Mistrovství světa v ragby vrcholí. Už dnes pozná šampionát ve Francii prvního finalistu. Jeden účastník je očekávaný – Nový Zéland. Vyzyvatel už se tolik nečekal – Argentina. Druhé semifinále na předměstí Paříže slibuje vyrovnanější bitvu – střet posledních finalistů z Jižní Afriky a Anglie. Každopádně domácí fanoušci pláčou, galský kohout dokokrhal překvapivě už ve čtvrtfinále.

Pouze jedinkrát vyhrála mistrovství světa země se severní polokoule. A je to už pěkných pár let. Před 20 lety vítězným šampaňským stříkali Angličané. Letos byla situace nadějnější. Všechny čtyři skupiny ovládli poprvé v historii Evropané a velký rozmach starého kontinentu se měl potvrdit ve čtvrtfinále. Jenže chyba lávky.

Už první čtvrtfinále přineslo šok. Argentinci přetlačili Wales a postoupili do semifinále. Čímž vyrovnali své dosud nejlepší vystoupení. Shodou okolností to bylo v roce 2007 taktéž ve Francii. Druhé čtvrtfinále byl předčasný vrchol turnaje. A nejlepší tým poslední let a lídr světového žebříčku, Irové, chtěl zamávat ikonickým All Blacks. Jenže Zélanďané se nedali a další evropský tým tak letěl smutně domů.

Nabízí se, že Zéland má nyní cestu do finále umetenou, ale vyznavači haky končili zápas ve velikém fyzickém vypětí. Najdou síly a postoupí opět po osmi letech do finále světového šampionátu? Nebo budou poprvé juchat Argentinci, kteří by tak navázali na fotbalovou partu, která si zahrála o zlaté medaile loni na šampionátu v Kataru?

Jediné čtvrtfinále, které skončilo podle předpokladů, a jediné, kdy šli dál Evropané, bylo to mezi Anglií a Fidži. Ale ani zde se nekonala jasná záležitost. Naopak parta sympaťáků z maličkého ostrova živila dlouho naději na semifinále. Těsnou výhru favoritů zařídil až v závěru dvěma úspěšnými kopy kapitán Owen Farrell. Albion se tak utká v repríze posledního finále s Jižní Afrikou.

Ta ve vůbec nejdramatičtějším semifinále o bodík porazila domácí Francii. Ti sehráli jeden z nejlepších poločasů v historii ragby, ale krutě padli 28 ku 29. Francouzi končili v slzách a po zápase spílali sudímu Benu O´Keefovi z Nového Zélandu. „Jsme teď všichni zklamáni a frustrováni. Nechci být kyselým poraženým, ale rozhodování zaostávalo za úrovní zápasu,“ opřel se do rozhodčího kapitán Antoine Dupont.

Nic s tím ovšem neudělá, Francie na domácí půdě první světový titul nezíská. Naopak Jihoafričané mohou snít už o čtvrtém. Jestli postoupí opět po čtyřech letech do finále, odpoví sobotní semifinále.

Zbývající program mistrovství se odehraje už jen v Paříži.

ZDROJiSport, X, foto: Reuters
Předchozí článekPo Rallye du Maroc světové stříbro. Vratný prožívá skvělé období
Další článekEl Clásico v rytmu Rolling Stones. Barca oblékne speciální dresy s jazykem