude prodloužena. V katalánském klubu strávil čtyři roky.

Fabio Wardley chce zpět svůj pás. Po epické bitvě s Duboisem chce odvetu

Těžká váha má před sebou další velký britský souboj. Fabio Wardley po dramatické porážce s Danielem Duboisem okamžitě aktivoval klauzuli o odvetě a chce získat zpět titul mistra světa organizace WBO. Jejich první duel nabídl jeden z nejlepších zápasů posledních let a fanoušci nyní netrpělivě čekají na pokračování.

Luke Humphries znovu děsí konkurenci. Obhájce titulu načasoval formu v Premier League dokonale

Ještě před několika týdny vypadal jeho postup do play-off Premier League téměř nemožně. Nyní je ale Luke Humphries zpět mezi největšími favority na titul. Obhájce prvenství ovládl patnáctý večer soutěže v Birminghamu a před vyřazovací částí vyslal soupeřům jasný vzkaz: s „Cool Handem“ se musí znovu počítat.

Dobeš podržel Montreal a Vegas slaví postup

Jakub Dobeš pomohl Montrealu k důležité výhře v play off NHL. Canadiens uspěli v Buffalu 6:3 a v sérii vedou 3:2 na zápasy. Vegas zvládlo duel v Anaheimu, vyhrálo 5:1 a postoupilo do finále Západní konference. Tomáš Hertl přidal asistenci, Lukáši Dostálovi sezona skončila.

Striptérky z Montrealu plánují masivní stávku během Velké ceny Kanady F1

Montreal čeká během závodu Formule 1 neobvyklý protest. Striptérky plánují stávku právě na jeden z nejvýdělečnějších víkendů roku. Chtějí tak upozornit na pracovní podmínky, které podle nich dlouhodobě přehlížejí kluby i úřady.

Siniaková a Townsend znovu dominovaly, Krejčíková je v semifinále

Kateřina Siniaková s Taylor Townsend natáhly parádní sérii už na 17 výher v řadě. Ve čtvrtfinále prestižního turnaje v Římě porazily pár Ellen Perez a Demi Schuurs 7:5 a 6:0. Dařilo se také Barboře Krejčíkové, která v Parmě zvládla těžký obrat proti Viktoriji Golubic a postoupila mezi nejlepší čtyři.

Velký návrat po boji s rakovinou. Mark Webster znovu míří před kamery

Šipkařský svět zažívá emotivní období. Bývalý mistr světa Mark Webster oznámil povzbudivou zprávu po boji se vzácnou formou leukémie a chystá návrat před televizní kamery. Současně Gerwyn Price vysvětloval fanouškům důvody své absence na blížícím se Světovém poháru.

Max Verstappen chce dobýt další legendární závod

Max Verstappen už dávno není jen pilotem Formule 1. Čtyřnásobný mistr světa rozšiřuje své závodní ambice daleko za hranice královské disciplíny motorsportu. Tento víkend ho čeká jedna z nejtěžších výzev kariéry, a to slavný čtyřiadvacetihodinový závod na Nürburgringu. Na ikonické Severní smyčce chce dokázat, že patří mezi absolutní elitu bez ohledu na kategorii.

Colorado po obratu vyřadilo Minnesotu a Nečas zářil dvěma asistencemi

Colorado je ve finále Západní konference NHL. Avalanche v pátém zápase druhého kola porazili Minnesotu 4:3 v prodloužení, i když po první třetině prohrávali o tři góly. Martin Nečas patřil k hlavním postavám večera. Český útočník připravil vyrovnávací trefu Nathana MacKinnon a poté i vítězný gól Bretta Kulak.

James Maddison se pustil do rozhodčích. VAR podle něj ničí odvahu pískat

Anglický reprezentant James Maddison po remíze Tottenhamu s Leedsem ostře zkritizoval rozhodčí i systém VAR. Záložník Spurs tvrdí, že sudí se bojí dělat rozhodnutí přímo na hřišti a spoléhají na technologii, která podle něj fotbalu spíše škodí. Debata o fungování videorozhodčího tak znovu nabírá na síle.

Florentino Pérez vyhlásil válku kritikům. Real Madrid po další sezoně bez trofeje čekají bouřlivé volby

V Realu Madrid znovu houstne atmosféra. Prezident Florentino Pérez po další sezoně bez významné trofeje svolal mimořádnou tiskovou konferenci, během níž ostře zaútočil na novináře, vedení La Ligy i své anonymní kritiky. Zkušený funkcionář zároveň oznámil, že znovu kandiduje na prezidenta klubu. V Madridu tak začíná další turbulentní období.

Hertl pomohl Vegas k výhře nad Anaheimem

Tomáš Hertl znovu ukázal důležitost v play off NHL. Český útočník přispěl gólem a asistencí k výhře Vegas 3:2 v prodloužení nad Anaheimem. Golden Knights vedou v sérii 3:2 a mají postupový mečbol. Buffalo mezitím porazilo Montreal 3:2 a srovnalo sérii na 2:2.

Disciplinárka tvrdě potrestala Slavii za nedohrané derby

Pražské derby má tvrdou dohru. Slavia přišla o výhru na hřišti, zápas se Spartou prohrála kontumačně 0:3, zaplatí pokutu deset milionů korun a čtyři domácí soutěžní utkání odehraje bez diváků. Trest dostala i Sparta, za chování svých fanoušků zaplatí 600 tisíc korun.

Tvrdý pád internetové hvězdy. Jake Paul připustil konec kariéry po brutálním KO

Ještě před několika měsíci mluvil Jake Paul o titulových ambicích a cestě mezi boxerskou elitu. Dnes řeší úplně jinou otázku, a to zda vůbec ještě někdy vstoupí do ringu. Po těžké porážce od Anthonyho Joshuy se kontroverzní influencer a boxer stále zotavuje z vážných zranění a poprvé otevřeně připustil, že jeho kariéra může být u konce.

Siniaková s Townsend ovládly vstup do turnaje v Římě

Kateřina Siniaková a Taylor Townsend pokračují ve skvělé sérii. Na turnaji WTA 1000 v Římě zvládly první zápas bez potíží a pár Hailey Baptiste, Alexandra Eala porazily jasně 6:2 a 6:1. Připsaly si už šestnácté vítězství v řadě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama