HokejMakar po boku gigantů NHL. Kanaďan vyčníval, po třetí celé sezoně mu...

Makar po boku gigantů NHL. Kanaďan vyčníval, po třetí celé sezoně mu leží liga u nohou

Pokud sledujete dění v zámořské NHL, nejspíš vám jeho jméno neuniklo. A vlastně to snad ani nebylo možné. Coloradský bek Cale Makar sehrál v tažení za Stanley Cupem ústřední roli. Nejlepší obránce základní části se blýskl ve dvaceti zápasech play off 29 body a zařadil se k legendám celé soutěže. To všechno ve své teprve třetí celé sezoně.

Je tomu už pět let od doby, kdy kanadský obránce Cale Makar obsadil čtvrté místo v draftu NHL. Velká budoucnost mu byla předpovídána už tehdy, na premiérový start si ale musel počkat až do sezony 2018/19. Rodák z Calgary měl v onom ročníku na kontě šest bodů v deseti zápasech, což bylo celkem slibné.

Povedla se mu také následující sezona, o něco horší čísla měl v té další, kdy odehrál o téměř dvacet zápasů méně. To hlavní si Makar schovával na třetí kompletní ročník své kariéry coby hráče NHL. Kanaďan hrál fantasticky, bodově se rovnal útočníkům, odnesl si trofej pro nejproduktivnějšího obránce základní části a k nezastavení byl také v play off. Právem mu náleží kromě Stanley Cupu i Conn Smythe Trophy pro top hráče play off.

„Nic nemůže být lepšího než tohle. Je to něco tak nereálného… mám pocit, že jsme v nějaké videohře. Když jsem vyrůstal, měl jsem obrázek Stanley Cupu na stěně. Teď jsem ho před svou rodinou v hledišti vyhrál. O tomhle sníte,“ nechal se 22letý hokejista slyšet po posledním zápase finálové série s Tampou Bay.

Po boku legend a nejlepší v historii

Stále relativně mladý hokejista se svými výkony v letošní sezoně zapsal po bok těch nejlepších z nejlepších. To všechno díky 115 bodů v 97 zápasech, jak základní části, tak play off. Norris Trophy pro nejproduktivnějšího obránce následovala Conn Smythe Trophy, kterou do 23 let dokázali v historii získat jen dva obránci.

Bobby Orr jako hráč Bostonu v roce 1970 a Serge Savard, který to dokázal jako hráč Montrealu ještě o rok dříve. Makar je však úplně prvním hráčem v dějinách NHL, který kromě Norris Trophy, Conn Smythe Trophy a Stanley Cupu zvládl získat ještě Hobey Baker Award pro nejlepšího hráče univerzitního hokeje a Calder Trophy pro nejlepšího nováčka NHL.

„Před pár měsíci bych vám nejspíš vyprávěl o tom, že tenhle kluk už mě prostě nemá čím překvapit. Jenže on v tom zase pokračoval během play off. Je úžasně soutěživý, pro ostatní je to fenomenální spoluhráč. A vedle toho je to také skvělý člověk,“ smekl před svým svěřencem kouč Colorada Jared Bednar.

Pokud dumáte nad tím, díky čemu letos tažení Avalanche dopadlo tak famózně, jedním z důvodů je bezpochyby hokejista jménem Cale Makar.

Nejčtenější tento týden

Hamilton ovládl Velkou cenu Katalánska a zapsal premiérovou výhru za Ferrari

Lewis Hamilton se po dlouhém čekání dočkal. Sedminásobný mistr světa ovládl Velkou cenu Katalánska a připsal si první triumf v barvách Ferrari. V Barceloně zvítězil s výrazným náskokem před Georgem Russellem a ukončil téměř dvouleté čekání na další výhru ve formuli 1.

Krejčíková kvůli nemoci nenastoupila do finále

Barbora Krejčíková si v Hertogenboschi o titul nezahrála. Česká tenistka měla ve finále turnaje WTA 250 nastoupit proti Robin Montgomery, jenže krátce před zápasem odstoupila kvůli nemoci. Američanka tak získala premiérový titul na okruhu WTA bez boje.

Jesse „Bam“ Rodriguez ovládl třetí váhovou kategorii. Další zastávkou může být megasouboj s Inouem

Jesse „Bam“ Rodriguez znovu potvrdil, že patří mezi absolutní elitu světového boxu. V arizonském Glendale dominantně zastavil Antonia Vargase v šestém kole a získal titul mistra světa už ve třetí váhové kategorii. Neporažený Američan navíc okamžitě rozvířil debaty o možném supersouboji s japonskou ikonou Naoyou Inouem.

Knicks po 53 letech ovládli NBA a New York propadl euforii

Basketbalisté New York Knicks získali svůj první titul NBA od roku 1973. V pátém finále porazili na palubovce San Antonio Spurs 94:90 a celou sérii vyhráli 4:1 na zápasy. Hlavní postavou rozhodujícího utkání se stal Jalen Brunson, který nasázel 45 bodů a převzal také ocenění pro nejužitečnějšího hráče finále.

Martin Fuksa získal na ME druhé zlato a zopakoval úspěch z roku 2013

Martin Fuksa ovládl na mistrovství Evropy v portugalském Montemoru o Velho také závod na 500 metrů. Po triumfu na kilometrové trati přidal druhé individuální zlato a získal už patnáctý evropský titul. Český kanoista navíc zopakoval mimořádný výkon z roku 2013, kdy na evropském šampionátu rovněž vyhrál obě individuální disciplíny.

Infantino rýpl do Itálie kvůli rozšíření mistrovství světa

Itálie znovu sleduje mistrovství světa jen z dálky a Gianni Infantino si neodpustil poznámku, která na Apeninském poloostrově nejspíš příliš nepobaví. Prezident FIFA v rozhovoru pro brazilskou CazéTV mluvil o možnosti rozšířit světový šampionát až na 64 týmů a u toho si rýpl do čtyřnásobných mistrů světa.

Lehečka ve Stuttgartu nevyužil dva mečboly a finále mu uniklo

Jiří Lehečka byl ve Stuttgartu dva míče od finále, nakonec ale z trávnatého turnaje odchází po jedné z nejtvrdších porážek sezony. V semifinále podlehl nejvýše nasazenému Benu Sheltonovi 7:6, 6:7 a 6:7, přestože ve druhém setu měl dva mečboly. Téměř tříhodinový souboj nerozhodl jediný brejk, ale tři zkrácené hry.

Carolina je jednu výhru od Stanley Cupu

Hokejisté Caroliny zvládli pátý zápas finálové série NHL a po domácí výhře 4:2 nad Vegas vedou 3:2 na utkání. Golden Knights sice poslal do vedení Pavel Dorofejev po asistenci Tomáše Hertla, Hurricanes ale skóre otočili a od druhého Stanley Cupu v klubové historii je dělí jediné vítězství.

Wales znovu sní o triumfu. Jonny Clayton s novým parťákem ukázali, že mohou dojít daleko

Absence Gerwyna Price vyvolala mezi fanoušky pochybnosti, Wales ale hned v úvodu World Cup of Darts ukázal svou sílu. Zkušený Jonny Clayton a debutant Nick Kenny zvládli první společný zápas přesvědčivě a dali jasně najevo, že i v pozměněné sestavě chtějí bojovat o titul.

Mourinho se vrací do Realu Madrid. Zachrání potápějící se klub?

Real Madrid znovu vsadil na známou tvář. Novým trenérem se stal José Mourinho, který se na Santiago Bernabéu vrací po více než deseti letech. Vedení klubu od něj očekává, že ukončí dvouleté čekání na velkou trofej a přinese týmu větší stabilitu.

Světová šachová federace suspendovala Rusko

Mezinárodní šachová federace FIDE dočasně pozastavila členství Ruska. Reagovala tak na rozhodnutí sportovní arbitráže i na nesplnění podmínek, které Moskva dostala kvůli aktivitám v okupovaných částech Ukrajiny. Pro zemi s mimořádně silnou šachovou tradicí jde o citelný symbolický zásah.

Šipky dobývají New York. Luke Littler a Luke Humphries povedou hvězdnou show v Madison Square Garden

Dva největší fenomény současných šipek míří do legendární Madison Square Garden. Luke Littler a Luke Humphries budou hlavními taháky letošního US Darts Masters, kde se představí elitní hráči PDC i nejlepší zástupci Severní Ameriky. Ve hře přitom nebude jen prestižní titul, ale také přímá vstupenka na mistrovství světa v Alexandra Palace.

Deset milionů za zápas proti pěti soupeřům? Novotný označil Muradovův plán za hloupost

Makhmud Muradov se stal jednou z hlavních tváří nové organizace GMMA. Největší pozornost však nevzbuzuje jeho angažmá samotné, ale plánovaný souboj proti pěti soupeřům najednou. Právě ten vyvolal ostrou reakci spolumajitele Oktagonu Ondřeje Novotného, který podobný formát považuje za velmi nebezpečný a nesmyslný.

Lewis Hamilton znovu ožívá. Ferrari je blízko prvnímu triumfu a legenda Formule 1 znovu útočí

Lewis Hamilton po náročném prvním roce ve Ferrari konečně nachází formu, kterou od něj fanoušci očekávali. Sedminásobný mistr světa vybojoval druhé místo v Kanadě i Monaku a v průběžném pořadí šampionátu se posunul na druhou příčku. Britská legenda věří, že premiérové vítězství v červených barvách je už velmi blízko.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama