9.8 C
Czech
Neděle 29. března 2026
FotbalLoučí se Bůh. Zlatan, autor vtipných výroků a nádherných gólů řekl v 41...

Loučí se Bůh. Zlatan, autor vtipných výroků a nádherných gólů řekl v 41 letech sbohem

S trochou nadsázky se dá říci, že fotbalový svět už nikdy nebude jako dřív. Kariéru definitivně uzavřel 41letý Švéd Zlatan Ibrahimović. Zůstalo po něm 576 gólů, 226 asistencí a 34 trofejí. Především ale neuvěřitelné množství technických fines, sebevědomých hlášek a spektakulárních gólů. Sám Zlatan o sobě rád mluvil ve třetí osobě a nazýval se Bohem.

Takoví hráči už se dnes moc nevidí. Málokdo se uměl prodat takovým způsobem, jako Zlatan. Provokoval, soupeři ho nesnášeli, fanoušci týmu, kde zrovna hrál, milovali. A jeho nezaměnitelný humor vstoupil dnes už do historie. „Co dáte své ženě k Vánocům? Nic. Má Zlatana.“ „Nebo kdy skončíte s kariérou? To ví pouze Bůh. Toho se ale těžko zeptám. Právě s ním mluvíte.“

Svérázné bonmoty by ale vyšuměly do ztracena, kdyby Zlatan svým slovům nedostál. Jenže on vyhrál nizozemskou, španělskou, francouzskou i italskou ligu. Celkem se radoval z dvanácti titulů! Jen ta Liga mistrů mu unikla. V tom byl smolařem. V roce 2009 se radovala poprvé pod Pepem Guardiolou Barcelona. V létě právě holohlavý boss svérázného Švéda přivedl. Barca ovšem vypadla v semifinále s jeho bývalým klubem Interem Milán, který nakonec soutěž ovládl. Po sezoně Zlatan Katalánsku zamával a Barcelona se opět radovala… Chodil okolo, ale tady na něj štěstí nesedlo.

Samotný Zlatan pozvedl svoji značku ještě výše. Byl tváří několika reklam a zahrál si v novém Asterixovi a zároveň o něm vznikly v loňském roce dva filmy. Kritikou poměrně strhané, ale co na tom sejde. Když někdo bude vzpomínat na Zlatana, tak se musí zmínit jeho neuvěřitelná paleta nádherných gólů. V mládí dělal bojový sport taekwondo a akrobatické prvky měl zkrátka v sobě. Vždyť kdo by zapomněl na jeho fenomenální nůžky proti Anglii v roce 2012 z neuvěřitelných 33 metrů?

„Zlatanománii“ podlehla i Amerika, ale z ní se vrátil ještě v 38 letech do AC Milán. Nejdříve jako klíčový hráč, když oslavil svůj poslední titul, později už jako střídající ikona. I borec s takovým egem nelehkou roli přijal. Takový Cristiano Ronaldo tohle nezvládl. Včera večer mu tleskalo vestoje vyprodané San Siro a Zlatan měl z loučení slzy v očích. Jenže při děkovné řeči se nezapřel, když fanouškům Verony vzkázal. „Pokračujte v bučení. Tohle je největší okamžik, který jste za rok viděli.“

Nejčtenější tento týden

Pyfer umlátil Adesanyu na zemi a uštědřil mu další porážku

Israel Adesanya chtěl po dlouhé pauze zastavit sérii porážek a vrátit se mezi největší hvězdy střední váhy UFC. V hlavním zápase turnaje v Seattlu ale narazil. Joe Pyfer s ním svedl tvrdou bitvu v postoji, pak duel strhl na zem a ve druhém kole ho ukončil technickým knockoutem. Bývalý šampion tak prohrál počtvrté za sebou.

Moses Itauma rozdrtil Franklina. Brutální KO v Manchesteru volá po titulové šanci

Naprostá demonstrace síly. Moses Itauma v Manchesteru zničil dosud nezdolného Jermainea Franklina a jako první ho ukončil před limitem. Dominantní výkon mladého Brita znovu potvrzuje, že boj o světový titul už není otázkou „jestli“, ale „kdy“.

Antonelli v Japonsku zvítězil a stal se nejmladším lídrem šampionátu

Kimi Antonelli ovládl Velkou cenu Japonska a ve 19 letech se stal nejmladším lídrem šampionátu formule 1 v historii. Ital v Suzuce vytěžil maximum ze safety caru po tvrdé havárii Olivera Bearmana, navázal na triumf z Číny a upevnil silný vstup Mercedesu do nové sezony. Druhý dojel Oscar Piastri, třetí skončil Charles Leclerc.

Sabalenka se po triumfu v Miami omluvila divačce

Aryna Sabalenka po vítězném finále v Miami neřešila jen trofej a zisk prestižního Sunshine Doublu. Po zápase se vrátila také k momentu, který vzbudil pozornost během rozhodujícího setu. Běloruská tenistka se omluvila divačce, na niž během vypjaté chvíle ostře reagovala.

Pražské mistrovství světa v krasobruslení sklidilo velkou chválu

Pražské mistrovství světa v krasobruslení se zařadilo mezi akce, na které se jen tak nezapomíná. Nadšení neskrývali závodníci, pořadatelé ani prezident Mezinárodní bruslařské federace Kim Če-jol. Vyprodaná O2 arena, silná atmosféra a mimořádný zájem fanoušků ukázaly, že se šampionát do české metropole nevrátil jen jako velká sportovní událost. Proměnil se i v jasný signál, že Praha zvládne akci nejvyšší úrovně.

Siniaková může v Miami získat Sunshine Double

Kateřina Siniaková stojí v Miami před dalším velkým zápisem do tenisové historie. Společně s Taylor Townsend může ovládnout i druhou velkou březnovou tisícovku v USA a doplnit tak vzácný Sunshine Double. Po triumfu v Indian Wells jí k tomu chybí už jen poslední výhra.

Jágr kariéru oficiálně ještě neukončil

Jaromír Jágr ještě nevyslovil definitivní konec, ale zároveň dává jasně najevo, že další start už se rychle neblíží. V 54 letech už nechce podřizovat hokeji tolik času, energie a každodenní přípravy jako dřív. Hra ho stále baví, jenže poměr mezi obětí a tím, co mu dnes zápasy dávají, se podle něj změnil.

Růžička odehrál v extralize tisící zápas

Martin Růžička si v Hradci Králové připsal další mimořádný milník. Kapitán Třince nastoupil k tisícímu extraligovému utkání a hned v úvodu večera posunul i rekord produktivity v play off. Jeho tým navíc vyhrál 3:2 ve druhém prodloužení a po pátém čtvrtfinále slaví postup do semifinále.

Antonelli ovládl kvalifikaci v Japonsku před Russellem a Piastrim

Mercedes potvrdil v Suzuce velkou formu a obsadil první dvě místa na startu. Pole position získal Andrea Kimi Antonelli, který porazil George Russella o 298 tisícin sekundy. Třetí skončil Oscar Piastri, do závěrečné části se naopak nedostal Max Verstappen.

Jiří Lehečka si v Miami zahraje o největší titul kariéry

Český tenista Jiří Lehečka dál prožívá skvělý turnaj v Miami. V semifinále smetl Arthura Filse 6:2 a 6:2, znovu si podržel servis v celém zápase a poprvé v kariéře postoupil do finále podniku Masters 1000. O titul si zahraje s Jannikem Sinnerem, který v druhém semifinále přehrál Alexandera Zvereva.

Chmelař asistoval, Sýkora dal první gól v NHL

New York Rangers po šesti porážkách zabrali a doma smetli Chicago 6:1. Do povedeného večera výrazně promluvili i mladíci z farmy. Jaroslav Chmelař zapsal první asistenci v NHL, Adam Sýkora zase premiérový gól. Detroit mezitím vyhrál v Buffalu 5:2 a český brankář Michal Postava zůstal na střídačce jako náhradník.

Letná se plní, finále baráže s Dánskem táhne fanoušky

Úterní zápas českých fotbalistů proti Dánsku se blíží vyprodání. Na Letné už zbývají jen desítky vstupenek, hlavně v rohových sektorech. Reprezentace tak může v klíčovém duelu o mistrovství světa čekat mimořádně silnou kulisu.

Dvakrát 170. Luke Littler v Berlíně ohromil drtivou nominací 

Angličan Luke Littler v Berlíně předvedl výkon na hranici dokonalosti, když ve finále Premier League dvakrát zavřel maximální 170 a zlomil odpor Michaela van Gerwena. Devatenáctiletý mladík tak potvrdil, že patří k největším hvězdám současných šipek.

Sabalenka porazila Rybakinu a zahraje si finále Miami Open

Aryna Sabalenka postoupila podruhé za sebou do finále turnaje v Miami a dál útočí na mimořádný double. Světová jednička v semifinále přehrála Elenu Rybakinu 6:4, 6:3 a po triumfu v Indian Wells zůstává jediný krok od takzvaného Sunshine Double. Ve finále ji čeká domácí Coco Gauff.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama