18.6 C
    Sobota 27. července 2024

Mladé pušky nakonec na tituly nedosáhly, ale rozhodně je co slavit

Mládí vpřed! Česká stopa se výrazně prosadila první lednový týden u protinožců. Turnaj v australském Adelaide sednul jak osmnáctileté Lindě Noskové, tak dvaadvacetiletému Sebastianu Kordovi. Syn bývalé české hvězdy Petra Kordy se dostal až do finále, stejně jako Linda Nosková. Oba ale finálové duely nakonec prohráli.

I tak je co slavit. Linda Nosková prožila životní jízdu, z kvalifikace se prokousala až do finále a mohla pomýšlet na senzační premiérový titul. Rodačka ze Vsetína ale nakonec podlehla světové hráčce číslo pět a nasazené dvojce Aryně Sabalenkové z Běloruska 3:6 a 6:7. Předloňská vítězka juniorského Roland Garros Nosková si přála porazit třetí hráčku ze světové desítky, ale nepovedlo se. Přesto má za sebou nejlepší turnaj v kariéře a ve světovém pořadí by se měla posunout ze 102. místa na 56. pozici.

„Byl to dnes velmi těžký zápas. Aryna ale hrála tenhle týden super dobře,“ řekla Nosková přímo na kurtu. Talentovaná Češka se stala nejmladší finalistkou turnaje WTA 500 od roku 2008, kdy se podobná věc povedla Caroline Wozniacké v New Havenu. Vylepšila si také své maximum, kterým bylo semifinále z loňského Prague Open.

Čtyřiadvacetiletá Sabalenková byla nad síly mladinké Češky, v Adelaide neztratila ani set a získala jedenáctý titul na okruhu WTA. Ve finále proti Noskové nepřišla ani jednou o servis a pomohla si dvanácti esy. Utkání vyhrála za hodinu a čtyřicet pět minut. Noskové ale vysekla parádní poklonu: „Chtěla bych pogratulovat téhle mladé slečně za neskutečný týden. Myslím, že má před sebou velkou budoucnost, a jsem si stoprocentně jistá, že ji uvidíme ve finále ještě mnohokrát.“

Těsně pod vrcholem skončila i cesta Sebastiana Kordy. Američan s českými kořeny už okusil vítězství na turnaji ATP, další titul do sbírky ale nepřidal. Vítězství bral nakonec po strhujícím finále Novak Djokovič a 92. triumfem na okruhu ATP vyrovnal Rafaela Nadala. Před Djokovičem a Nadalem jsou v počtu titulů už jen tři hráči: Jimmy Connors (109), Roger Federer (103) a Ivan Lendl (94).

Přitom chybělo málo a Korda mohl daleko zkušenějšího soupeře porazit. První sadu totiž vyhrál v tie-breaku a ve druhém setu měl za stavu 6:5 mečbol. Jenže Djokovič kritickou chvíli ustál, sadu nakonec získal ve zkrácené hře a v rozhodujícím setu mladého Kordu udolal. Parádní zápas trval přes tři hodiny.

I Korda může být na sebe, stejně jako Nosková, hrdý. „Doufám, že si dnešní show všichni užili. Sebastian má za sebou úžasný turnaj a dnes předvedl skvělý výkon. Myslím, že byl dnes chvílemi blíž vítězství než já. Bylo to jen o pár úderů, o pár bodů,“ zhodnotil finále Novak Djokovič.

Kanadským ženským fotbalem otřásl skandál, trenérka na olympiádě končí

Trenérka kanadské ženské fotbalové reprezentace Beverly Priestman byla odvolána z funkce hlavní trenérky pro olympijské hry. Je také dočasně suspendována kanadskou fotbalovou federací. Důvodem je pokračující skandál kolem dronu, který v pondělí přeletěl nad tréninkem novozélandského týmu.

Murray se loučí s olympijským singlem, v deblu míří za medailí

Andy Murray se odhlásil z tenisového singlu na Olympijských hrách v Paříži, ale nastoupí v deblu. Pro legendárního Brita to bude poslední turnaj kariéry. Fanoušci se tak mohou těšit na čtyřhru, kde si on Andyho slibují skvělý výkon.

Francouzská olympijská závodnice nesmí na zahajovací ceremoniál. Důvodem je hidžáb

Francouzská vláda a představitelé olympijských her hledají kreativní řešení, které by umožnilo francouzské sprinterce Sounkambě Sylle mít hidžáb na zahajovacím ceremoniálu, a přitom stále dodržovat zákony země týkající se sekularismu.