5.3 C
Czech
Pondělí 16. března 2026
AtletikaLepší než Bolt. Jamajská „kapesní raketa“ získala páté zlato z mistrovství světa

Lepší než Bolt. Jamajská „kapesní raketa“ získala páté zlato z mistrovství světa

Pokud přemýšlíte nad tím, který kout planety je takzvanou sprintům zemí zaslíbenou, globus nastavte na Karibik a ostrov Jamajka. Právě odsud pochází legendární Usain Bolt, ale také žena, která ho na letošním mistrovství světa v Eugene trumfla. Shelly-Ann Fraserová-Pryceová získala na nedělní stovce páté zlato, s čímž se nemůže nikdo měřit.

Bylo tomu tak v minulosti, je tomu tak i v současnosti. Ostrovní stát Jamajka, rozlohou velký asi jako Jihočeský kraj, představuje světu hvězdy atletiky, především pak běhů na krátkou trať. Asaffa Powell, Usain Bolt nebo Veronica Campbellová-Brownová. To jsou jména, která zná každý sportovní fanoušek. Nejsou však jediná.

Ve výčtu ale nesmí chybět ani Shelly-Ann Fraserová-Pryceová. Faktem je, že všechny své zmiňované krajany na letošním světovém šampionátu v Eugene trumfla. Jamajská běžkyně, které je už 35 let, vyhrála na oblíbené stovce své páté zlato, což ještě žádný jiný běžec v jedné jediné disciplíně nikdy nedokázal. Poprvé triumfovala už v roce 2009 v Berlíně, o 13 let později slavila popáté.

„Beru jako dar, že mám tolik talentu a můžu pokračovat i v 35 letech a jako matka. Snad to inspiruje ženy, že můžou jít svojí cestou,“ prohlásila po závodě přezdívaná „kapesní raketa“ a nově také „máma raketa“. Před pěti lety Shelly-Ann přivedla na svět synka jménem Zyon. Ani porod jí ale v cestě za slávou nezastavil.

Nejstarší šampionka ve sprintu

Sto metrů stačilo k tomu, aby Jamajčanka překonala i další rekordy. Nově je nejstarší individuální mistryně světa, když sebrala titul Justinu Gatlinovi ze Spojených států amerických, její výkon 10,67 z finále byl navíc nejrychlejším v celých dějinách mistrovství světa. Do kapsy strčila běh Američanky Marion Jonesové z před 13 let.

Pozornost na sebe poutá výkony, zároveň ale také vzhledem. Ještě v rozběhu měly její vlasy růžovou barvu, o den později už svítila její hlava národními barvami Jamajky. A přesně ty jí zřejmě také hnaly za úspěchem. Úspěchem, o kterém se bude ještě dlouho mluvit a který se zapíše do dějin jako ten nejlepší z nejlepších.

Až za Fraserovou-Pryceovou doběhla krajanka a týmová kolegyně Shericka Jacksonová, bronzová byla další Jamajčanka Elaine Thompsonová-Herahová.

Nejčtenější tento týden

Drama do poslední chvíle, Sparta skolila Kladno a postupuje

Sparta je posledním čtvrtfinalistou extraligového play off. V rozhodujícím pátém duelu předkola porazila Kladno 3:2 po prodloužení a sérii ovládla 3:2 na zápasy. Postup domácím vystřelil v přesilovce kapitán Filip Chlapík, který rozhodl v čase 76:54. Pražany teď čeká čtvrtfinále proti Plzni.

Medveděv v Indian Wells ukončil Alcarazovu vítěznou sérii

Carlos Alcaraz letos poprvé narazil. V semifinále turnaje v Indian Wells nestačil na skvěle hrajícího Daniila Medveděva, který vyhrál 6:3 a 7:6. Očekávaný souboj Alcaraze s Jannikem Sinnerem se tak nekoná. Ruský tenista potvrdil velkou formu z posledních týdnů a znovu připomněl, že s ním musí špička ATP vážně počítat.

Adamczyková byla při návratu do Světového poháru osmá

Eva Adamczyková se po olympijském stříbru vrátila do seriálu Světového poháru osmým místem. V rakouském Montafonu prošla jako jediná z českého týmu až do vyřazovacích jízd a dlouho držela naději na výraznější výsledek. Nakonec ji zastavil nepovedený závěr semifinále a pád v malém finále. Vítězství slavila Švýcarka Sina Siegenthalerová.

Nosková v Indian Wells ožila a uznání si vysloužila i od Sabalenky

Linda Nosková do finále v Indian Wells neprošla, ale z Kalifornie odjíždí s turnajem, který jí může výrazně pomoct. Po slabším vstupu do sezony se znovu chytla, došla do semifinále a proti světové jedničce ukázala, že s elitou umí držet krok. Aryna Sabalenka sice vyhrála 6:3 a 6:4, česká tenistka ale favoritce zápas rozhodně neulehčila.

Chmelař rozhodl, Nečas skóroval a Rittich slavil výhru

Jaroslav Chmelař zařídil Rangers cennou výhru v Minnesotě. Martin Nečas korigoval porážku Colorada ve Winnipegu a David Pastrňák s Pavlem Zachou pomohli Bostonu k vítězství po nájezdech. Ze čtveřice českých brankářů se radoval jen David Rittich.

Antonelli vyhrál v Číně a vrátil Itálii triumf

Andrea Kimi Antonelli proměnil rekordní kvalifikaci v premiérové vítězství ve formuli 1. Devatenáctiletý jezdec Mercedesu ovládl Velkou cenu Číny, porazil George Russella a po dvaceti letech vrátil Itálii triumf v závodě mistrovství světa.

Portland porazil Utah a Krejčí pomohl pěti asistencemi

Portland zvládl domácí duel s Utahem a po výhře 124:114 znovu o něco stáhl ztrátu na Golden State. Vít Krejčí tentokrát nepatřil mezi hlavní střelce, ale do vítězství se zapsal solidní všestrannou prací. Za 15 minut přidal 2 body, 3 doskoky a 5 asistencí. Pro Trail Blazers je to v závěru sezony přesně ten typ večera, který drží tým ve hře.

Jack Draper vypadl v Indian Wells po kontroverzním momentu, Medveděv postupuje

Britský tenista Jack Draper skončil na turnaji v Indian Wells ve čtvrtfinále, když podlehl Daniilu Medveděvovi 1:6 a 5:7. Zápas však poznamenal kontroverzní moment ve druhém setu, kdy rozhodčí přisoudila bod ruskému hráči kvůli údajnému rušení soupeře.

Jonny Clayton ovládl šestý večer Premier League Darts, přestože byl zraněný

Velšský šipkař Jonny Clayton vyhrál šestý večer soutěže Premier League Darts 2026 v Nottinghamu, když ve finále jasně porazil Luka Humphriese 6:1. Clayton tak získal své druhé prvenství v letošní sezoně, když navázal na triumf z třetího večera v Glasgow.

Russell ovládl sprintovou kvalifikaci v Číně před Antonellim a Norrisem

Mercedes potvrdil v Šanghaji výborný vstup do nové sezony. Sprintovou kvalifikaci vyhrál George Russell, druhé místo bral Andrea Kimi Antonelli a třetí skončil Lando Norris. Stáj z Brackley tak znovu ukázala, že na úvod ročníku patří k nejrychlejším týmům v poli.

Český večer v NHL, Nečas a Hronek slavili výhry

Čeští hokejisté byli v noci v NHL znovu výrazně vidět. Martin Nečas pomohl Coloradu gólem a asistencí k jasné výhře v Seattlu a poprvé v kariéře dosáhl na metu 30 branek v sezoně. Dva body zapsal také Filip Hronek, který zachránil Vancouver v závěru základní hrací doby. David Pastrňák se podílel na obou gólech Bostonu, porážku se San Jose ale neodvrátil.

Mondo Duplantis překonal rekord ve skoku o tyči. Už popatnácté

Švédský tyčkař Armand Duplantis znovu posunul hranice svého sportu. Na domácím mítinku v Uppsale překonal laťku ve výšce 6,31 metru a už popatnácté v kariéře vylepšil světový rekord. Fenomén přezdívaný Mondo dál potvrzuje svou dominanci.

Berger za nakopnutí Kuchty trest nedostane, Slavia ale čelí řízení

Disciplinární komise nemůže potrestat slávistického fyzioterapeuta Daniela Bergera za incident z poločasové přestávky derby se Spartou. Důvod je prostý, není členem FAČR. Případ tím ale nekončí. Komise už zahájila řízení se Slavií a čeká, jak klub zareaguje na selhání svého zaměstnance.

Jiří Tuž poprvé v kariéře vystoupal na pódium Světového poháru

Český běžec na lyžích Jiří Tuž prožil v Drammenu životní večer. Ve sprintu klasickou technikou dojel druhý a poprvé v kariéře se dostal na stupně vítězů ve Světovém poháru. Jednadvacetiletý reprezentant navázal na silné výsledky z této sezony a potvrdil, že už patří mezi nejužší sprintařskou špičku.

Jack Draper šokoval Djokoviče v Indian Wells, Kartal kvůli zranění odstoupila 

Britský tenista Jack Draper zaznamenal jedno z největších vítězství své kariéry, když v osmifinále turnaje v Indian Wells porazil Novaka Djokoviče. Po více než dvou a půl hodinách dramatického boje zvítězil 4:6, 6:4, 7:6 a poprvé v kariéře dokázal srbského šampiona porazit.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama