CyklistikaNa Tour se stoupalo na Mont Ventoux. Zvítězil van Aert, náskok navýšil...

Na Tour se stoupalo na Mont Ventoux. Zvítězil van Aert, náskok navýšil Pogačar

Nemusíte být kdovíjakým fanouškem cyklistiky, abyste znali horu Mont Ventoux. 1912 metrů vysoký vrchol leží v jihovýchodní části Provensálských Alp a jeho zdolání patří k velkým událostem každého ročníku Tour de France. V rámci 11. etapy museli cyklisté na tuto horu vyjet hned dvakrát a velkou krasojízdu předvedl vítěz Wout van Aert. Ve žlutém zůstává obhájce Tadej Pogačar, který navíc navýšil svůj náskok na čele. A to i přesto, že neútočil.

11. etapa slavné Tour de France byla vlastně One man show a hlavní roli si střihnul Belgičan Wout van Aert. Ten ve světě cyklistiky platí za ohromného univerzála a tento fakt opět potvrdil.

V úterní etapě se předvedl skvělým finišem, když nestačil jen na střelu Marka Cavendishe. Ve středu pak trojnásobný mistr světa v cyklokrosu zase vypálil rybník velezkušeným vrchařům a do cíle bezmála 200 kilometrů dlouhé etapy dojel s náskokem 1:14 minuty.

„Na této Tour nás docela provází smůla a bylo tomu tak i dnes, když jsme přišli o Tonyho Martina,“ řekl vítězný van Aert a zmínil fakt, že stáj Jumbo-Visma ztratila zkušeného německého cyklistu, kterého po pádu v úvodu etapy odvezla s krvavým zraněním rukou a nohou záchranka. „Musel jsem to hodit za hlavu a soustředit se jen na svoje tempo a silnici přede mnou,“ dodal Belgičan.

Šílené stoupání a van Aert letěl jako střela

Ve stoupání jel van Aert takové tempo, že v jednu chvíli „urval“ i Pogačara. Podívejte se na video, které podle odborníků naznačilo malou slabinu jinak nekompromisního Slovince. Na druhou stranu ale sám Pogačar dobře věděl, že když si ve stoupání nechá van Aerta ujet, vlastně se nic nestane.

Pogačar to měl pod kontrolou

„Byl jsem chvíli v červených číslech, ale podařilo se mi z nich hodně rychle dostat. A nakonec jsem nic neztratil, tudíž další skvělý den, který mě může přiblížit k titulu,“ zhodnotil na tiskové konferenci  dvaadvacetiletý Pogačar.

„Zkusil jsem s van Aertem jet, ale jen chvíli. Velmi rychle jsem zjistil, že tudy cesta nepovede. Dá se říct, že mi to tam natřel. Ale věděl jsem, že je třeba zůstat klidný a nepanikařit. Na vrchol to nebylo nijak daleko,“ dodal Pogačar.

Přestože Pogačar nijak neútočil, v průběžném pořadí i tak navýšil svůj náskok. Dopomohl mu k tomu slabší výkon Bena O’Connora, který před startem 11. etapy držel průběžné druhé místo. Jenže ztratil čtyři minuty a propadl se na pátou příčku.

Cyklistický závod Tour de France – 11. etapa Sorgues – Malaucene (198,9 km):

  • 1. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma) 5:17:43, 2. Elissonde (Fr./Trek-Segafredo), 3. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) oba -1:14, 4. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates), 5. Urán (Kol./EF Education-Nippo), 6. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 7. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) všichni -1:38, 8. Lucenko (Kaz./Astana-Premier Tech), 9. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe) oba -1:56, 10. Mas (Šp./Movistar) -3:02, …

Průběžné pořadí:

  • 1. Pogačar 43:44:38, 2. Urán -5:18, 3. Vingegaard -5:32 4. Carapaz -5:33, 5. O’Connor (Austr./AG2R-Citroën) -5:58, 6. Kelderman -6:16, 7. Lucenko -6:30, 8. Mas -7:11, 9. G. Martin (Fr./Cofidis) -9:29, 10. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -10:28,.

Nejčtenější tento týden

Hamilton ovládl jediný trénink v Silverstonu

Lewis Hamilton zajel nejrychlejší čas jediného volného tréninku před Velkou cenou Británie formule 1. Na domácí trati porazil vedoucího muže šampionátu Kimiho Antonelliho a naznačil, že Ferrari může o víkendu bojovat o přední příčky.

Daniel Vladař má o budoucnosti ve Flyers jasno

Český brankář Daniel Vladař si prodloužení smlouvy s Philadelphií vysnil už po své první sezoně v klubu. Nový pětiletý kontrakt začne platit od ročníku 2027 až 2028 a podle gólmana byla dohoda otázkou okamžiku. Flyers mu navíc dali jasně najevo, že s ním počítají jako s jednou z klíčových postav budoucnosti.

Konec jedné cyklistické éry. Chris Froome po těžké nehodě ukončil slavnou kariéru

Jeden z nejúspěšnějších silničních cyklistů moderní historie oznámil konec profesionální kariéry. Brit Chris Froome, čtyřnásobný vítěz Tour de France, se rozhodl definitivně uzavřít svou sportovní cestu poté, co se už nedokázal vrátit po vážné nehodě z loňského roku. Za sebou zanechává kariéru plnou rekordů, nezapomenutelných momentů i několika kontroverzí.

Jakub Dobeš prodloužil smlouvu s Montrealem do roku 2030

Český brankář Jakub Dobeš si po výborné sezoně v NHL výrazně finančně polepší. Montreal s pětadvacetiletým gólmanem uzavřel novou tříletou smlouvu, která začne platit od sezony 2027 až 2028. Celková hodnota kontraktu dosahuje 16 milionů dolarů, což představuje téměř 340 milionů korun.

Táborsko odmítlo první ligu, šanci nyní zvažuje Artis Brno

Táborsko nevyužije mimořádnou možnost zahrát si v příští sezoně nejvyšší fotbalovou soutěž. Vedení klubu nabídku po důkladném zvážení odmítlo. Hlavními důvody byly nevyhovující stadion, nejistota kolem domácích zápasů v Českých Budějovicích i krátký čas na sestavení konkurenceschopného týmu. Dalším osloveným klubem je nyní Artis Brno.

Tottenham rozbil vlastní rekord. Za Tonaliho zaplatí až tři miliardy korun

Tottenham pokračuje v mimořádně ambiciózním přestupovém létě. Londýnský klub se podle britských médií dohodl s Newcastlem na příchodu italského záložníka Sandra Tonaliho. Celková hodnota transferu může dosáhnout až 100 milionů liber, což by z něj udělalo nejdražší posilu v historii Spurs.

Max Verstappen může odstartovat největší přestupovou rošádu ve Formuli 1. Jeho budoucnost zaměstnává celý paddock

Max Verstappen může být hlavním aktérem největší přestupové ságy posledních let. Přestože má s Red Bullem dlouhodobou smlouvu, zákulisní spekulace sílí a jeho případný odchod by mohl rozpoutat dominový efekt, který zasáhne téměř celé startovní pole Formule 1.

Muchová zvládla druhé kolo a ve Wimbledonu pokračuje dál

Karolína Muchová potvrdila roli favoritky a po přesvědčivém výkonu postoupila do třetího kola Wimbledonu. Česká tenistka si poradila s Číňankou Čang Šuaj ve dvou setech. Dál jde také Nikola Bartůňková, která v českém derby vyřadila Kateřinu Siniakovou. Předloňskou šampionku Barboru Krejčíkovou naopak čeká souboj s vítězkou letošního Roland Garros Mirra Andrejeva.

Oleksandr Usyk plánuje poslední zápas kariéry. Třetí duel s Furym podle jeho týmu nepřipadá v úvahu

Oleksandr Usyk se blíží závěru své mimořádné boxerské kariéry. Neporažený Ukrajinec už se vzdal všech titulů mistra světa v těžké váze a podle svého týmu absolvuje už jen jediný profesionální zápas. Přestože se dlouho spekulovalo o trilogii s Tysonem Furym, promotéři dávají jasně najevo, že tato kapitola je uzavřená.

Novak Djokovič se na úvod Wimbledonu pořádně nadřel. Po tříhodinové bitvě ale zůstává ve hře o historický rekord

Novak Djokovič vstoupil do letošního Wimbledonu vítězně, první kolo mu ale dalo pořádně zabrat. Čínského tenistu Wu I-pinga porazil po více než třech hodinách boje 6:4, 5:7, 6:4 a 6:4. Sedminásobný šampion londýnského grandslamu tak pokračuje v honbě za rekordním pětadvacátým grandslamovým titulem.

Gudas se vrací na Floridu, Anaheim ho vyměnil

Radko Gudas mění působiště v NHL. Anaheim vyměnil zkušeného českého obránce na Floridu výměnou za útočníka A. J. Greera. Oběma hráčům po sezoně skončila smlouva, proto nyní Panthers získali především přednostní právo jednat s Gudasem o novém kontraktu ještě před otevřením trhu s volnými hráči.

Tenisté na Wimbledonu ukončí protest, obnoví kontakt s médii

Nejlepší světoví tenisté po víkendových jednáních s pořadateli Wimbledonu ukončí protest proti médiím. Sporné otázky kolem rozdělování peněz a postavení hráčů ale zůstávají otevřené a jednání budou pokračovat i po skončení turnaje.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama