Více
  21 C
  Czech
  Středa, 29 června, 2022

  Možnost sáhnout po českém trenérovi byla. Chlapíka je škoda, říká před MS Patrik Eliáš

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Už zítra startuje ve Finsku druhý hokejový vrchol sezony. Olympiáda je dávno minulostí, teď přichází na řadu mistrovství světa. Český tým na něm povede finský kouč Kari Jalonen, který prožil celkem slušnou přípravu. Bývalý reprezentant Patrik Eliáš věří, že do reprezentace dotáhne minimálně do semifinále.

  Jako člen národního týmu získal Patrik Eliáš dva bronzy ze světových šampionátů, stejný cenný kov přivezl také z olympijských her v Turíně. Dlouholetá opora New Jersey Devils před mistrovstvím světa ve Finsku hovořila o trenérovi Jalonenovi, změně stylu české reprezentace, nominaci nebo o tom, kam až to podle něj tým dotáhne.

  Nepovedená olympiáda, pak změna trenéra. Jak vnímáte to, že vede český tým Fin?

  Od začátku mám názor takový, že mi cizí trenér nevadí. V daný moment, kdy se to řešilo, abych to upřesnil. Domnívám se, že kluci mají podvědomě možná trochu větší respekt k cizímu trenérovi. Na druhou stranu musíme vzít v potaz to, že i u nás máme dobré trenéry. Možnost sáhnout po českém trenérovi byla. Ale takové bylo rozhodnutí a o kvalitách nového trenéra vůbec nepochybuji. Bylo to vidět v přípravných zápasech a doufejme, že se jim bude dařit i během mistrovství.

  Výsledky přípravy před mistrovstvím byly více než povedené. Co se podle vás změnilo? V čem je ten rozdíl, třeba oproti olympijským hrám?

  Velký rozdíl je ve hře, v systému. Celý tým, celá pětka, hraje pospolu. Jak nahoru, tak i zpátky. Když jsme hráli v Jersey nejlepší hokej, tak nás všichni odsuzovali za to, že jsme hráli takovou past, defenzivní styl hokeje. Ale v tu dobu jsme měli i skvělou ofenzivu a dávali jsme nejvíce gólů. Když se podíváme na systém, který teď hraje reprezentace, je to podobné. Hlavně ve středním pásmu. To samé Třinec, taky hrál tímto stylem. Čekání a tlačení soupeře do chyb, je hrozně těžké proti tomu hrát. A v tom si myslím, že je velká změna.

  Ve skoro všech zápasech přípravy se dařilo zejména defenzivně. Je tohle podle vás klíč k úspěchu?

  Myslím si, že když budeme vyhrávat, tak to lidé nebudou vůbec řešit. A to je priorita. Možná to nebude úplně otevřený hokej, hurá hokej, ale ofenzivní hráči se budou využívat v ten pravý moment a v pravých prostorách. Ne, aby se ztrácely puky a přecházelo se zbytečně ve středním pásmu přes jednoho nebo dva hráče. Psal jsem to také Vaškovi Varaďovi, když Třinec začínal a já se díval na jeho první zápasy. Hráli skvěle defenzivně, ve středním pásmu a já mu psal, že mi hodně připomínají nás, když jsme hrávali. Poslal jsem mu takový citát… ofenzíva vyhrává zápasy, ale defenzíva vyhrává šampionáty. Možná na tom něco je.

  Věříte, že se českému týmu bude dařit i ve Finsku?

  Přípravné zápasy zahráli kluci opravdu velice dobře. Málo obdržených gólů, v zápasech, kdy potřebovali dát góly, je dali. Mají tam kluky z NHL, kteří by to měli pozdvihnout, gólman také zachytal skvěle. Věřím, že tým je před šampionátem dobře naladěný. To je první krok. Bude se začínat nanovo, ale musíme být optimističtí.

  Co říkáte na nominaci? Nejede třeba nejlepší hráč extraligy Filip Chlapík.

  Nevím ten důvod, nevím, jak výběr objasnili. Filip měl skvělou sezonu, znám ho osobně, když byl ještě v Ottawě, chodil s námi hrát, když jsem já skončil kariéru, do Letňan a vždycky se mi líbil. Je to herní kluk, potenciál v sobě má. Myslím si, že v české extralize to předváděl, podával skvělé výkony. Je škoda, že nejede. Nechci v tom ale pitvat, vždycky je to na trenérovi. Třeba jim nesedí do konceptu, složení. To jsme viděli třeba ve výběru olympiády. Ale po boji je každý generál, taková rozhodnutí jsou těžká.

  Kdybyste si mohl vsadit na to, jak Češi na mistrovství dopadnou, na co vsadíte?

  Věřím, že letos půjdeme do semifinále. Pak už si tipovat nechci, ale věřím, že ze čtvrtfinále postoupíme.

  Program české reprezentace na MS ve Finsku:

  • 14. května od 15:20 – Česko vs. Velká Británie
  • 15. května od 19:20 – Česko vs. Švédsko
  • 17. května od 15:20 – Česko vs. Rakousko
  • 19. května od 19:20 – Česko vs. Lotyšsko
  • 21. května od 19:20 – Norsko vs. Česko
  • 23. května od 15:20 – USA vs. Česko
  • 24. května od 19:20 – Finsko vs. Česko

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ