Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Mimozemšťan Loeb kraloval úvodní Rallye Monte Carlo. Připsal si triumf č. 80 a zničil několik rekordů

  Mnozí se ptají, zda tenhle Francouz vůbec pochází z planety Země. Legendární závodník Sébastien Loeb ani ve svých 47 letech nehodlá odejít do důchodu a i dál vítězí. O víkendu si jezdec ve službách Fordu podmanil podnik v Monte Carlu, navíc už poosmé ve své kariéře. Kromě toho přepsal dějiny motorsportu.

  Letošní ročník mistrovství světa v automobilových soutěžích má za sebou první závod ze 13. Na úvod se jelo na oblíbených tratích v Monte Carlu a o zábavu nebyla žádná nouze. Parádní rychlostní zkoušky, diváci jako u vytržení, triumf legendy a samozřejmě také nehody.

  Tohle všechno a mnohé další bylo o víkendu k vidění, jedna věc ale všechny ostatní naprosto odrovná. Tím, kdo měl na starosti přepisy dějin, se stal veterán Sébastien Loeb. Francouzský elegán a zatraceně rychlý borec ovládl Rallye Monte Carlo už poosmé.

  Navíc, ve svých 47 letech se stal nejstarším šampionem v závodech světového šampionátu, majitelem 80 profesionálních vítězství, i když od roku 2012 pravidelně nezávodí, a také prvním závodníkem, který ovládl rallye v nových podmínkách. Vedení závodů pomalu upouští od benzínu a nafty, jezdí se tak v hybridech. A ten, zdá se, devítinásobný mistr světa Loeb ovládá dokonale.

  „Jsem moc šťastný. Moc jsem toho neočekával, když jsem sem jel, ale byl to skvělý souboj. Ogier byl opravdu rychlý a mně se moc včera a dnes ráno nedařilo,“ přiznal po závodě Loeb z týmu Ford Puma. Ano, Ogier mu dýchal na záda, v poslední „erzetě“ ale dostal defekt.

  „Na startu jsem slyšel nějaký zvláštní zvuk z motoru a možná jsem vystartoval trochu dříve. Ale můžu odjíždět s hlavou vztyčenou. Odvedl jsem svou práci, byl to dobrý víkend napoprvé s hybridem,“ pronesl zklamaný Ogier, který působí u Toyoty.

  Česká stopa nesmazatelná

  Do Monte Carla se vydala také početná skupinka českých závodníků, mezi kterými se několik z nich velice dařilo. Místo v top desítce si pro sebe uzmul mladý pilot Erik Cais, který skončil devátý. Vylepšil tak svá maxima, třinácté místo z Katalánska a bronz z WRC2.

  Další Češi skončili až za nejlepší dvacítkou.

  • Rallye Monte Carlo: 1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 3:00:32,8, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -10,5, 3. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -1:39,8, 4. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -2:16,2, 5. Greensmith, Andersson (Brit., Švéd./Ford Puma) -6:33,4, 6. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -7:42,6, …9. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -12:29,2, 23. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -24:14,0, 45. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -53:22,9.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.